От „пътя на коприната” до затвора

През октомври 2013 година, ФБР арестува млад предприемач на име Рос Улбрихт в обществената библиотека на Сан Франсиско. Арестът беше кулминация на двугодишно разследване на огромен онлайн пазар на наркотици, наречен Silk Road (пътя на коприната).

Властите обвиниха Улбрихт, 29-годишен идеалистичен мъж от Остин, Тексас, че е придобил милиони от сайта чрез анонимни транзакции в битойн. Според властите той е замесен в хладнокръвно престъпление.

Улбрихт беше осъден на доживотен затвор за това, че е управлявал нелегален онлайн пазар на наркотици. Присъдата е сигнал за сериозността на намеренията на правителството да се пребори с интернет престъпленията.

Присъдата е висока цена за 31-годишният вече мъж, който помоли съдията да пожали старините му и да му остави „малка светлинка в края на тунела".

Присъдата на съдия Катрин Форест дойде след емоционално тричасово изслушване.

Съдия Форест каза, че е прекарала над 100 часа в размисли за присъдата и нарече решението „много, много трудно". Въпреки това тя наложи на Улбрихт най-тежкото възможно наказание, позволено от закона, наричайки Silk Road „покушение над общественото здраве на общността", защото улеснява хората по света да си купуват незаконно наркотици. В емоционална реч тя описа как наркотичната зависимост може да съсипва семейства.

„Онова, което вие сте правили със Silk Road, е ужасно деструктивно за социалната ни тъкан", каза съдия Форест при обявяването на присъдата и отсъди Улбрихт да плати 183 млн. долара глоба.

Улбрихт не е типичният наркодилкър.

Той е отраснал в добър квартал, задружно семейство, бил е скаут.  Учил е физика в Тексаския университет и е имал стипендия за отличие. Завършил е и магистратура, свързана с изучаването на нови материи.

Правителството обвинява младият мъж, че е плащал хиляди долари за убийствата на поне пет души, които са заплашвали неговото престъпно предприятие. Въпреки че няма доказателство, че убийствата са извършени, съдия Форест взима и тях предвид, за да определи присъдата.

Създателят на Silk Road, помоли през сълзи съдията да му даде втори шанс, уверявайки, че не е създал Silk Road от алчност и славолюбие, както твърдят властите, а за да даде на хората властта да правят сами избор в живота си, в частност и анонимно.

„Не съм човекът, който бях, когато създадох Silk Road. Иска ми се да можех да върна времето назад и да поема по различен път, но не мога", каза той. Въпреки исканата присъда от 20 години затвор, федералните власти призоваха съдията да даде по-сурово наказание, което да бъде пример за назидание за бъдещите нарушители.

Съдия Форест обяви, че Улбрихт не е по-добър от всеки друг наркодилър и отбеляза, че образованието и произходът му не го поставят над закона. За да потвърди присъдата, тя изчете доказателства, представени по време на делото, включително и съобщения, в които той се шегува с наркоманите, които не могат да въздържат пристрастяването си заради Silk Road.

След триседмичен процес в Ню Йорк, Улбрихт беше признат за виновен през февруари по няколко обвинения, сред които продажба на наркотици, пране на пари и хакерство. По време на делото Улбрихт призна, че е създал Silk Road, но твърдеше, че се е оттеглил няколко месеца по-късно и не се е замесвал в престъпления.

Прокуратурата описва Silk Road като престъпен пазар с безпрецедентни характер и сложност.

Сайтът, който съществуваше повече от две години,  е улеснявал прехвърлянето на милиони долари между купувачи и продавачи, които предлагат незаконни стоки от кокаин до фалшиви шофьорски книжки. В сърцето на схемата е стоял Улбрихт, който е управлявал сайта под псевдонима Dread Pirate Roberts.

Има един фактор, който явно е принудил съдия Форест да постанови тежката присъда: той е създал Silk Road така, че да заобикаля закона. Докато самият Улбрихт казва, че това е била наивна грешка, то според съдията той е бил напълно наясно, че командва глобално престъпно предприятие.

До голяма степен Silk Road е първият подобен случай

Сайтът оперира в непозната част  на интернет, наречена Tor, която приема заплащане само с биткойни - дигитална валута, труда за проследяване. Анонимността на транзакциите в сайта предложи допълнителни предизвикателства пред властта и се наложи правораздаването да пристъпи към техники за разследване, които се отдалечават от обичайните за разследване на улично разпространение на наркотици.

Затова съдия Форест определя действията на Улбрихт като безпрецедентни затова и е първият човек, който застава пред съда, за да плати за това престъпление.

Адвокатът на Улбрихт - Джошуа Дрател, определи решението на съдията за несправедливо и заяви, че ще обжалва присъдата.

Майката на подсъдимия - Лин Улбрихт, излезе от съдебната зала, казвайки, че синът й се разкайва за грешките си. „Той гледа как животът му бива разрушен", каза тя.

Правителството казва, че са идентифицирани шест души, които са починали от свръхдоза с наркотици, закупени чрез Silk Road. Близките им призоваха съдията да наложи най-тежкото наказание за Улбрихт.

„Вярвам, че синът ми щеше да е тук, ако Рос Улбрихт не беше създал Silk Road", каза Ричард - баща на 25-годишният Брайън Б., починал от свръхдоза хероин, взета от Silk Road. Той казва, че синът му се е борил с наркотичната си зависимост, но се е поддал на „смъртоносната комбинация от удобство и анонимност", предлагана от Silk Road.

#1 Щ 31.05.2015 в 12:04:09

"Емоционалната" реч на съдийката е просто един лицемерен булшит. Това, което е замаскирано като грижа за обществото, всъщност е атака срещу една от малкото възможности в съвременния свят за наистина свободна търговия и изплъзване от контрола на банкерските кръгове. В Силк Роуд се търгуваха и безброй други стоки и услуги, освен наркотици. И не търговията с наркотици, а самата възможност да купиш/продадеш нещо анонимно, което правителството и централната банка нямат възможност да проследят е истинската причина за циничното и бързо наказание, което трябва да послужи за назидание. Силк Роуд си беше сериозна пречка пред плановете за един контролиран свят, в който плащанията ще се извършват с ясна идентификация на купувача и самата сделка (кешът все повече отпада за сметка на електронното банкиране и картите, които дават прекрасна възможност за проследяване на всяка транзакция) във валута издавана и контролирана от централните банкери (а не в криптовалута, която гарантира абсолютна анонимност и не подлежи на контрола и политиката на централните банки, които си позволяват да създават пари от нищото).

Новините

Най-четените