Китайската медицина между западното одобрение и трезвия скептицизъм

Навсякъде по света лечителите от векове използват билкови лекове, за да предотвратяват и лекуват болести. Но в Китай тази практика е използвана и документирана в най-голяма степен.

Активисти вече водят кампания за интегрирането на традиционната китайска медицина (ТКМ) в масовото глобално здравеопазване.

Тези усилия вече дават резултат - Световната здравна асамблея, ръководният орган на Световната здравна организация, официално одобри най-новата версия на влиятелния си глобален компендиум. Той за първи път включва глава за традиционната медицина.

Не всички обаче са доволни от спорния ход на СЗО. Някои представители на биомедицинската общност смятат, че здравната организация пренебрегва, че някои билкови лекове могат да се окажат токсични, а за други липсват достатъчно доказателства, че са ефективни.

Активистите за права на животните допълват, че традиционната китайска медицина допълнително застрашава животни като тигрите, мравоядите, мечките и носорозите, чиито органи се използват в някои лекове.

Редакционна статия на Scientific American нарича решението на СЗО "нечувано отклонение от базираното на факти мислене и практика".

Д-р Артър Гролман, професор по фармакология и медицина в университета "Стоуни Брук" в Ню Йорк, е съгласен с това определение. Според него това ще придаде легитимност на недоказани терапии и ще оскъпи здравните грижи. Масовото потребление на китайски билкови продукти с неизвестна ефективност и потенциална токсичност би изложило на риск здравето на нищо неподозиращи потребители по цял свят.

Информация за традиционната медицина за първи път ще бъде включена в най-новата, единадесета версия на глобалния компендиум на СЗО, известен като Международна статистическа класификация на заболяванията и проблемите, свързани със здравето (ICD).

Това е важен документ, който категоризира хиляди заболявания и медицински диагнози и влияе на начина, по който се провеждат научни изследвания. Компендиумът може да се използва за определяне и на застрахователното покритие в зависимост от заболяването.

От СЗО казват, че целта на ICD е да регистрира информация за всички заболявания и тяхното лечение. Причината за включването на традиционната медицина и практики е, че те се използват от стотици хиляди хора по цял свят.

Традиционната медицина произхожда от древен Китай, но сега масово се използва в цяла Азия, включително Япония и Корея.

На СЗО е нужно повече от десетилетие, за да могат представителите на азиатските държави да обобщят хиляди години познания в една ясна и подредена система за класификация.

Тарик Ясаревич, говорител на здравната организация, обяснява, че диагнозите от традиционната медицина са зле документирани или не са документирани въобще. Включването им в ICD ще свърже традиционните медицински практики с глобалните норми и стандартите на развитие.

Той обаче допълва, че включването на традиционната медицина не е подкрепа за научната валидност на каквито и да е традиционни медицински практики или за ефикасността на каквито и да е традиционни медицински интервенции.

Китайски лидери обаче дълго лобираха за тази стъпка.

За тях това е голяма победа и натискът за признаването на традиционната китайска медицина идва от самия връх. Когато президентът на Китай - Си Дзинпин - посети централата на Световната здравна организация в Женева за първи път през 2017 г., той донесе със себе си бронзова статуя с белези от акупунктура върху тялото.

Страната популяризира настойчиво ТКМ както като начин за утвърждаване на глобалния си имидж и влияние, така и като опит да си извоюва дял от разрастващия се международен пазар. В Китай традиционната народна медицина е пазар на стойност 130 млрд. долара по данни на китайската Държавна администрация по традиционна китайска медицина.

Стратегическият план на страната за развитието на ТКМ е от 2016 г. и включва подкрепа на експанзията на китайската медицина в чужбина. Глобалната икономическа инициатива "Един пояс и един път" в Пекин също ще бъде използвана за популяризиране на китайската традиционна медицина.

И все пак тази стъпка на СЗО озадачи доста учени.

Ефективността на китайската медицина, както и на която и да било народна медицина, в повечето случай остава недоказана. Само няколко билки са подложени на систематични изпитания за токсичност или канцерогенност по начина, по който западните лекарства се изследват внимателно в САЩ и Европа.

В своето изследване Гролман разглежда растението "вълча ябълка" (Aristolochia), което отдавна се използва за медицински цели и установява, че то може да причини рак и бъбречна недостатъчност. Според учения емпирични познания, базирани на традиции, не бива да надделяват над научните методи, когато става въпрос за общественото здраве.

Дейвид Колкухун, професор по фармакология в лондонския "Юнивърсити Колидж", е на мнение, че доказателствата за резултати от каквато и да било традиционна медицина са "пренебрежимо малко". Той и екипът му например разглеждат акупунктура, тъй като тя набира най-голяма популярност на Запад.

Някои изследвания откриват малък ефект, но той не е клинично значим. Колкухун посочва, че има безкрайно много доказателства, че в действителност няма никакво значение къде са поставени иглите. Тези въображаеми "меридиани" по тялото всъщност са лишени от смисъл.

Едно от по-значимите лекарства на китайската медицина е това за малария, наречено артемизинин.

За него китайският учен Ту Юю печели Нобелова награда през 2015 г. но според Колкухун това е по-скоро изключение от правилото. Според него е много опасно медикаментът да бъде използван в билковата си форма. Лекарството е резултатно и ефективно, защото е пречистено и дозирането му може да бъде контролирано.

Много защитници на дивата природа са загрижени какви ще са последиците от решението на СЗО за дивите животни, ако индустрията на традиционната китайска медицина се разрасне. Те се опасяват, че няма достатъчно яснота и поддържащи действия от глобалните институции по обществено здраве и няма стандарти по отношение кои практики от азиатската народна медицина са приемливи.

Джон Гудрич, главен директор на "Програма тигър" в организацията "Пантера", защитава дивите животни от семейство котки и признава, че много от ТКМ производителите вече премахват органите от диви животни от своята фармакопея.

Само че Гудрич подчертава, че всякакво признание на традиционната китайска медицина от институция с позициите на Световната здравна организация ще бъде възприето от глобалната общност като "печат на одобрение" от ООН на тази практика като цяло, което включва и употребата на лекарства, използващи органи от диви животни.

Отказът специално да бъде заклеймена употребата от традиционната китайска медицина на органи от диви животни е проява на нечувана небрежност и безотговорност, категоричен е той.

Според "Пантера" повече от 5000 азиатски леопарди са използвани в търговията с китайска медицина през последните две десетилетия заради търсенето на хапчета от леопардови кости и така нареченото леопардово вино.

Безопасността и ефективността на ТКМ все още се оспорват дори и в Китай, където има както поддръжници, така и скептици. През 2016 г. смъртта на млада китайска актриса, която избра да лекува рак с традиционна медицина вместо с хемотерапия, предизвика дебат около ефективността на китайската медицина.

26-годишният Марк Фан, който работи в инвестиционна банка в Пекин, смята, че тази практика е измама.

Той е изпробвал традиционна китайска медицина безброй пъти, когато е малък, но никога не е излекувал дори и една от болестите си. Всички болести без изключение той е успял да излекува благодарение на съвременната медицина.

Други обаче споделят възгледите на 30-годишната Ли Хуимин, мениджър на проекти, която е вземала китайски лекове за регулиране на хормоните и нередовна менструация след спонтанен аборт. Тя смята, че китайската медицина помага да се отървеш от заболяването в корена му и допълва, че западната медицина помага в справянето със симптомите, но не и с причините.

СЗО от своя страна настоява, че включването на традиционната медицина в ICD не е подкрепа или признание за научната му валидност.

Само че критиците твърдят, че този нюанс вероятно се губи за мнозина като се има предвид, че СЗО издава препоръки и съвети към страните-членки за неща като ваксините, лекарствата и диетичните режими.

В крайна сметка се оказва, че документите на СЗО призовават за интеграция на "традиционната медицина, с доказани качества, безопасност и ефикасност", но запазват мълчание по въпроса кои традиционни лекове и диагностични практики са доказали ефективността си.

Новините

Най-четените