Да провокираш паника в името на майтапа и YouTube

Даниел Джарвис е на 26 г., когато е осъден да прекара една година и пет месеца в затвора заради клип в YouTube.

Младият мъж е член на британската група Trollstation, чийто канал във видеоплатформата има милиони последователи. Основното съдържание на клиповете им е свързано със социални експерименти или заснемане на провокативни епизоди със скрита камера. В едно от видеата, дете изпуска "случайно" портфейла си пред непознати, за да види дали те ще му го върнат.

В друго - показват реакциите на лондончани, когато млада жена (част от колектива на Trollstation) решава да кърми бебето си пред всички пътници в метрото, а друг неин колега под прикритието на "случаен гражданин" започва да й крещи, защото гледката го карала да се чувства некомфортно.

През 2015 г. обаче TrollStation се замесва в скандал, който в крайна сметка води до съдебен процес и присъди.

По време на заснемане на поредния си епизод, пранкстърите организират "постановка" с имитация на обир в лондонската Национална портретна галерия. Клипът показва как група от четирима мъже, маскирани с чорапогащници на главата, се разхожда из коридорите на галерията, разнасяйки фалшиви картини. Един от влогърите носи високоговорител, през който пуска запис от сирена, като крещи "Взехте ли картините? Взехте ли картините?"

Докато всичко това се снима, голяма част от посетителите на галерията нямат представа, че участват в скрита камера.

Дори когато един от участниците в снимачния екип започва да крещи "Това е майтап", не успява да спре паниката. Жена припада от вълнение, а по изходите на залата се струпват тълпи от бягащи уплашени хора.

Година по-късно, четиримата съучастници се признават за виновни пред съда, след като са обвинени в заплаха за обществения ред и хулиганство.

"Не се гордея. Не искахме да бъде толкова крайно. Планът беше да влезем вътре и да се преструваме на някакви глупави, некадърни престъпници, които се спъват един в друг", коментира пред ББС Даниел Джарвис, след като изтърпява наказанието си.

Клипът от фалшивия обир е гледан около 1 млн. пъти в YouTube.

"Алармата беше прекалено силна, затова предизвика паниката, което си е наша вина. Не мога да променя миналото. Не искам да наранявам хората или да ги тревожа. Правя тези клипове, за да разсмивам зрителите, да ги карам да бъдат малко по-щастливи", казва още той.

По време на процеса прокурорите предупреждават, че "подобни извратени номера могат да доведат до смъртни случаи". Авторите на видеото са критикувани и поради факта, че го заснемат само седмица след кървавия атентат на плажа в тунизийския курорт Сус, при който бяха убити 39 души.

Даниел Джарвис обаче не приема критиките за всяване на страх в контекста на постоянните терористични заплахи.

"Това няма нищо общо с тероризма. Такова нещо може да се случи всеки ден".

Съдията по делото решава, че постъпката им е предизвикала високо ниво на страх от насилие, риск от смърт или нанасяне на телесна повреда, както и че смисълът на деянието им е било да се предизвика унижението на жертвите след записване на ужасените им реакции и публикуването им в интернет.

Джарвис признава, че причината за провокацията е непрекъснатото очакване за създаване на все по-атрактивно съдържание за феновете на канала.

"Натискът става огромен, ако известно време не направите добро или екстремно видео", казва той в интервюто за ББС.

През 2015 г. например Джарвис прекъсва състезание от световните серии по скокове във вода, след като се появява върху трамплина за скок от 10 м.

"Тогава доста хора се смяха на шегата", спомня си той.

Влогърът твърди, че въпреки всичко се опитва да проявяа уважение към "жертвите" си, както и че не би престъпил границите на човешкото достойнство само за да събере повече последователи в YouTube. Само преди два месеца, по време на заснемане на "майтапчийски" клип в Минесота жена уби на място приятеля си по погрешка.

"Дори в новинарските емисии има екстремни кадри. Но не си падам по такива неща. Не бих направил нещо прекалено опасно", казва Джарвис.

Новините

Най-четените