Изхранване без вериги

Когато чух как настоящият земеделски министър проф. Димитър Греков говори за преговорите с големите търговски вериги, в опит да ги убеди да купуват повече българска продукция - май не чухме техния отговор - се замислих какво пазарувам от такива вериги.

За последния месец съм влизал няколко пъти - за бира, тоалетна хартия, разни стоки за хигиенизиране на дома, някой и друг десерт, и някои основни стоки, които купуват пет-шест пъти в годината, тъй като по обясними причини не готвя - брашно, захар, сол и разни такива.

Месо и колбаси купувам от магазин на производител, млечните продукти - пак от такъв, който е снабден и с млекомат и така получавам литър натурално мляко, вместо безвкусно пастьоризирано, за 1.60 лева (по-евтино от пакетираното). Малкото магазинче продава и яйца, и истинско кисело мляко (познах го, защото се вкисва на третия ден), извара, истинско масло - на същата цена, на което е и вносното, че дори и разни вкуснотии от овче и козе мляко. Като цени - няма разлика с големите вериги, а с изненада там открих вид кашкавал, който там беше и по-евтин.

Като отвориха в квартала и малка хлебарница, спрях да купувам и хляб от големите вериги, бездруго в повечето случаи хваща мухъл почти с отварянето си.

Зарзавата го купувам от една лелка на пазара, която си продава открай време. Ако ми се прииска някаква глезотия - сирене деликатес, специална шунка, сос, сушени домати, влизам в супермаркет, но като цяло основните продукти не ги купувам оттам. (Както разбирам, не е добре дори боб да си купиш, защото е китайски и няма шанс да се свари, а в случай че успеете, няма никакъв вкус.)

Ако държавата осигури повече места, на които малките производители да имат пряк достъп до пазара, българите ще се хранят по-здравословно, вместо да пълнят колички в супермаркетите с огромни количества нискокачествени продукти, натъпкани с консерванти, Е-та, растителни мазнини, соев шрот, сланини, обрезки и всякакви замразени меса.

Но държавата не насърчава този достъп, нещо повече - поставя всякакви ограничения, почти като американската война за чаша сурово мляко.

А с пускането на магистрала "Тракия" изрита още куп такива производители обратно към робството, в което ги поставят прекупвачите.

Без селяни край новия асфалт

"Ами сега какво - нищо, ще си караме и без тия 10-15 лева на ден". Така отговаря една женица от Сливенско, когато репортер я пита какво ще правят сега, след като областният управител на Сливен забрани покрай новия асфалт на "Тракия" разни селяни да продават това, което са отгледали в градината си.

Всъщност областният управител спазва буквата на закона. Буквата на Закона за движение по пътищата позволява край магистралите да има търговски обекти, обаче не и сергии. Това ще рече, че ако производителите от сливенските села искат и сега да продават на туристите към морето прасковите, доматите и каквото са произвели в градините си, ще трябва да се молят на бензиностанциите - и изобщо на фирми, решили да изградят търговски обекти край аутобана.

В случай че подадат молба до агенция "Пътна инфраструктура", тя ще бъде отхвърлена.

И така държавата отново ги хвърля в ръцете на прекупвачите, които ще вземат продукцията им по 50-60 стотинки, за да я препродават 3-4, може и пет пъти по-скъпо.

Причината да не могат да продават е, че заради магистралата старият път става междуселски и така стотици хора са отрязани от възможността да печелят от плодовете на собствения си труд, вместо да ги продават за дребни стотинки.

В началото на август т.г. строителният министър Десислава Терзиева съобщи пред БНТ, че обмислят обособяването на тържище на магистрала "Тракия" в района на Кабиле, където земеделските производителите да могат да продават своята продукция.

Терзиева казва, че е запозната с проблема на земеделските производители и го е взела присърце. Макар законът да забранява на магистрали да има временни преместваеми обекти, в района на Кабиле има паркинг, който води към третокласен път, което позволява да се направи тържище.

Всъщност идеята съществува от времето на ГЕРБ и беше съобщена от бившия областен управител на Сливен при ГЕРБ Марин Кавръков, но си остана на идейно ниво.

От една страна, на път като магистралата, с разрешена скорост от 140 км/час наличието на тържище е малко странно и факт - по старите европейски магистрали няма как да срещнете подобна картинка. От друга обаче там първо, производителите имат възможност да продават продукцията си на специализирани пазари, и второ, не живеят хора с най-ниските доходи в ЕС. И трето, все пак по аутобана не пътуват само коли с климатици, нали?

Известно е, че по отсечка от близо 180 км на "Тракия" към момента не са изградени нито една бензиностанция, заведение, а доскоро - и санитарен възел. Случаят с "Тракия" обаче е само част от проблемите на дребните производители у нас, които биха искали да имат директен достъп до място, където да продават продукцията си, но държавата не им помага.

Приемственост при всички правителства: да низвергнат малкия

Всъщност, в продължение на политиката на Мирослав Найденов, земеделския министър на ГЕРБ, и на тази на тройната коалиция, държавата в лицето на своите министри помага на големите. Достатъчно е да припомним колко време отне на двете правителства да протакат максимално наредбата, която осигуряваше пряк достъп до пазара на дребни производители, при доста високи изисквания. Дотогава тази търговия беше незаконна, а кабинетът на тройната коалиция я проточи дотолкова..., че да не я приеме.

Впоследствие държавата така и не подпомогна сдружаването на колкото се може повече дребни производители, за да успеят да отговорят на заложените в наредбата критерии, за чието изпълнение все пак се изисква някакъв стартов капитал - за пунктове, където се събира например млякото, с необходимото заради хигиената оборудване.

Наред с условията, пуснатата през 2010 г. наредба залагаше и лимити между 20 и 35% за това какъв дял от продукцията си - месо, мляко, млечни и месни продукти, мед, зеленчукови изделия и др., могат да предлагат дребните фермери.

Но и този земеделски министър не отваря дума за увеличаване на тези лимити и подпомагане на дребните производители. Вместо това проф. Димитър Греков инициира срещи, на които да се търсят механизми, по които родната стока в големите търговски вериги да достигне 50%, а обособени места в търговските площи да предлагат само български плодове и зеленчуци.

Министър Греков би могъл да настоява например при предстоящата реконструкция на Женския пазар Столичната община да отдели част от сергиите именно за преки производители. В много малки общини, които не представляват интерес за големите търговски вериги заради обезлюдяване, безработица и ниските доходи на по-голямата част от населението, на пазарите продават предимно такива хора. При една командировка мой колета си беше купил оттам домашна юфка - правена с истински яйца и мляко. "Ами тя просто си мирише на друго, братле!", разправяше възхитен в офиса.

Излиза, че в малките населени места, разни отдалечени селца и райони хората се хранят по-здравословно, тъй като имат пряк досег с малките производители. А защо тогава в големите градове сме лишени от това благо?

#1 mima 19.08.2013 в 09:20:29

"А защо тогава в големите градове сме лишени от това благо?" Защото едни хора трябва да прибират едни пари по бездънните си джобове.

#2 pixie 19.08.2013 в 09:20:33

Млекомат е най-странната нова дума. В София може и да има такива чудеса, но в така наречената провинция няма, поне за сега. Но вериги има. И съм съгласна с автора, че малките производители трябва да се насърчат и насърчават непрекъснато. Лошото е, че доходите ни принуждават да си купим полски домати от Кауфланд за 89 ст., защото българските от сергията са 1.30 лв. Ако държим на по-добрия вкус, ясно е кои трябва да изберем - родните. Ама ограниченият бюджет диктува друго. Кой е виновен?

#3 Rodrigo Diaz de Vivar 19.08.2013 в 09:21:16

Невероятна глупост. Кой и от какво те е лишил авторе? Иди на село и имай целодневен контакт с малкоите производители. На тях никой не им е забранил да продават в големия град. Но ако те дойдат при теб, цената няма да ти хареса, горивото не е без пари. И ... нали искахте магистрали? Няма как да ходиш до морето за два часа и същевременно да има щайги на всеки два километра. Няма как и .уя до края и душата в рая. Какво точно трябва да направи правителството? От какво точно си недоволен? Конкретни предложения? Ако нямаш, иди да пиеш кафе на жълтите павета, ще сте си лика-прилика.

#4 arkantus 19.08.2013 в 11:58:11

Истинското кисело мляко НЕ СЕ ВКИСВА на третия ден. След петия ден престой в хладилника се появява много фин повърхностен слой плесен, под който млякото е като консервирано с почти непроменен вкус. Доказано от практиката, всичко що е без консерванти, торове и все вредни химикали, се самозапазва далеч по-успешно от третираното. А простата истина в БГ е, че всеки се спасява поединично - и производители, и консумиращи. Ако производителите искат да продават, без прекупвачите да им извиват ръцете с унизителните си цени, да му търсят цаката, а не да се молят на държавата - тя от тях интерес няма.

#6 KingoftheROAD 19.08.2013 в 14:33:10

arkantus Ако пак ще се спасяваме поединично, за къв чеп ни е тази държава? Защо храним 240 дупедати, министри и нам си кви си чиновници по министерства и ведомства? А правителството какво да го прайм?

#9 A4i 19.08.2013 в 17:31:36

Преди 10-тина и повече години едни хора закупиха големи парцели с европейски пари за построяването на тържища около големите градове. Има ли изградено поне едно такова ? Иначе това е един от начините , по който малките производители могат да стигнат до големите вериги. Друг начин е да си направят кооперативи. Надявам се да не искат за това помощ от държавата.

#10 Rodrigo Diaz de Vivar 20.08.2013 в 01:45:14

Бобчо, извинения братко, ама си си тъп атакист. Къде "по средата" да се срещнат? Коя среда? Комунизма свърши бе, селяк! Баба предлага стока, прекупвача предлага цена. Пък вземи малко се ограмоти в основните пазарни принципи. Където се срещнат, това е цената. Ако на баба не и харесва цената, да не продава бе, Бобчо. Държавата къде е в тия взаимоотношения? Да определя минимални или максимални цени? Ти луд ли си?! 2013 година сме. Какви "специализирани пазари" имаш предвид? Пазари за баби от село? Кой да ги направи, къде и защо? Какво пречи на бабата да продава на Кооперативния пазар? Ама баба нямала камион и книжка. И на баба и е по-лесно да продава на прекупвача. И я боли мундата дали домата ще се развали или не. Е, на баба кой и е виновен, че не може да си направи организация на "бизнеса"? Току що се връщам от Турция, където всяка вечер си хапвах домашен домат и чушки, на цена от 0.8 лв. [1 YTR] за килограм. Краставици за 1 лв. Без специализирани пазари и без измислени плакати. Ама на баба внучето десет месеца копа доматите, а не си е пуснало брадичка "катинарче" и не пише по цял ден във webкафето. Айде тъпчо, иди на един селски пазар и си купи домати или краставици, домашно отгледани, на тази цена.

#11 boris 20.08.2013 в 08:55:43

Изходът от тази ситуация не е в държавните регулации а в кооперирането. Достъпът на българската земеделска продукция в големите хранителни вериги е отрязан, защото те нямат дори и физическа възможност да сключват договори за доставка за всеки тон продукция отделно. За това са прекупвачите - да изкупуват от стотиците стопанства и да го продават на едро в големите магазини.Като не им харесва това положение 0 изходът земеделците е един 9 колективизация и създаване на Трудово кооперативни земеделски стопанства. Така наречените текеесета са най-висшата, демократична и гъвкава форма на производство измисляна някога от хората.

#15 Borracho 20.08.2013 в 13:04:12

Родриго е прав. Боби - много телевизия алфа гледаш и добре ти се е промила кратуната. Какво си се угрижил за бабите по селата - та Фюрера им направи пенсиите по 500 евро, както обеща! За какво им е да гледат дУмати и краставици? Не е задължително да купувам от селски пазари, или да ходя при бабите за да ям що годе читави зеленчуци. Има ги и в магазините, при това не на зверски "био" цени. Не в България разбира се, защото в България никой не може и 2 домата да произведе. Това, че ядеме турски и македонски фуражни домати не означава, че във всяка държава продават същите боклуци по магазините. С малко повече търсене и гледане всичко се намира, и не е скъпо.

#17 Rodrigo Diaz de Vivar 20.08.2013 в 14:24:31

Бобчо, няколко пъти съм ти писал, ограмоти се. Особено, ако ще използваш икономически и правни термини, които със сигурност и очевАдно не са ти познати. Антимонополното законодателство не се занимава с отношенията между дребните производители и прекупвачите, в частност с определяне на ценови граници, а с потенциалното [формално или реално] обединяване в монопол на прекупвачите. Или на който се сетиш. Да има [реално] само един прекупвач. Да няма бабите с кого да се пазарят, да е само един и да няма кой да предложи по-висока цена. Поне в момента няма такава опасност в България. Мераклии за търговци колкото искаш. Няма кой да копае, това е проблема. Всички, като теб, вместо да копат, искат да работят "в общински съвет" или "депутат", макар и да нямат потенциал за това. Айде със здраве.

#19 mima 20.08.2013 в 18:01:24

А всъщност селското ни стопанство почти няма договорени субсидии и затова е неконкурентно. И няма нищо лошо в това да има специализирани тържища, които всеки да знае и да посещава, ако му се прииска нещо по-така като качество. Обаче не като на женския пазар, където всеки сложил табелка "български домат" и като го опиташ има вкус на риба (то е ясно после колко е български).

#21 pf 20.08.2013 в 18:58:48

Pavel, не мисля, че авторът предлага да няма големи производители, а че е добре да има и малки. Ако няма вяра към това, че пазарните механизми ще се погрижат да има предлагане ако има търсене (невидима ръка и прочие), то всичко опира до това дали българските граждани държат на малките производители достатъчно, че да са склонни да ги дотират с данъците си.

#23 pf 20.08.2013 в 21:05:55

Напълно съгласен с теб, Pavlin.

#24 Оня Дето Го Трият 20.08.2013 в 22:07:48

И аз съм съгласен с долния коментар. Като не им изнасят цените във веригите, да си направят обща сергия или верига и да продават там на каквито си искат цени. И един въпрос към Бобчовците, радетели за българските домати: Абе как става така, че цяло Руси се изнесе да бере домати по Испания примерно, т.е. там дават по-високи заплати на работниците, после ги карат със скъп бензин от там до тука и пак са по-евтини от наште прекрасни домати? Нещо испанските фермери ли разбират по-добре занаята, наште ли за много некадърни или алчни, какво ли е? Хем разходите за труд по-големи, хем от подалече идват, а накрая и по-евтини от наште.... ПС: Ако някой смята да отговори, че наште са много еко и с по-вкусно, няма смисъл, не е в това отговора.

#27 Rodrigo Diaz de Vivar 21.08.2013 в 01:13:07

Земеделие не се прави със субсидии Бобка, а с труд, и то много. Някога задавал ли си си въпроса, откъде идват тези субсидии? Питал ли си се, дали българския дребен производител плаща ... какъвто и да е данък за прихода от продукцията си, както го прави европейския? Субсидиите не растат по дърветата. Крайно време е да се разбере, че щом аз плащам данък върху заплатата си, тази с която изхранвам семейството си, баба също трябва да плаща за приходите, които има и също храни семейството си с тях. И субсидията не е за да продава по-евтино, а за да произвежда повече през следващата година, да оптимизира или автоматизира процеса. Което ще рече и повече данък. И повече субсидии. И повече данък. И ... така нататък докато стигне маргиналните си разходи за определен потенциал на производство.

Новините

Най-четените