Хората без проблеми с килограмите често смятат, че тази с наднормено тегло просто нямат волята да спрат да ядат.
Оказва се, че е в сила и обратното - тези с повече килограми приемат, че слабите проявяват повече воля, за да устоят на изкушенията. Или поне в това е вярвала една от знаменитите представителки на хората с наднормено тегло - водещата Опра Уинфри.
Наскоро в подкаста си Опра призна, че едва след като е започнала да приема медикамент за отслабване е променила начина, по който мисли за слабите хора.
"Едно от нещата, които разбрах още първия път, когато взех GLP-1, беше че през всичките години съм смятала, че слабите хора имат повече воля", сподели Уинфри в "Подкаста на Опра".
GLP-1, или глюкагоноподобни пептид-1 агонисти са препаратите за диабет, които имитират ефектите на естествените хормони, отговарящи за нивото на кръвната захар. Такива са и популярните в последните години препарати като "Оземпик", които помагат за загуба на тегло.
Опра призна през 2023 г., че приема препарат от този тип, а сега говори за употребата и ефикасността на подобни терапии.
Преди да започне терапията, водещата е вярвала, че слабите "ядат по-добри храни, че са способни да се придържат към тях за по-дълго, че никога не ядат чипс".
Едва след като започва да приема специализираното лекарство, Опра осъзнава, че "волята" е просто липса на натрапчиви мисли за храна. Състоянието често се нарича и "хранителен шум".
"Първият път, когато взех GLP-1 осъзнах, че те дори не мислят за това. Ядат, когато са гладни, и спират, когато се нахранят", сподели Уинфри.
За слабите това може да изглежда като единственото възможно състояние, но Опра, която има дългогодишна история с наднорменото тегло пояснява, че тази нагласа "не работи, ако си със затлъстяване".
70-годишната Опра сваля и поддържа по-ниско тегло от 2021 г. насам.
В края 2023 г. призна пред People, че приема и медикамент, и още тогава беше близо до целевите си 72 кг. През годините водещата е стигала до 107 кг.
Резултатите ѝ сега се дължат и на физическа активност - прави преходи. Освен това пие много вода, поддържа здравословна диета и внимава какво яде. Не се храни след 4 следобед. Използва медикаментозната терапия като инструмент срещу йо-йо ефекта.
Промените в теглото "окупираха 5 десетилетия пространство в мозъка ми, лашкане като йо-йо и чувство, че просто не мога да се преборя с това, вярвайки, че волята е провалът ми", каза тя и тогава.
През 2023 г. Опра призна, че първоначално се е колебаела за медикаментозната терапия, защото ѝ се струвало, че това е лесният начин. Променя нагласата си след като прави предаване по темата за отслабването с експерти и лекари. Разговорът ѝ отваря очите.
"Знаех за тези терапии, но смятах, че трябва да докажа, че имам волята да го направя. Сега вече не се чувствам така", допълва водещата.
Опра дълги години се самообвинява за наднорменото си тегло.
Оказва се, че е предразположена към това и "няма силата на волята, която може да го контролира". "Затлъстяването е болест. Не става дума за воля, а за мозъка", казва звездата.
Водещата говори и за стигмата, с които се е сблъсквала дълго време. "Беше масов спорт да си правят майтап с мен 25 години. Бях обвинявана и засрамвана, и се обвинявах и срамувах", сподели Опра преди година пред People.
Още за борбата на Опра с килограмите можете да прочетете тук:
Тя отново говори по темата и в подкаста си.
"Таблоидите ме използваха всяка седмица. Всеки път, когато някой комик искаше да си направи майтап, го правеше. И аз го приемах, защото смятах, че го заслужавам", споделя звездата.
Светът винаги е заклеймявал хората с наднормено тегло и всички ние, които сме живели с такова тегло знаем, че просто се отнасят към нас различно, казва телевизионната звезда.
"Аз към Опра Уинфри и познавам всичко, което идва с това. Отнасят се с мен по един начин, ако съм над 90 кг и по друг - ако съм под", категорична е тя.