Мажоритарни заблуди

Улицата има нов месия - този път не е личност, харизматична и щедра на обещания, а нещо съвсем ново, малко познато и много опасно. Мажоритарната избирателна система ни се пробутва старателно като средство за бързо и трайно освобождение от поквареното властово статукво. Като захаросан блян за упование на хилядите протестиращи и обеднели българи, които отчаяно искат промяна.

Само че жадуваната „промяна" се очертава в доста по-мрачни цветове - от тотално купуване на гласове до грозно изкривяване на политическото представителство в полза на няколко големи партии и на парите. И пак ще сме излъгани, че в парламента ще е пълно с красиви, умни, достойни и честни персони.

„Без съмнение това ще означава повече права за олигархията, която директно ще може да излъчва депутати, и много шампанско и сълзи за гражданите. По-скоро хората не разбират рискове и много вероятните катастрофални последствия". Такова е мнението на политолога Димитър Димитров, специалист и преподавател по избирателни системи в СУ „Св. Климент Охридски".

Колегата му, политологът Антон Тодоров е на същото мнение - стопроцентовата мажоритарна избирателна система е утопия, която не може да вирее у нас, въпреки че удобно и идейно съвпада с естествените очаквания на хората от улицата.

Взривоопасната илюзия на протеста

Само си представете колко улеснени ще са олигарсите и групировките в домогването си до властта - няма да им се налага да агитират за партии, просто ще издигнат свои кандидати. „Във всяка една партия, която е управлявала страната през тези 23 години, мога да посоча много ясно структурирани представители на олигархията", посочи Антон Тодоров.

Най-сериозната опасност, която мажоритарният вот крие, е именно директното купуване на депутати, изтъква Димитър Димитров. „Мрежата за контролиране на гласоподаването ще процъфти, до степен, която обезсмисля каквото и да е гласуване", предупреждава той.

Пропадането може да е и символно, както го разчита Антон Тодоров: „Мажоритарната система може да се изроди в такъв авторитаризъм, какъвто България вече е имала. Една от възможните дати за предсрочните изборите е 19 май. Датата навява лоши асоциации - на 19 май 1934 г. в България се извършва преврат, който отменя конституцията, разпуска парламента забранява политическите партии и профсъюзите".

Не че не сме пробвали

Толкова примамливо звучи възможността да вкарваш личности, а не партийни кадровици в парламента. Без никой да казва на протестиращите как това ще случи на практика.

Подобен експеримент вече бе направен на вота през 2009 година, когато БСП реши да хитрува и въведе мажоритарен избор на 31 депутати, надявайки се да вземе предимство над новите и неизвестни кандидати на ГЕРБ.

Знаете какво се случи. Партията на Бойко Борисов спечели 26 мандата. Останалите пет взе ДПС, а за червените нямаше нито един. Не заради младите и прекрасни персони на ГЕРБ, а заради един партията на единствен човек - Бойко Борисов.

„Това бе несръчен опит на лобито на президента Първанов да създаде условия за някак естествено негово явяване като спасител за нацията в един хаотичен и разпръснат парламент с много партии и независими кандидати. Нещо като продължение на тройната, но много по-разпръсната коалиция, при която той би прекратил своя президентски мандат, за да оглави правителството", описва експериментът Димитър Димитров.

Неслучайно от Изборния кодекс отпадна и т.нар. преференциален елемент, който дава възможност на избирателите да пренареждат партийните листи, давайки предимство на определен от тях кандидат.

Така че на партиите не им се нрави да въвеждат мажоритарна избирателна система, убеден е Димитър Димитров, дори с цената на всепартиен сговор.

Какво ни липсва?

Антон Тодоров синтезира три аргумента. Първият е, че нямаме такава политическа традиция. Доказани специалисти сме в копирането на чужди модели, но колко от тях реално са проработили, след като са били побългарени?

Второ, в Европа такава система работи само в две държави - Великобритания и Франция, където действа различен модел.

Трето, голяма част от българите правят изключително неинформиран избор, когато решават за кого да гласуват. Най-често българският избирател гласува партийно. Дори референдумът за АЕЦ „Белене" ясно показа това. Всъщност, затова се и провали.

Най-общо казано, ако у нас се въведе мажоритарна система, страната ще бъде разделена на 240 едномандатни избирателни района, колкото е броят на депутатите в парламента. Печели кандидатът, събрал най-много гласове. Това ще даде несравнимо предимство на първите две или три политически сили, докато останалите просто ще минат в забвение.

За да има демократичен мажоритарен избор са необходими поне три условия, изтъква Димитър Димитров.

Първото е свързано със създаването на безупречни избирателните колегии, защото там резултатите могат да бъдат „сготвени" много преди да е дошъл изборния ден, изтъква експертът.

Същото важи и за цялата изборна администрация, а броене на бюлетините да става на едно и също място за целия район. У нас все застъпници разнасят чували с бюлетини, а разминаванията в избирателните списъци са си направо в реда на нещата.

Не на последно място, изтъкна Димитров, трябва ни устойчива партийна система, в която партиите имат традиция и механизми да излъчват качествени кандидати.

Този модел работи при ясно структурирана партийна система, както е във Великобритания и Франция, докато у нас роенето на партии и появата на всякакви народни спасители е довело до създаването на около 180 партии. Неслучайно сега никой не ги иска.

По-големият проблем е в партиите

Промяната на начина, по който функционират партиите, е много по-удачна и важна в момента, но темата изобщо не е в дневния ред на протестите, коментира политологът Антон Тодоров. За сметка на това, недоволните изпадат в парадоксални и напълно несъстоятелни искания.

„Отново виждам хора сред тези, които искат да опаковат протеста, които трябваше отдавна да са в затвора, защото са откраднали толкова, че няма да им се наложи да работят до края на живота си. Обикновено тези хора са изключително вещи и гъвкави „ловци на души" и се спасяват при всяка промяна, която може да заплаши статута им на „институционализирани крадци. Явно са чели внимателно Бисмарк, който съветва, че една революция трябва да ес оглави, вместо да се остави да ги обезглави", коментира политологът.

Политиците, които доста се снишиха в последно време, правят точно обратното, за да угодят на хората. Просто този път всички са на прицел.

„По време на криза националните лидери от свободния свят дават личен пример - депутати, висши магистрати, президент, премиер. Не може в страната да е пълно с изпаднали в крайна бедност хора, бизнесът с изключение на малка група привилигировани и близки до всяка власт олигарси да е в мъртва хватка, а в същото време, прощавайте, парламентът си купува нови коли. Нека се качат на велосипеди - така направиха през 70-те години в Холандия, когато цените на петрола скочиха", допълни Антон Тодоров.

Прогнозата му е, че рано или късно на хората ще им писне и ще затворят и парламента. Още повече, когато все повече и повече обедняват.

„България върви към много сериозен якобински вариант, за което предупреждавам от много време. Когато български санкюлоти хванат сопите, става нещо страшно", коментира той.

За опасността от взривяване на напрежението подсказват и самите протестиращи. Те са все по-бедни и все по-отчаяни. „Погледне какви хора се появяват на част от митингите - под 30 години, масово безработни, ляворадикални, русофили и други подобни. Има и читави хора, но те не могат да изземат инициативата на протестите", допълва Тодоров.

Мажоритарната избирателна система не е панацея за 23-годишния сбъркан политически модел, усвоил до съвършенство механизмите на собственото си възпроизвеждане. Писна ни от политическите партии и несменяемите им муцуни, но те все още са необходимото зло, чрез което системата продължава да работи, въпреки сериозните си дефекти.

Искаме радикална смяна на модела, пробив в статуквото, нови лица. Но това не може стане без внимателно да обмислим последиците от всичко, което ни се предлага на масата за преговорите. В противен случай може да се окажем още по-затънали в и без това олюспената си фасадна демокрация.

#1 wolfbg 27.02.2013 в 09:43:44

Ами на мен ми изглежда по-евтино да се инвестира в рекламирането на една личност, която да донесе на гърба си в Народното събрание 120-130 мъртви души, отколкото да си купиш 120 отделни депутата. Освен това един депутат ще бъде избиран и ще отговаря пред своите, около 20 000 избиратели от района. Дали избирателите от Варна, ще предпочетат дошъл от София кандидат?

#3 Rodrigo Diaz de Vivar 27.02.2013 в 09:56:40

Четох статията до края на първата третина. Айде стига сте ни пробутвали заучени клишета. Сега се наливат едни дебели пари в отънелите джобчета на "научни работници" - политолози, за писане на статии и запазване на статуквото. Статуквото си плаща на говорители. Моите извинения, но ... ще използвам израза на Спиндерман, айде "фостата" на всички платени "мъдреци". Да бяха давали акъл, когато трябваше, сега не е нужен. Сега народа иска да скочи, пък ако ще и да се пребие. Няма да е за първи път, ако се случи. Хората не се смеят на този, който не е успял, а на този, който не е опитал.

#4 Оня Дето Го Трият 27.02.2013 в 09:57:33

Протестиращите четат ли? Или денем спят, за да са свежи да викат глупости вечер Да не кажат след някой ден, че политиците пак са ги излъгали.....с неща, които сега самите те предлагат. В крайна сметка избирателната система е все едно каква е ако когато гласуваш (и протестираш) мислиш с оная си работа

#5 Оня Дето Го Трият 27.02.2013 в 10:03:17

Абе какво пак ви пробутват бе, дървени философи. "Подобен експеримент вече бе направен на вота през 2009 г., когато БСП реши да хитрува и въведе мажоритарен избор на 31 депутати, надявайки се да вземе предимство над новите и неизвестни кандидати на ГЕРБ. Всъщност, мажоритарният елемент беше идея на предишния президент Георги Първанов. Знаете какво се случи. Партията на Бойко Борисов спечели 26 мандата. Останалите пет взе ДПС" Сега ги гоните точно тия "личности" с протести. Колко по-ясно да ви се покаже че това е глупаво. Та вие 3 години не помните И само плюене и празни лозунги

#9 Дара 27.02.2013 в 11:02:49

Какво ие лошото на мажоритарната система? Да речем , че на всеки 10000 души ще се пада по един представител. Аз искам да съм представител на нашия квартал. Тръгвам от врата на врата, по бизнеси и кафенета , организирам срещи с избиратели, печатам плакати и т.н. Същото правят още 20 души, които също искат да са представители. Някои от тях са членове на партии. Други не са. Гласоподавателите ще могат да си избиртат поименно и лично този , когото най-много харесват. Който от нас получи най-много гласове, той става представител на съответния район. Няма опасност някоя партя да ти пробута някой , който е бил в листата защото е техен човек. Гласуваш само за този , когото си видял и чул лично.

#10 Ben Dover 27.02.2013 в 11:27:27

Уф,вие верно не можете да разберете,че просто не сме готови за мажоритарен режим.Много хубаво го е казал човека.Системата работи,но в много малко държави.А като сложим ФАКТОРА,че ще бъде побългарена,това автоматично я прави неизползваема в нашата мила татковина.Като за начало ни трябва работеща съдебна система.Не може след всичко,което нашите мили политици са надробили през годините,да не им бъде автоматически отнеман имунитета поне.Да не говорим,че са за затвора повечето.Баси простата държава.Не е толкова трудно.Като не си вършиш работата и си некадърник,заминавай си и тва е.Най-малкото в парламента трябва да влизат образовани хора с минимум АйКю от 120.Не пожарникари ДЕБА!

#11 koya sam? 27.02.2013 в 11:28:30

Сега с пропорционалната система се купуват гласовете на цели партии. А иначе ще трябва да купуват депутат по депутат, че да съберат вот да си прокарат каквото искат. Освен това, ако се въведе и опцията отчитане на депутатите пред избирателите, както и възможността за евентуално отзоваване ако не оправдаят доверието, то за корупцията ще стане още по сложно

#12 boris 27.02.2013 в 11:45:57

може мажоритарен вот да стане не с избори , а с постоянна изборна комисия. Националният статистически институт да изчисли едно число - примерно 100 000 души и всеки който представи 100 000 или повече подписа - става депутат. Всеки инициативен комитет който представи 51% от подписите за даден депутат с последващо искане за отзоваване - депутата си заминава от НС. В началото ще е трудно, но с годините системата ще улегне - ще има едно -две искания за вписване или отзоваване в година. И броя на народните представители няма да е постоянен - ако станат множко - ми да стоят прави на заседание - бал съм ги.

#13 Mihail Kolev 27.02.2013 в 12:34:08

Искам да кажа, че всички Балкански държави дето са били част от Османско-Туската имерия сега са лайна. Като Започнем:Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Черна Гора, Сърбия, Румъния. А защо дъжавите в съседство дето са били част от Австро-Унгарската имерия са добре като: Австрия, Хърватско, Словения, Чехия, Словакия и Унгария. Истината, е че на турците мозака им е в гъза а австриеца си е на място. Човека си строи и развива а турците ебат колят бесят и готвят ей това е!!! Всичко е лайна!!!

#14 wolfbg 27.02.2013 в 12:49:48

Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety. Benjamin Franklin (1706–90)

#15 Хейтър 27.02.2013 в 12:57:07

Денев, само ми кажи кои са тези партийки, не с 20-30, ами ако щеш и с 5-6 човека, които да не са креатура на досегашните играчи?

#16 Windfall 27.02.2013 в 14:19:50

коя съм едно казусче за теб във връзка с прословутото отзоваване 20 000 души в София избират Андрей Слабаков за депутат. Предимно пушачи и ресторантьори най-вероятно. Вариант 1. Слабаков не върши абсолютно нищо, даже не ходи на заседания в Парламента, избиритателите му биха имали пълно основание да са недоволни и да искат да го отзоват. Но тъй като гласуването е тайно, няма как да знаем кои са избирителите му, кои точно 20 000 са пуснали бюлетина за него. В случай, че някой не е гласувал за Слабаков, няма как да е бил излъган от него, а в същото време няма начин да се разбере дали и за кого е гласувал. Стига се до абсурд. Вариант 2. Слабаков е много деен за отмяна забраната на пушене, предлага промени в законите, държи речи. Избиритателите му би трябвало да са много доволни, но всички непушачи не са и събират 50 000 подписа за отзоваване. Това също е абсурд - те никога не са го подкрепяли, не са му дали власт, т.е. няма как той да ги е подвел за каквото и да е. Те ще отзоват депутат не за неспазани обещания, а за това, че са несъгласни с него и избирателите му.

#19 koya sam? 27.02.2013 в 16:16:03

Вятърна мелница: Не съм юрист, че да знам детайли, но преди в конституцията е имало текстове казващи. че депутатите се отчитат пред избирателите. Ще се опитам да проиграя как би станало това при мажоритарно избрани депутати. Представяме си, че държавата е разделена на 240 избирателни района. Всеки район трябва да излъчи един депутат. Естествено, че за един район се кандидатират много желаещи. Всеки от тях представя предизборна платформа. На изборите се гласува, може и на два тура, докато някой получи 50+% гласове. Той е избран и става депутат на целия район. Също както се случва с кмет или президент. При това положение вече, той се отчита пред всички избиратели дали си спазва обещаната програма. И ако не я спазва от всички като се съберат необходимия брой гласове, се отзовава. Ако депутатът реши да променя платформата си (случая, който даваш със закона за пушенето) той трябва да представи това пред избирателния район първо и ако получи определен брой гласове може да го направи. В противен случай или трябва да напусне, или да спазва това, за което са го избрали.

#21 lele male 27.02.2013 в 17:34:43

Мануела, той Оня за това спря да пише. Има те теб Но правилно! Наистина не може, всичко от всички, за вчера и без капка размисъл.И няма как да стане България богата, благоденстваща и щастлива И това да е за всички. Е нема как! Ако има как - този някой/някой да казва, че да започна да му събирам подписи за представител в парламента..

#22 koya sam? 27.02.2013 в 17:46:27

Протестиращите казват разни идеи. Но водачите заедно с екип юристи и други експерти преценяват кое е възможно и да отговаря на целите на протестиращите. То и аз не съм юрист. Не претендирам за абсолютна точност, давам идея само. Проблемът е, кои са водачите и как ще се организират по-нататък. Организация и специалисти, които да помагат са крайно необходими точно в този момент. Ако сега не се направи това, няма как да бъдат удовлетворени исканията на хората и ще стане още по-лошо.

Новините

Най-четените