Тук едва ли се сервира най-вкусният сладолед на света, нито пък се предлага най-добрата услуга, но мястото е абсолютно задължително, ако сте в Хавана.
Това е паркът "Копелия" в столицата на Куба, известен и като Катедралата на сладоледа и най-големият салон за това лакомство в цял свят.
Тази огромна сладоледаджийца е стара почти колкото Революцията и носи също толкова история и традиция.
Тя е място за похапване, срещи и социален живот и ако искате да видите по-автентичната Хавана, трябва да отидете в "Копелия".
В най-добрите си дни салонът сервира по 16 000 литра сладолед на 35 000 души и обслужва до 1000 души едновременно, а опашките са огромни.
В лошите - тъй като това е Куба, "Копелия" не работи, защото няма какво да продава поради липса на някоя суровина като например мляко.
"Копелия" се нарича катедрала от местните заради формата, в която е построен - огромен двуетажен павилион, наподобяващ летяща чиния, а също и заради приликата с прочутата Катедрала на Бразилия в едноименния град. Около салона има 4 парка, които напомнят на мини джунгла.
Но това е катедрала, защото е храм и в преносния смисъл - народно място, което да радва с евтин сладолед кубинците.
Сладоледаждийницата е държавна и появата ѝ е по идея на самия Фидел Кастро, който е бил голям почитател на сладоледа. Легендата гласи, че той е искал Куба да има място с по-хубав от американския сладолед, в което да се предлагат повече видове и на народни цени, или с други думи - субсидирани от държавата.
През 50-те и 60-те години на миналия век в Америка стават изключително популярни ресторантите на Хауърд Джонсън и най-вече сладоледът с 28 вкуса, който предлага веригата му.
Преди революцията той е известен и в Куба. Целта на Фидел е да покаже и на сънародниците си, и на света, че страната може да прави по-добър сладолед от американците и Джонсън.
Така през 1966 г. отваря врати "Копелия", а мястото носи името на едноименния балет. Тогава паркът предлага цели 26 вкуса сладолед.
Той е вдигнат в квартала "Ведадо", където преди Революцията са живели хора от горната средна класа. Появата на огромен народен павилион за недостъпно за бедните лакомство на точно това място цели всички като равни да се радват на евтин сладолед.
В онези времена Фидел успява да изпълни целта си - малко или много. И местни, и туристи оценяват високо салона и сладоледа, а за хората от Хавана той постепенно става място, където да черпиш децата за рождения им ден, за първа среща, за събиране, както и за евтин сладолед. Напливът е огромен.
С икономическата криза в последните десетилетия и постоянния дефицит на стоки блясъкът на субсидирания десерт повяхва.
По време на най-жестоката криза - през 90-те години на миналия век, когато в Куба няма почти никакви доставки, разкошът - и като качество, и като количество - изчезва, но фактът, че "Копелия" оцелява, е показателен.
От 26 предлаганите вкусове намаляват до няколко и често в "Копелия" се сервира само ванилов сладолед. Добри са дните, когато рано сутрин може да се намерят цели 7-8 вида, които в късните часове намаляват до 2-3.
В опит да не спира работа, през миналата година "Копелия" започва да замества част от кравето мляко със соево, а има случаи, когато не отваря заради липса на сладолед. В такива дни местните коментират, че от катедралата вече дори не е останал и параклис.
Обслужването е на подобно ниво - сервитьорките на държавна работа рядко са особено усмихнати, а когато има сладолед, може да се чака с часове.
Ако искате да хапнете сладолед в Хавана, днес в града има много места, където може да се намерят по-хубав сладолед и по-добро обслужване. Ако искате история и местен чар - идете в "Копелия".