Без риба Никулден не е същият празник. И добре, че е той, за да ни напомни по-често да похапваме риба и морски дарове.
Св. Николай Чудотворец е закрилник на рибарите и господар на подводния свят, а поверията гласят, че е можел да ходи по вода и е имал власт над бурите и теченията в морето.
В житието му са разказани няколко легенди за спасени кораби и моряци, а веднъж запушил пробита лодка с шаран, за да не потъне. Затова и на 6 декември на трапезата традиционно се поднася шаран - слугата на Св. Николай. Можете да хапнете обаче е всякаква риба - важно е да е дар от морето.
Рибата е изключително полезна храна. Тя съдържа много протеин, но малко мазнини, богата е на витамин А, В1, Е, В12, както и на Омега-3 мастни киселини, които са от ключово значение за метаболизма и помагат срещу сърдечно-съдови заболявания и за работата на мозъка.
В Бългрия като че ли нямаме навика да консумираме достатъчно риба и морски дарове, затова тук ще предложим няколко изкусителни и лесни рецепти, с които да ви помогнем да преосмислите позициите си спрямо тази безценна храна. Или пък да разнообразите вечерята за Никулден.
Точно затова сред тях няма и рецепта за шаран. Но пък има и една за ценители.
Риба с коричка от бадеми
Необходими продукти:
Рибни филета - от пъстърва, бяла риба, хек, или каквато риба предпочитате
Натрошени, филирани или нарязани бадеми
Галета или панко
Лимон
Магданоз
1 яйце
Приготвяне:
Смесете бадемите, галетата, кората от лимона, шепа от накълцния магданоз и овкусете със сол и пипер.
Според предпочитанията си може да сложите и щипка сушено чили. Разбийте яйцето и оваляйте филетата в него, след това в брашно, а след това и в сместа от бадеми и галета. Сложете ги в намазана със зехтин тава, а върху всяко филе може да добавите и малко масло за по-богат вкус. Печете до златисто, като по някое време може да обърнете филетата, за да получат коричка и от другата страна. Поднесете с няколко капки лимонов сок.
Рецептата има и още по-лесен вариант - просто да поръсите сместа от галета и бадеми върху филе риба и да го опечете.
Чеснови скариди
Необходими продукти:
10-тина големи скариди, за предпочитане сурови и пресни, но може и замразени
Скилидка пресен чесън
Солено масло
Лимон
Магданоз - по избор
Приготвяне:
По-просто от това не може да бъде, но детайлите са важни. Ако използвате замразени скариди, се уверете, че след размразяването са добре подсушени.
Естествено, те не трябва да са варени или бланширани преди замразяването. Може дори да приготвите ястието с необелени скариди. Важно е обаче да нямат вена, така че проверете дали е премахната. Поръсете скаридите със сол и малко счукан чесън и ги сотирайте в разтопеното масло.
Не трябва да се готвят прекалено дълго, за да не станат "гумени" - по 1-2 минути от страна на средно висока температура. Дръпнете ги от огъня щом престанат да бъдат прозрачни. Поръсете с лимонов сок и магданоз. Ядат се топли.
За гарнитура може да направите ориз, кус-кус с лимон и билки или салата от паста със зехтин, домати и маслини.
Салата с пушена сьомга
Необходими продукти:
1 розов грейпфрут
Връзка кориандър или магданоз
Лъжичка кафява захар
1 авокадо
200 гр. пушена сьомга
2-3 лъжици тиквено семе или сусам
Приготвяне:
Настържете кората на грейпфрута над купа, обелете го и накъсайте плода, така че сокът също да попадне вътре. Част от плода направо изстискайте, за да има още сок.
Сложете ситно нарязаните дръжки на кориандъра или магданоза, зехтин и захарта и подправете със сол и чер пипер. Разбъркайте добре, а преди поднасяне добавете към дресинга авокадото, сьомгата и листата кориандър или магданоз. Поръсете със семената.
Сьомга с кремообразен сос със спанак
Необходими продукти:
1-2 лъжици зехтин
2 филета сьомга
2 накълцани скилидки чесън
150-200 грама бейби спанак
1 лимон - кората, половин за изстискване, половин - на резени
75 гр маскарпоне
3 лъжици мляко
Приготвяне:
Стоплете половината зехтин в тиган и опържете сьомгата от двете страни, но не до пълна готовност. Целта е коричка. Извадете я от тигана, почистете го и сложете останалия зехтин.
Сотирайте чесъна, прибавете спанака, настърганата кора и сока на половината лимон и подправете със сол и пипер. Добавете маскарпонето и млякото и гответе, докато спанакът омекне и се свие. Преместете сместа в тава, отгоре сложете резените лимон и сьомгата и печете 5-10 минути, докато рибата е готова.
Може да поднесете с варени картофи или пюре.
Тетевенска саламура
400 г дребна риба, може и пъстърва
2 речни рака, или какъвто вариант намерите в магазина
3 домата
3 люти сухи чушки
1/2 връзка копър
оцет и чесън за овкусяване
Приготвяне:
Това е вариация на прочутия тетевенски деликатес. Рецепта е малко по-сложна, но определено си струва усилието. Рибата се почиства, посолява добре и изпича. Най-добре е това да е на жар, но става и на скара - важно е да има опушен аромат.
Ако е пъстърва трябва да се почисти от костите, след като е опечена и задължително да се пече с кожата. Запичат се и почистените раци, целите домати и лютите сухи чушки.
Доматите се обелват, нарязват се на кубчета и заедно с рибата, раците и сухите чушки се сипват в тенджера с 2 литра кипнала подсолена вода. Прибавя се половин връзка копър заедно с дръжките и корените и всичко ври около 10 минути. Към всяка порция се добавя счукан чесън и оцет.
Целта е саламурата да е солена, кисела и люта и може да се яде както топла, така и студена - като мезе за ракия.
Гравлакс
Необходими продукти:
750 гр. филе от сьомга с кожата, колкото се може по-качествено
85 гр. захар
120 грама сол
8 супени лъжици ситно нарязан копър
1 лъжица счукан бял пипер
За соса
2 лъжици по-мека горчица
1 лъжица по-остра горчица
2 лъжици захар
Лъжица и половина винен оцет
200 мл. олио
Нарязан копър
Това е скандинавска рецепта за консервиране на сьомга. Макар на пръв поглед да изглежда, че ще ядете сурова риба - не е така, солта и захарта ще я сготвят достатъчно. Вкусът е фин и ненатрапчив, но богат.
Най-добре е гравлакс да се прави от прясна риба, но такава у нас е трудно да се намери, така че и размразена от магазина върши работа - просто вкусът няма да е толкова добър.
Махнете костите, но оставете кожата на филето. Направете няколко разреза по кожата, за да може маринатата да навлезе и оттам. Смесете солта, захарта и пипера и ги натъркайте по рибата заедно с много копър. Сложете дъска за рязане върху рибата и я оставете за 2 часа на стайна температура. След това я преместете в хладилник за 24 до 48 часа, като обърнете филето няколко пъти. Изплакнете я в студена вода и нарежете на тънки ивици.
Сервира се със соса от горчицата, захарта и оцета, към които олиото се добавя постепенно, като при майонеза, и със сериозно бъркане.