Предвид потресаващата бързина на революционните промени в технологичния свят, по никакъв начин не можем да бъдем сигурни, че устройствата, с които днес не се разделяме, няма да са изчезнали след 5 години. Замислете се - преди 15 години всички имахме уокмени, преди 10 - дискмени, преди 5 - mp3 плеъри. Днес... ами, днес повечето от даже и най-евтините мобилни телефони вършат работа. Останалите устройства просто събират прах.
Със сигурност можем да изредим няколко устройства и технологии, които ще споделят съдбата им до края на десетилетието. Замислете се сами кога сте планирали да инвестирате в някое от тях.
Blu-ray/DVD плеъри
Netflix. Не се случва често една на практика софтуерна компания сама да срине бизнеса на производители на хардуер и дистрибутори. В играта с поточното видео съдържание се включват нови и нови играчи, но на този пазар Netflix е това, което е iTunes за музиката - незаобиколим гигант. До такава степен незаобиколим, че в САЩ мнозина не знаят даже, че самите iTunes предлагат филми под наем.
До преди няколко години най-качественото домашно филмово изживяване беше пряко свързано с Blu-ray, но 2013 г. се очертава да бъде последната година на растеж на този пазар. Netflix става все по-достъпна и удобна платформа, а освен това и качеството се подобрява.
В близките няколко години компанията ще предлага пълноценен достъп до 4К съдържание на потребителите. За момента изглежда, че видеото с ултра висока резолюция ще се предлага преимуществено в поточен формат, тъй като няма масово достъпен физически носител за огромното количество информация.
Това означава само едно, Blu-ray плеърите ще извървят последния си път - до тавана, където ще правят компания на видеото.
Самостоятелни GPS навигации
За малко повече от 6 години са продадени общо 1.3 млрд. iOS и Android устройства. Всички те имат достъп до навигационен софтуер. Добавете към това все по-масовото навлизане на вградени GPS системи в новите автомобили и получавате картина на срив в пазара за GPS навигации, така популярни на Запад от началото на века (и у нас 5-10 години по-късно - б.р.).
От 2008 г. насам този тип устройства отичат по 15-20% спад в продажбите на годишна база. Някои производители като Garmin и TomTom се преориентират към ниши като морската и друга специализирана навигация и изглежда все по-малко вероятно след 5 години да е останал някой, който наистина да иска да даде трицифрена сума за нещо, което единствено му показва накъде да кара.
Интернет през dial-up
Да, колкото и невероятно да ви звучи, това все още съществува. В България, където връзката е бърза и евтина - по-малко, но в САЩ цели 3% от населението все още се налага да премине през куп мъки, за да може след това да чете уебсайтове или да изпраща електронни писма.
Необходимостта от Интернет връзка (определяна на някои места вече и като основно човешко право) вероятно ще доведе до промени. Смартфоните стават все по-достъпни, а с тях - и достъпа до високоскоростна 3G и 4G връзка. Телекомите по цял свят предлагат и все по-добри и достъпни „кабелни" решения, а бързият сателитен Интернет вече не е запазена територия за корпоративните клиенти.
След 5 години вероятно никой няма да помни напевите на свързващия се модем.
Цифровите "сапунерки"
Трябва да благодарим на Apple за това. Появата на iPhone 4 през 2010 г. и неговата доста добра камера принуди останалите производители също да подобрят устройствата си и вече в много аспекти най-ниският клас цифрови фотоапарати изглеждат като безсмислена покупка.
По-напредналите потребители са наясно колко по-добре е да имаш истински обектив със стъклени лещи и по-голям живот на батерията, но те така или иначе се насочват към моделите с по-високи характеристики, които не са застрашени. На всички останали им е все тая, при положение, че могат да щракнат някой залез, цветенце или групова снимка в дискотеката.
Ключовете за автомобили
Една от най-бързо станалите (и най-малко обсъждани) промени през последните няколко години е смяната на физическите ключове за коли с „умни" такива. Изненадващо, потребителите не се оплакваха от това. Възможните причини са доста - по-лесно влизане в колата, палене даже с дистанционно, профили на различните водачи и други.
Не че не можете и сега да се заключите извън своето МПС, ако го напуснете, докато сте оставили двигателя да загрява).
Твърде е възможно смартфоните да навлязат и тук. Приложения като OnStar RemoteLink на Chevrolet са пример за това как вчерашният мобилен телефон днес е в състояние да управлява всичко. При всяко положение, физическият ключ от последните 70 години вече е в историята. Както вероятно и много други устройства и технологии, които така неусетно за били заменени от нещо по-добро, че вече сме ги забравили.