Google не иска ООН да пипа в мрежата

Google влезе в дебата около евентуалните нови регулации на световната мрежа. Според компанията, Международният телекомуникационен съюз на ООН (ITU) не е подходящото място за вземане на решения относно бъдещето на Интернет.

На закрито заседание в Дубай през декември ITU ще ревизира международните правила за работата на телекомуникационните оператори за пръв път от 1988 г. насам. Смята се, че ще бъдат предложени различни текстове, свързани с главоломно развилия се междувременно Интернет. В организацията членуват 193 държави.

Опасенията са в две посоки. На първо място, ITU е възникнал като организация по времето на телефонните връзки и много от основополагащите му текстове не могат механично да се приложат по отношение на мрежата. Освен това, държави като Китай и Русия са сред желаещите да бъдат наложени на глобално равнище правила, според които може да се спира достъпа до мрежи и услуги, които дадено правителство смята за заплаха за националната сигурност.

В своя блог Take Action, Google посочват, че има нарастващ натиск върху свободата на словото в Интернет. „42 държави филтрират и цензурират съдържанието. Само за последните две години, правителствата са прокарали 19 закона, които заплашват свободното изразяване онлайн", пишат от компанията.

Google твърдят, че на срещата в Дубай може да бъде разрешена цензурата и да бъдат наложени такси за достъп на определи пазари за популярни услуги като YouTube и Facebook. В постинга се изтъква, че ITU провежда закрити заседания без участието на гражданското общество, а гласуваните от него документи са конфиденциални.

Позицията на компанията е, че Интернет трябва да се регулира от хората, които го ползват и от експертите, които поддържат неговото функциониране. Като пример за форум по темата се посочва Internet Governance Forum, където официалният представител на дадена държава има същото влияние, каквото и обикновения гражданин.

Google даже са организирали подписка в подкрепа на "свободния и отворен Интернет".

Това вече сме го чували...

Любопитно в случая е, че Google практически преповтаря официалната позиция на САЩ по казуса. На 30 май тази година Филип Вервър от Държавния департамент заяви на изслушване в конгреса, че „разширяването на междуправителствените инструменти на контрол над Интернет" може да доведе до „много лоши резултати".

Към момента основна регулативна роля в Интернет има базираната в Калифорния организация ICAAN. Тя отговаря за регистрацията на IP адресите и поддържането на домейните от първо ниво и, като цяло, нейна заслуга е централизацията на DNS системата.

Неправителствената организация поема тези функции от американското правителство, като в момента в сила е меморандум с Министерството на търговията на САЩ. Той дава на Вашингтон правото на контрол над работата на ICANN. През миналата година от администрацията на президента Обама даже призоваха за „още по-голяма отчетност и прозрачност" на организацията.

#5 Стако 28.11.2012 в 15:29:27

Аз вярвам в гугъл. Правят смислени стъпки като цяло в развитието си, особено като се има в предвид откъде са започнали... с интерес следя събитието им, но определено ги подкрепям в това.

Новините

Най-четените