През зимата - тикви да искаш.
Зрели, с ярка огнена сърцевина и сладък маслен вкус с нотки на ядки. Именно сладкият вкус кара някои да смятат, че тиквата е само за приготвяне на десерти и абсолютно нищо друго.
Това е голяма грешка. С тиква можем да сготвим такива солени изкушения, че да се зачудим как сме ги пропускали преди, като например:
Печена тиква със сирене и зеленчуци
Нещо лесно, много бързо и много вкусно, за което ни трябват само тиква, зеленчуци според наличностите и сирене. Или разнообразие от сирена, които ще придадат по-интересен и богат вкус.
Тиквата се бели и реже на не много тънки резени и се подрежда в тава.
Около нея се подреждат зеленчуци - домати, тиквички, морков, картофи, лук, чесън. Всичко се поръсва с натрошено сирене (или сирена), зехтин, сол и пипер и се слага във фурната да се пече до карамелен загар на тиквата.
Ястието се сервира с магданоз или копър отгоре и се хапва топло.
Хумус с тиква
400-500 грама тиква стават на страхотно мезе за минути, като първо трябва да изпечем тиквата до карамелизиране на крайчетата.
След това в дълбока купа добавяме 400-500 грама хумус, една скилидка чесън на ситно и щедро количество зехтин. Намачкваме добре, но не се стараем да се получи фино пюре - по-вкусно е да се усещат парченцата.
После слагаме и пълна супена лъжица тахан, сол, пипер, червен пипер, кимион и лимонов сок. Ако обичаме пикантен хумус, добавяме и лют червен пипер, чили или малко хариса. Бъркаме, за да се обединят вкусовете, и оставяме хумусът да си почине за 1-2 часа на хладно място.
Сервираме, поръсен със зехтин и придружен от соленки, крекери, сухари или тортила чипс.
Паста с тиква
Може да не е най-традиционната италианска рецепта, само че тази паста е хем изключително апетитна, сгрява стомаха и душата, а и е чудесен начин да употребим изостанали парчета тиква и пакет паста.
Най-добре е да изберем дребна къса паста, но се получава и със спагети, като сваряваме според указанията на опаковката.
В дълбок тиган запържваме няколко скилидки чесън на ситно и малка глава лук. След това прибавяме тиквата на ситни кубчета и пържим, докато омекне. Като усетим, че парчетата тиква вече са меки, намачкваме леко с вилица и добавяме малко течна сметана, за да уплътним соса.
Прибавяме и пастата, посоляваме, добавяме пипер и босилек и сервираме още горещото ястие с поръсен пармезан.
Пълнена тиква с кайма
За рецептата можем да използваме както кайма, така и месо от наденица или комбинация от ситно нарязани колбаси. В тиган запържваме глава лук, няколко скилидки чесън, стрък целина на ситно и един голям морков - на кубчета.
Като се запържат зеленчуците, добавяме месото и чаша бира или вино. Пържим, докато алкохолът изври и каймата стане на трохи (или колбасите са почти готови).
Междувременно режем тиква на две, издълбаваме сърцевината, мажем със зехтин и запичаме за 10-15 минути. Когато плънката е готова, вадим тиквата, пълним я, добавяме още малко мазнина и я връщаме във фурната. Печем до омекване и загар на тиквата.
В плънката по избор се слагат и чушки, царевица, червен боб или гъби. При печенето може да се поръси с кашкавал.
Къри с тиква и пиле
Топло, екзотично и все пак - допадащо на всеки вкус ястие.
В дълбок тиган се запържват лук, чесън и един морков на ситно. Към тях се добавят около 500-600 грама пилешко на ситни кубчета и се готви, докато месото се зачерви. После е ред на 500 грама тиква на кубчета и чаша кокосово мляко (или течна сметана).
Кърито се подправя със супена лъжица доматено пюре, сол, пипер, червен пипер и малко чили или лют червен пипер, и се готви до сгъстяване. По време на готвенето можем леко да намачкаме тиквата, за да се получи характерната текстура на ястието.
Сервираме върху ориз или плосък хляб, поръсено с пресен магданоз.