Каква икономика ни оставя ГЕРБ

Още една държава, която не издържа на натиска на икономиите. Това вижда в момента светът в България. Дали оставката на правителството на Бойко Борисов наистина беше предизвикана от протестите на хората? До известна степен. Те дадоха поводът, от който ГЕРБ толкова много се нуждаеше, за да смъкне от себе си отговорността на властта.

Отговорност, която, както видяхме от реакциите на останалите партии в парламента, никой друг не иска да поема, поне не и предизборно.

Страната е в криза. Криза, за която фискалната стабилност, пазена от бившия министър на финансите и може би евентуален бъдещ служебен премиер, Симеон Дянков, не е решение.

След три и половина години на власт, ГЕРБ оставя икономика в стагнация, критично висока безработица, която при това е основно структурна, потисната от лоши кредити банкова система, свито потребителско търсене, все така бедно население и много недовършени реформи.

Протестите тръгнаха заради високите цени на електрическата енергия и парното. Цени, които се определят от ДКЕВР. Един на теория независим орган, чийто председател Ангел Семерджиев подаде оставка в края на януари по искане на Бойко Борисов.

Истината е, че през последните 3 години  държавата и ГЕРБ станаха едно и също. Така че няма кой друг да е виновен за ситуацията в страната освен бившите управляващи. Да, ситуацията можеше да е много по-лоша, но можеше и да е много по-добра.

В Европа правителствата се опитаха да ограничат ефектите от кризата върху частния сектор и така затънаха в дългове, които сега трябва да плащат с цената на икономии. В България държавата гледаше отстрани проблемите на частния бизнес и така запази фискалната си стабилност, но на цена, която плаща цялото общество.

Българският външен дълг към края на ноември миналата година е бил 37.9 млрд. евро или 95.9% от брутния вътрешен продукт на страната по данни на БНБ. От него държавните задължения са били в размер на само 3.4 млрд. евро

През януари държавата редуцира външния си дълг с 815.5 млн. евро, като изплати изтичащи брейди облигации. Така общият размер на държавния дълг (външен и вътрешен) достигна 6 147 млрд. евро или 14.75 на сто от БВП.

Какво показват тези данни. Първо, дълговата позиция на държавата е ограничена. Тоест задълженията не представляват опасност за фискалната стабилност на страната.

Спекулациите за гръцки сценарий, от който печелят най-вече играчите на международните дългови пазари, са напълно нереалистични по отношение на България. Въпреки това подобни слухове и прогнози бяха пуснати, за да се изпробват нагласите на инвеститорите. В резултат застраховките на българския дълг срещу фалит рязко поскъпнаха с близо 20% от началото на януари, до около 120 пункта.

Но въпреки това цената им, по данни на CMA, остава в пъти по-ниска от историческите върхове, достигнати през 2009 г. и повече от двойно по-ниска от началото на миналата година.

Повод за спекулациите даде изплащането на субсидиите за земеделие, които отвориха дупка във фискалния резерв, намалявайки размера му до около 3.3 млрд. лв. Тази дупка беше запълнена с извънредна емисия на държавен дълг на вътрешния пазар на стойност 800 млн. лв., с падеж след 6 месеца. Банките закупиха 81% от емитираните книжа.

Така и след оставката на правителството на Бойко Борисов, българската държава продължава да бъде остров на фискална стабилност в Европа.

Това е добре за икономиката в дългосрочен план, ако приемем, че частният бизнес излезе от кризата. Точно тук са съсредоточени основните рискове, породени от управлението на ГЕРБ. И фактът, че банките отделиха 650 млн. лв. от наличните си ликвидни ресурси, за да финансират държавата, въобще няма да помогне за възстановяването на икономиката през следващите месеци.

Заради ограничения достъп до кредитиране и сравнително високите цени на заемите в страната и голямата си задлъжнялост българските компании зависят силно от средствата, които преминават през държавата, като капиталовите инвестиции и европейките фондове.

Забавяне на тези средства е основният краткосрочен риск за икономиката на страната. Ето защо е важно служебното правителство да гарантира, че плащанията от държавата към частния бизнес ще продължат по график.

На практика по-ранното провеждане на парламентарните избори дори може да има положителен ефект върху инвестиционния климат. С избирането на ново правителството с мандат от 4 години, ще намалее политическият риск за бизнеса, който в България винаги е имал голямо значение при вземането на решения за инвестиции.

Но следващото правителство ще бъде изправено пред сериозни предизвикателства. То ще трябва да избира между два пътя. Единият, на решителните реформи, а другият на изчакване нещата в Европа да започнат да се оправят, за да се ускорят темповете на развитие на българската икономика.

Вътрешният пазар се нуждае от тласък, защото свитото потребителско търсене забавя икономическия растеж. Българската икономика избегна низходящата спирала на дълга и дефицита, за да влезе в спирала на спадаща заетост, ограничено потребление и бавен растеж.

Въпреки демографската криза, за да се осигуряват работни места на младите хора, излизащи всяка година на пазара на труда, БВП на страната трябва да расте най-малко с 1.2%. За 2012 г. икономическият растеж със сигурност е бил по-бавен. А младежката безработица се е повишила до 20.7%, по данни на НСИ.

Големият проблем на България не са сметките за ток, въпреки че либерализирането на енергийния пазар е неотложно и необходимо. Големият проблем е заетостта. А за да се повиши заетостта, трябва да се ускори развитието на икономиката. За целта трябва да се отпуши кредитирането.

За да стане това трябват законодателни промени, с които да се ускорят сроковете за фалити на дружества, да се създаде единен регистър на проблемните длъжници, да се въведе възможност за фалит не само на юридически, но и на физически лица.

Духът на народното недоволство вече е освободен от бутилката. На пръв поглед то може да достигне до размерите, които има в Гърция и Испания, ако реформите продължават да се бавят и отлагат. Но дали е така?

Сметките за ток ще стават все по-малко актуални през пролетните месеци. Служебното правителство няма да може да прави реформи. Така причините за протестите ще се размият и недоволството ще започне да затихва. Дали това ще е затишие пред буря, зависи, както от бъдещото редовно правителство, така и от обикновените българи.

Гражданското неподчинение е основен механизъм за защита на свободата на демокрацията. В България то обаче се случва обикновено преди избори.

Ако хората излязат на площадите и след изборите, и подновят исканията си за по-добър живот, това може да принуди властта да започне да прави реформи. Ако ли не, най-вероятно след 4 години българският народ ще е също толкова беден и недоволен, колкото и сега.

#2 Svelini 25.02.2013 в 12:35:20

Доколкото си спомням авторът имаше идея за премахване на валутния борд. Събитията от няколко седмици насам ни подсказаха защо това не трябва да се случва, докато нямаме отговорна политическа класа и нормално гражданско общество.

#4 ne_sam_fen_na_nikoi 25.02.2013 в 15:07:22

Гласувайте и Споделяйте.Аман от “социологически агенции” на които просто не може да се вярва.Нека покажем какъв е ИСТИНСКИЯТ ВОТ НА НАРОДА: https://www.facebook.com/AkoDnesBahaIzboriteZaKogoBihteGlasuvali

#5 MacAllister 25.02.2013 в 15:52:40

Има някаква манипулация с това гласуване на ne_sam_... - майната му, ако ГЕРБ останат на власт накрая дори и патките ще трябва да разберат защо дори и Дявола е по-добро решение. Аз пак ще си го повторя, пък който иска да слуша и да проверява, който иска да отхвърля ей тъй щото съм не знам си какъв. ГЕРБ окончателно затвърди практиката българската държава да си поставя за основна цел да пази абонати от конкуренция. Дори някои от бенефициентите на тая политика вече виждат проблеми, но не и много от онези, които накрая ще трябва да платят цената с потта си - гражданите (и май повече гражданките от гражданите). Дори и най-симпатичната мафия се различава от робовладелеца и феодала по това, че не се грижи за създаването на "кравите", които дои, а разсъждава само за доене и разпределение на добива. Пазенето от конкуренция е точно това, икономиката е взаимносвързан механизъм и почнеш ли да пазиш някого, дори и той да е производител (което го поставя в позиция трудна за асоциация с доене) с времето неговата роля се превръща на роля на доячка на приходи от гарантирана екоикономическа ниша. Това продуължава, докато нишата се разпадне. В момента само престъпници и хора склонни да престъпят закона имат смелост да започнат сериозен бизнес, интегрирането ни в ЕС усложни правилата, но държавата "помогна" чрез създаване на органи, комисии и най-вече агенции, които породиха консултантски фирми за уреждане на траншове по Европейски програми. Всъщност всеки дребен и среден бизнес у нас е в критична нужда от помощ, за да се справи с прекалената бюрократичност на ЕС, но държавата по-скоро го третира като потенциален виновник, който може да се глобява и наказва. Милиционерското отношение към недържавните формирования (с изключение на шепа избрани, разбира се) се изразява в презумцията за виновност към всеки, който смее да печели повече вместо да седи на заплатка. Това може и да е полезно за разследващите органи, но когато стане държавна политика и психология е пагубно. Тя е старателно възпитавана с притчите за крадците, които хем са ония големите, хем винаги лобута го ядат малките и тия, които хабер си нямат, че са крадци. След 45 години работническо възпитание е много лесно да накараш хората да възприемат всеки предприел нещо като мръсен фирмаджия и това е дело и на левите и на десните БКП-ейци в нашата политика. А след като и медиите лесно поемат топката - това е вече и възпитание и з амлади и за стари. Ей това трябва да се промени и никакво правителство не може да го направи с магическа пръчка дори и да иска, а единствената партия, която поне не пее в тоя тон е една от най-малките и отритнатите - ДСБ. Няма значение колко са крадливи, важното е че ви възпитават да отхвърляте врага като "и той е крадец", но големите крадци да ги приемате. Защо ги приемате ли? Ами много просто - Костов не говори за крадци пламенно нито като Борисов, нито като Станишев, а тия последните ви научиха, че плюенето по крадците е вашия език и хем ви крадат на смени заедно с другите си измислени превъплъщения, хем са ви дресирали да игнорирате всичко, което в един или друг момент не ви припали на емоционална вълна "мамка им на тия крадци". Ок, това беше един прекалено дълъг и несръчен начин да кажа на ония, които не си дават сметка какво ги чака, ако продължават да се поддават на топва, което им се струва "натурална" емоция, че всъщност чавка им е изпила мозъка, и им го дава да опитат и те сладостно примляскват от наситения вкус на собствените си умъртвени шансове за добър живот.

#6 ne_sam_fen_na_nikoi 25.02.2013 в 19:01:11

MacAllister , Съгласен съм че всеки има право да говори каквото си иска но ти ако претендираш да си човек който разсъждава би трябвало да се чудиш на глупостите които си написал.Затова ще предположа че мисленето не ти се отдава много.Как мислиш че може а се промени вотът в тази анкета след като всеки влиза със собственият си профил и гласува.Ти наистина ли си толкова тъп или просто не го осъзнаваш.Това не са медии или социологически изследвания или партии които изкривяват действителността според нуждите си.На тази страница всеки излиза с лицето си и заявява това което иска.И всеки може да го види.И всеки може да види колко са гласувалите до момента.То бива бива тъпотив ама това вече минава границите

#7 Борката 25.02.2013 в 20:02:51

Гледам студена водица пийват...

#8 Brasil 26.02.2013 в 01:11:24

ne_sam_fen_na_nikoi, То бива невежество, ама това твоето е достойно за рекорд. Защо е нужно да коментираш нещо, което не разбираш и на всичкото отгоре да се изказваш толкова убедено как видиш ли хората гласували с профила си, всеки заявявал какво иска и т.н, поставяйки го като неопровержима истина? Показваш се като абсолютен лаик по отношение на методите, които използват социологическите агенции, като това се допълва от пламенните ти опити да защитиш Интернет анкетата й и нейната представителност. А помисли ли случайно за пенсионерите, голяма част от които не ползват Интернет или Facebook, за да гласуват в такива анкети? Ами циганите? А провери ли дали всички профили са реални, дали всички гласували са на повече от 18 години? Нужно ли е да продължавам? Да, факт е, че има агенции, обслужващи една или друга партия, но това съвсем не означава, че е справедливо да категоризираш по този начин всички. Нужно е просто малко повече впрягане на сивото вещество, което при теб очевидно е дефицит, и поглед върху обществото ни, за да можеш да отсееш изследванията с по-ниска стойност и от тоалетна хартия, от тези, които действително отразяват мнението на хората в даден конкретен момент. Но понеже разбрахме, че това при теб няма как да се случи, продължавай да си цъкаш в онлайн анкетките и си вярвай.

#10 Battleground 26.02.2013 в 01:50:56

Какво изнасяме ние освен гащи, ток и зърно? Турция изнася сладки, кафе, газови оръжия... Сглобяват и автомобили, автобуси и т.н. Гърция пък има добър туризъм! Румъния правят автомобили, мобилни телефони, техника и т.н. Във всяка една страна от тия, колкото и да се твърди, че е зле - Хората си живеят много добре с техните доходи и цени! Ние тук обаче "духаме тапетите" защото не произвеждаме и изнасяме нищо, което да ни докара приходи. Само внасяме и внасяме... Внасяме едни скапани пиратки, а имаме военни заводи. Също внасяме и куп техника пък не сме сакати и можем да правим ама нейсе. Въобще тук фарса е пълен. Държавата разчита само на някакви чужди фирмички, които източват пари и внасят само едно тъпо ДДС пък от това не се печели. България и икономика? Това е все едно в салам за 3 лв. килограма да има месо!

#11 Battleground 26.02.2013 в 01:56:52

А, да добавя и, че докато продължаваме да внасяме, точно до тогава и ще има безработица! Няма заводи, няма нужда от работна ръка... Няма работна ръка, няма продукция и се стига до нуждата от внос, а от вноса само губим.

#14 ne_sam_fen_na_nikoi 26.02.2013 в 11:34:45

Ето какво ни се предлага от разбирачите (този дето е писал или копирал статията):да се повиши заетостта(до тук добре) като се отпуши разбираш ли кредитирането(да вземем едни пари за да наемем някой пък после да връщаме повече от колкото сме взели).Някой ще каже-ами така работи системата.Ок.Ще се съглася но..........да вземеш кредит означава че ти НЯМАШ пари,затова го правиш,а да нямаш пари и да вземеш от институция която ще ти начисли лихва което означава че ще връщаш доста повече отколкото си взел(при положение че ти си нямал и тези които си взел в началото)?!?.........аз лично съм пас за такива "гениални" идеи.А ако не се получат нещата?Колкото и гениална да е една идея,нещата не винаги се получават.Какво прави този човек?Е,голяма работа,ще му вземат къщата,не е проблем.Точно така драги "авторе",това е решението

#15 ne_sam_fen_na_nikoi 26.02.2013 в 12:03:21

Даже няма да си направя труда да отговоря на Brasil на един негов коментар по-надолу.Не заради друго но не искам да давам глас на Тъпотията.Който иска може да го прочете и да прецени за себе си.Явно човека не разбира едно:анкета в социалната мрежа е много по-вярна отколкото която и да е такава представена ни от социологически агенции.

#20 Оби Уан 26.02.2013 в 14:30:52

15 ne_sam_fen_na_nikoi | 26.02.201312:03 анкета в социалната мрежа е много по-вярна отколкото която и да е такава представена ни от социологически агенции. ..................................................... Тук не съм напълно съгласен... Като цяло статистиката е много манипулируема - като се почне от събирането на данни и се стигне до тълкуването им. Ако проучиш 1000 души резултатите могат да са мноооого различни. Например - 1000 души от соц. мрежи или 1000 души от някое планинско (пълно с пенсионери, бивши партизани, не ползващи интернет) село. Има много фактори, които трябва да се вземат предвид. За тълкуването да не говорим..... Сещам се за един пример от преди 30-40 години - спортно състезание с 2 отбора - НРБ и СССР. Естествено руснаците печелят. В наш местен вестник информацията е: "На престижно международно състезание България зае достойното второ място! Отборът на СССР е предпоследен." Истина ли е - да! Така, че анкетата в соц. мрежи не е представителна! Да реална е! За справка може да се увериш като наближат изборите - виж резултатите от тази анкета и реалните резултати (колкото може да се твърди, че са реални, разбира се).

#22 deowin 26.02.2013 в 19:04:49

>На този фон всеки сам да преценява до колко е полезна фискалната стабилност и маркоикономическата рамка С това намекваш ли, че е по-добре да сме финансови нестабилни, че по-лесно да се оттървем от злите инвеститори, ЕРП-та и прочие сган? Ако е така, ще поемеш ли лична отговорност за всички последици, които тази нестабилност биха донесли, включително очевидните негативни такива? Дори според теб такива са невъзможни, приеми, че говорим хипотетично.

#23 Борката 27.02.2013 в 01:45:38

Стига сте ми циврили като първокурсничники.Я се упрегайте да работите!Тоя бил виновен,оня бил виновен!Я повече работа!Всички политици са на хранилката!Кой ще ви оправя дереджето?Ако чакате на тоя или на оня политически капут да ви накърми - ебана ви е майката!Само лична инициатива1

#24 Дон Кихот 02.03.2013 в 20:13:25

Г-н Киров, Вие за пореден път показвате с тази Ваша статия, че не живеете в тази страна. Моля Ви, не пишете глупости повече!

Новините

Най-четените