Наръчник "Как да пием по-малко"

За да четете това, не е задължително да се смятате за „алкохолик“.

Възможно е да сте родител, който след стресиращ ден в работата се прибира, удря едно малко, за да се отпусне и да се порадва на децата (или да ги изтърпи), после изпива още едно заедно с вечерята и накрая, следвайки максимата „Три пъти за щастие!“, изпива още едно пред телевизора докато заспи.

Друга възможност е да сте човек, който е свикнал алкохолът да е задължителна част от всеки по-специален повод – рожден ден, годишнина, повишение, идването на уикенда и т.н.

Не е изключено и да сте студент. Цяла седмица да се потите над лекциите и учебниците за предстоящ тежък изпит, а веднага след като той мине и получите заветната тройка, отивате да отпразнувате грандиозния житейски успех. Къде? В някой бар или дискотека. Как? С толкова на брой големи, че на другия ден да не можете да дадете точен отговор, когато ви попитат „Колко изпи?“.

Няма значение дали за вас консумацията на алкохол е ритуал, който е свързан с празник или събитие, или е средство за борба със стреса.

Възможно е обаче да пиете толкова, че негативните последствия за здравето и живота ви да са повече, отколкото ползите. И най-важното – да не го съзнавате.

Всички сме чували, че малко алкохол намалява риска от инфаркт. Но също така знаем (някои от опит), че дори малко алкохол може да се отрази зле на тялото ви – да попречи на съня ви, да доведе до напълняване, както и да замъгли преценката ви.

Според американския Национален институт по алкохолизъм, хората, които пият много, са по-застрашени от контузии, това да имат деца с родилни дефекти, както и от здравословни проблеми и заболявания на сърцето, черния дроб, инсулт, депресия и няколко вида рак. Простичко е – колкото повече пиете, толкова по-голям става рискът.

Но какво всъщност означава да пиеш „много“? Пак според този институт, за мъжете това се определя като повече от четири питиета на ден или повече от общо 14 за седмица, а за жените – повече от три питиета на ден или повече от общо седем за седмица.

Започнахте ли да смятате? Спокойно, и дотам ще стигнем.

Вместо веднага да започнете да се чудите дали сте алкохолик или не, можете просто да помислите как алкохолът се отразява на живота ви.

Това съветва д-р Джон Мариани, професор по клинична психиатрия в Медицинския център към Колумбийския университет.

Определено налице е някакъв проблем, когато се случи да не помниш къде си паркирал колата си или пък се събудиш след алкохолен запой и нямаш представа къде си (добро утро, студенти). На много хора се е случвало да пишат sms-и на бившия/бившата в 4 сутринта, други пък са си лягали с хора, които иначе не биха сметнали за достоен сексуален партньор („Подай торбата там!“).

Разбира се, стига се и до онзи момент, в който те спират полицаи, подадат ти дрегер, а дисплеят му потвърждава и тяхното, и твоето подозрение, че не е трябвало да се качваш зад волана.

Всичко това са примери за ситуации, в които пиенето е било прекалено. Случвало се е на всеки, но е важна и честотата на подобни явления в живота ни.

Дори тези неволи да ви се струват непознати, все пак е възможно да консумирате твърде много алкохол. Особено в случай, че сте фенове на пиенето вкъщи. Някои хора ползват алкохола като успокоително, особено в живота им има доста стрес. Този начин на борба с бича на работещите обаче пречи да намерите друго „лекарство“.

Да, по-лесно е да си сипеш едно и да посръбваш на дивана пред телевизора, отколкото да отидеш на фитнес, например, но в никакъв случай не е по-полезно или ефективно. А със сигурност не е и по-евтино, така че грабвайте кърпите или си търсете стресоубиващо хоби.

Наръчник "Как да пием по-малко"

Стигнахме и дотук! Без значение какво ви мотивира по пътя към по-малко алкохол в живота ви, можете да опитате да следвате тези няколко прости съвета:

1. Водете дневник на питиетата си.

На пръв поглед може да ви прозвучи глупаво, но да си записвате в тефтер или тетрадка какво количество алкохол сте пили през деня може да е доста полезно. Човек не е свикнал да следи тези неща – един ден ще излезе с колеги след работа и ще изпие няколко питиета, в края на седмицата ще излезе с приятели, в неделя ще си сипе чаша вино за вечеря. Така алкохолните грамове се трупат и е трудно да бъдат следени.

Ако всеки ден си отбелязвате колко (а може и какво) сте изпили, бързо ще добиете ясна представа точно колко алкохол консумирате седмично и дали нещо в ежедневието ви не провокира пиенето. Може да се окаже, например, че петъците с приятелите от университета освен на джоба, вредят и на здравето ви.

Възможно е да осъзнаете и че пиете много повече, отколкото си мислите. Тази потвърдена с цифри информация може да е достатъчен стимул, за да започнете да се ограничавате.

И без мамене! Всеки може да напише, че е изпил 5 питиета, но има сериозна разлика между пет малки и пет големи.

2. Сложете си граници.

Опитайте постепенно да намалите броя на питиетата, независимо дали ги консумирате навън или вкъщи. Ако са три, намалете ги на две. Ако са две, нека е само едно. Проследете дали по-малкото алкохол променя нещо в живота ви.

Понякога алкохолът пречи на съня. Ако започнете да спите по-добре, значи тялото ви се отблагодарява, че сте премахнали дразнителя.

3. Определете си дни на въздържание.

По-прост метод от този няма. Казвате си „В петък и събота никакво пиене“ и се опитвате да спазвате това малко правило. Не само че ще си спестите потенциален махмурлук през уикенда, но и ще покажете сами на себе си, че имате някаква воля. Което пък ще ви е от полза и в много други ситуации.

4. Не дръжте алкохол в къщата си.

Алкохолът може да има задължително присъствие в много български домове, но това не значи, че е задължителна част от интериора. И не се опитвайте да ни убедите, че трябва да имате „нещо в наличност, в случай, че приятели дойдат на гости“.

Ако все пак ви се струва невъзможно, просто опитайте да сложите алкохола на трудно достъпно място – върху висок шкаф или върху най-високия гардероб в дома ви. Стигне ли се дотам да се катерите върху стол, за да се докопате до бутилката, сами ще разберете, че имате някакъв проблем.

5. Разнообразявайте питиета на социални събирания.

Когато сме навън в социална среда, консумацията на алкохол изглежда като нещо нормално. Вариант е да се ограничите, като в определен момент от вечерта смените любимата си напитка с бутилка минерална или газирана вода, например. По този начин ще останете хидратирани, пак ще имате нещо в ръката си и най-важното – ще укротите топката с алкохола.

Друг вариант е да си поръчвате безалкохолни коктейли. Ако не се замисляте твърде много, дори няма да обърнете внимание, че не пиете алкохол. Дразнеща и напрягаща мисъл, която тормози много хора, когато са в пиеща компания, а са решили да са трезвеници.

6. Яжте, докато пиете.

Важен урок. Знаете си го, но е хубаво да го повторим. Храненето преди или по време на консумацията на алкохол помага за по-бавното абсорбиране на алкохола от организма. Освен това ще напълни стомаха ви и така ще намали желанието ви за пиене на каквото и да е.

7. Отбягвайте изкушенията.

Можете просто да ограничите излизанията. Знаете, че ако отидете в любимия си бар, най-вероятно ще пиете. Защо вместо това просто не отидете на кино или театър? Подобни места позволяват социални контакти, но не сме свикнали да ги свързваме с пиенето на алкохол. Т.е. няма да сте изкушени.

В случай, че изпитвате желание да си сипете едно малко в определен момент от деня, просто намерете нещо друго, което да направите. Вземете си душ, отидете да тренирате, обадете се на приятел или близък. Разчитайте и на други занимания, които могат да имат отпускащ ефект върху вас, не само на чашката.

Когато това не е достатъчно

Консумацията на алкохол може да е забавна, а последствията от нея да са повод за шеги. Алкохолната зависимост обаче е напълно сериозен проблем. Можете да опитате тези съвети и те да не проработят за вас. Можете да останете шокирани от резултатите от малкия си алкохолен дневник. Можете да решите, че имате нужда от помощ.

Стигне ли се дотам, направете го. Посъветвайте се с лекар, говорете с близките си за това. Ако се притеснявате, не трябва да забравяте, че у нас има хора в подобна или дори много по-лоша ситуация. Те ще могат да ви помогнат, защото ще разбират през какво преминавате. В България също има Дружество на анонимните алкохолици, така че помощ ще намерите.

Стига да искате.

Новините

Най-четените