Samsung се обърнаха към лекарствата

След десетилетие доминация на Apple в технологичния свят, Samsung Electronics се превърнаха в техния най-голям конкурент на пазара за смартфони, който все още е ядрото на бизнеса на Apple. Нещо повече. Samsung са постоянен дразнител за Apple - във всичко, от нашумелите патентни спорове, които днес приключиха с взаимно договаряне между двете компании, та чак до статута на доставчик на чипове за Apple, въпреки че са техен пазарен противник.

Само преди седмица се появи информация, че Apple преговарят за поглъщане на производителя на слушалки Beats Electronics за $3.2 млрд. - ход, който се приема за потенциален преход в историята на създадената от Стив Джобс и Тим Кук компания - от такава, която сама създава най-големите си иновации към превръщането й просто в поредната голяма технологична фирма, харчеща десет или единадесетцифрени суми, за да не изостава в надпреварата на технологичния свят.

Това е неизбежната последица от огромния успех, който Apple постигнаха при смартфоните и таблетите: всички очакват също толкова блестящ следващ ход

Samsung също се подготвят за следващия си ход. След като отбелязаха ръст от 234% от началото на 2009 до началото на 2013, сега акциите на Samsung са в застой. Samsung, естествено, достатъчно добре диверсифицират бизнеса си извън чисто мобилните продукти, които са основният им източник на печалби. От години Samsung са основен доставчик на чипове, дисплеи и потребителска електроника от рода на телевизори. Миналата година обаче доходите от мобилни устройства нараснаха с 32%, повече от двойно спрямо общите печалби на компанията.

Точно като Apple, Samsung имат сериозна нужда от силна следваща стъпка, тъй като пазарът на смартфони се насища все повече. И точно там фирмата показва в някои аспекти заложби да изпревари Apple: Samsung са си създали поделение за биотехнологии, което започва да произвежда биоподобни медикаменти или нови версии на скъпи биотехнологични лекарства, които са с изтичащи патенти.

Новите и генеричните лекарства изглеждат като голям скок за компания, която е правила досега компоненти и потребителска техника. По всичко обаче изглежда, че Samsung Electronics са готови да поемат риска - като бизнес-флагман в конгломерата Samsung Group, който се занимава с какво ли не - от хотели, през строителство на кораби и застрахователен бизнес.

Плановете на Samsung за подобно развитие съществуват от години

През 2010 г. Samsung оповестиха, че ще превърнат биоподобните лекарства в една от основните насоки, които ще спомагат за развитието на компанията през следващото десетилетие. Финансирано с инвестиции от Samsung Electronics и друго поделение на Samsung, бе създадено партньорство с Biogen Idec, биотехнологична компания от Масачузетс с годишни доходи $5 млрд.

Samsung Biologics започват да произвеждат през 2011 лекарства от живи клетки и сега навлизат в свързаните пазари с копия на биологични медикаменти, лекуващи заболявания като артрит, левкемия, лимфома и автоимунни заболявания. От догодина, според Bloomberg, съвместната компания с Biogen Idec, наречена Samsung Bioepis, 85% от която са притежавани от корейския технологичен гигант, ще започне да продава генерици на биоподобни лекарства за лечение на ревматоиден артрит от рода на Enbrel и Remicade.

Биотехнологичната индустрия се радва на бум в последните години, доколкото промените в процеса на одобрение на лекарства от FDA и развитието на генната терапия слагат край на десетилетното затишие във финансирането на биотехнологии и последвалия пик в дебюти на борсата на биотехнологични компании след 2012. Има опасения обаче, че бумът е в края си, доколкото индексът Nasdaq Biotech бележи стабилен спад в последните месеци.

Има причини, поради които новата стратегия на Samsung може да даде резултати в дългосрочен план

Парите за финансиране на нови биотехнологични терапии може и да намаляват, но бизнесът с генерици ще продължава да расте в следващите години, с изтичането на все повече биотехнологични патенти. Анализаторите правят прогнози пазарът на биоподобни лекарства да достигне $19-24 млрд. годишни продажби към 2019, сравнени с малко над $1 млрд. миналата година.

В САЩ с масово известния като Obamacare закон бе разрешено на FDA да одобряват биоподобни медикаменти. Процесът им на одобрение обаче е по-сложен от този на традиционните генерици заради различните клетъчни структури, които често се използват, за да не бъдат лекарствата абсолютно точни копия едно на друго. За момента регулаторните органи в САЩ все още демонстрират предпазливост по отношение на биоподобните лекарства, но в дългосрочен план това надали ще попречи на стратегията на Samsung и други играчи на същия пазар.

Въпреки че Beats вероятно ще даде на Apple тласък в музикалния бизнес, от който фирмата отчаяно се нуждаеше от години, този ход се насочва към като цяло вече твърде наситения пазар на цифрова музика. Следващият ход на Samsung пък ще е на зараждащ се пазар, който може да се развива бързо в свят, където търсенето на ефективни, но евтини лекарства ще остава голямо.

Не само Apple, но и Google, Facebook и безброй други големи играчи търсят каква ще е най-изгодната за тях следваща стъпка. Нищо чудно обаче Samsung не само да имат най-смелата идея, но и тяхната стратегия да се окаже тази, която дава най-добри резултати.

Новините

Най-четените