Общото между онлайн пазара на дрога и диктаторите

ФБР използва спорна и не съвсем законна тактика, за да залови мъж, обвинен, че е мегадилър на дрога в Интернет. С този случай обаче ФБР излага на риск безопасността на много хора по цял свят, борещи се за свобода срещу потиснически режими.

За да се доберат до този човек, агентите на ФБР са пробили сигурността на считан за надежден Интернет браузър, който позволява на потребителите си да остават анонимни. Браузърът Tor е използван за укриване на Silk Road, виртуален свободен пазар за наркотици, но браузърът също така позволява и на хората да изпращат информация и анонимно да организират съпротива на места като Китай, Иран и Сирия.

От това сериозни последици има и за САЩ

Ако държавното обвинение победи, това ще създаде прецедент и ще улесни американското правителство и органите на реда да претърсват и изземват цифрови материали на американци. Дори и когато нямат съдебно решение. Дори когато цифровите материали са в друга държава и друг континент.

Делото срещу считания за идеолог и шеф на Silk Road Рос Улбрихт започна на 13 януари. Повечето от хората, избрани за съдебни заседатели, нямат особени работни познания за сложните технологии, които стоят в основата на процеса. И именно защото нямат тези познания, те не могат да разберат какво е заложено на карта.

На 1 октомври 2013 г. федерални агенти арестуваха Рос Улбрихт в обществена библиотека в Сан Франциско. Правителството го обвини, че е стартирал и е поддържал сайта Silk Road, който служи предимно за онлайн пазар за дрога.

Обвинението от ФБР към Улбрихт е за пране на пари и хакване на компютър, плюс трафик на дрога. Бюрото го определя като криминален бос и го обвинява, че е лидер на онлайн общността, известен като "Ужасния пират Робъртс". От ФБР твърдят, че Улбрихт е спечелил милиони долари чрез незаконни продажби на дрога и е наемал убийци, за да защитава незаконната си империя.

При началото на делото Улбрихт не се призна за виновен по което и да е от обвиненията.

ФБР градят цялото си обвинение върху конкретен сървър в Исландия, където се е хоствал сайтът на Silk Road. Представителите на бюрото твърдят, че Улбрихт е наел сървъра и е притежавал сайта.

ФБР обаче знаят, че Улбрихт е наел сървъра само защото са го хакнали без съдебно решение

Според бюрото агенти са писали случайни символи в страницата за влизане в Silk Road, докато не са забелязали уязвимост, която им е позволила да проследят IP адреса на сайта до сървъра в Исландия.

Което звучи до голяма степен точно като хакване. Ако ФБР са хакнали сървър в друга държава без съдебно решение, това е очевидно нарушение на законите. Няма значение дали хакването е било извършено в рамките на разследване на престъпление. Правомощията на ФБР се определят от законите на САЩ, където агенцията действа.

Адвокатите на Улбрихт твърдят, че хакването без съдебно решение в чужбина е нарушение на четвъртата поправка на американската конституция, която защитава гражданите на страната от незаконно претърсване и изземване. Съдия Катрин Форест отхвърля тези възражения. За да може Улбрихт да претендира за достатъчно право на защита на личното пространство, настоява Форест, той първо трябва да докаже, че е наел сървъра в Исландия.

Обвиненият в лидерство на общност от наркодилъри Улбрихт е в заплетена ситуация - ако признае, че е наел сървъра, четвъртата поправка наистина може да го защити. Това обаче би означавало той да признае също, че има някаква връзка със Silk Road.

Адвокатите му засега отказват такова признание

ФБР са близо до създаването на прецедент с много сериозни последици - той може да направи възможно изземването на цифрови материали на частни лица от американското правителство без съдебно решение.

Сайтът на Silk Road в продължение на години е успявал да избягне разследване, като е използвал софтуерната система Tor. Браузърът пренасочва информацията на потребителя през няколко нива на криптиране и различни компютри в мрежата си. Американският флот и Агенцията по перспективни отбранителни научноизследователски разработки на САЩ (DARPA) са създали Tor като начин да се защитава засекретена информация онлайн.

За някои хора, както демонстрира ФБР, Tor се приема предимно за услуга, която дилърите на дрога и занимаващите се с детска порнография използват, за да разпространяват незаконната си продукция.

За милиони други хора баузърът обаче означава много повече

Tor спомага за запазването на безопасността на дисиденти и борци за човешки права по цял свят. Активисти в Иран, Китай и Египет използват Tor, за да получават достъп до блокирани уебсайтове като Facebook, така че да могат да критикуват правителството, без да се страхуват от репресии.

Наказанието за изказвания срещу властта в много от тези държави е тежко. Властите в Саудитска Арабия например осъдиха блогъра Раиф Бадауи на 10 години затвор и 1000 удара с камшик. Престъплението му е... че е оскърбил исляма в онлайн форум.

Tor се използва за защита на хора като Бадауи. ФБР обаче са разбили защитите му. Ако бюрото може да проникне в Tor, въпрос на време е киберагентите в други държави също да съумеят да го сторят.

Няма спор, че делото срещу създателя на Silk Road затруднява незаконния бизнес онлайн. То обаче отслабва и дисидентските движения в държави с потиснически режими.

За милиони активисти, използващи Tor, Интернет вече не е толкова безопасно място

Съдебните заседатели по процеса срещу създателя на Silk Road обаче надали са особено информирани за тези по-мащабни въпроси. За да се избегне пристрастност, адвокатите и обвинителите избираха заседатели с минимални познания по технологиите, които са ключови за това дело. При подбора на потенциални членове на журито например, представителите на двете страни изключиха дори хора, които четат новини онлайн.

"Въпросът какво всъщност представлява Tor браузърът според мен звучи тотално неразбираемо за повечето съдебни заседатели," заяви съдията пред обвинителите и защитниците в съда на 14 януари.

Делото тепърва започва, но вече в него има предостатъчно объркващи аспекти. Само двама от съдебните заседатели са под 40-годишна възраст. Един от тях е експерт по Интернет технологии. Още един по-възрастен съдебен заседател има бакалавърска степен по информатика.

Въпреки това, обясненията на компютърния жаргон проточиха началото на процеса. Защитата и обвинението се налагаше да се редуват и да обясняват как работи публикуването във форум; какво представлява лично съобщение във форум, и какво е предназначението на Wikipedia.

Изключително много американци използват компютри ежедневно, но не разбират как работят те

Повечето хора могат само да отворят уеб браузър - но не правят разлика между IP адрес и команден ред.

Вероятно ще има още процеси като този срещу Улбрихт, свързани с нови технологии. И в тези процеси адвокати и обвинители ще прекарват дни, обяснявайки основите на информатиката на обърканите заседатели. Тези процеси ще създават прецеденти с мащабни последици.

Сайтове като Silk Road биват ликвидирани - но подобни уебсайтове винаги се завръщат. Черният пазар продължава да съществува, защото удовлетворява съществуваща потребност. Прецедентите, създадени по време на делото срещу Улбрихт, ще помагат на властите да се борят с такива сайтове за в бъдеще.

Но докато го правят, ФБР вредят на безопасността на милиони хора, които използват Интернет за нещо много повече от разговори с приятели и четене на новини. За тях пробивът в Tor може да означава разликата между свобода и потисничество.

И дори да е въпрос на живот и смърт.

Новините

Най-четените