След координираните атентати в Париж на 13 ноември, когато загинаха над 130 души, хакери - доброволци обявиха свещена война в интернет и се заеха собственоръчно да блокират профили и сайтове, в които се разпространява радикален ислям.
Хакерската група Anonymous прочиства мрежата от присъствието на предполагаеми ислямисти, общо над 5000, след като обяви войната срещу „Ислямска държава" за „най-голямата акция" в своята история досега. Джихадистите използват интернет основно за пропаганда и веднага отговориха, че подобни опити да бъдат спрени са „смешни и глупави".
Anonymous се похвалиха, че са сринали или филтрирали хиляди профили и сайтове, разпространяващи ислямистка идеология и спомагащи за набирането на екстремисти. Деактивирани са столици профили в Twitter, макар да не е ясно дали техните притежатели наистина са терористи. Публикуват се списъци с имена, а скорошен пост съдържаше адреса на мъж, който твърди, че е вербовчик на „Ислямска държава" в Европа.
Това не е единствената група, която тръгна на война срещу радикалния ислям в интернет.
Ghost Security Group предоставя информация на американските служби и се гордее, че извършва „повече от разузнавателна дейност". Членовете на групата се внедряват в екстремистките канали като потенциални техни полеви бойци и сътрудници. Целта им е да проучат т.нар. Dark Web - термин, използван за интернет - активностите на „Ислямска държава".
Anonymous вдигнаха мерника на „Ислямска държава" след касапницата в редакцията на сатиричното списание „Шарли Ебдо", а от април миналата година отделни активисти се занимават основно със спиране на радикалния ислям в интернет. Сред тях е митичният Mikro, който изиграва водеща роля за осуетяването на атентата в Тунис.
Сега той оглавява групата CtrlSec от 28 души, владеещи арабски език, която основно разбива профили в Twitter, тъй като това е едно от оръжията на пропагандната война. Смята се, че през миналата година джихадистите са разполагали с 46 000 профила, достигащи до аудитория от милиони потребители.
Дали наистина помагат?
През юни т.г. Ghost Security Group предоставя разпечатки на разговори за планиране на нападения в Тунис - следата е довела до осуетяване на атентат на оживен пазар и разбиване бунтовническата клетка, която го е планирала. Данните на активистите са предадени на частната охранителна фирма Kronos Advisory, който ги е препратила към американското разузнаване.
Ghost Security Group работи на доброволни начала за службите на САЩ чрез съветника по тероризма на Конгреса Майкъл Смит II, също така и основател на Kronos Advisory. Той коментира, че Вашингтон оценява тяхната подкрепа, както и че в редица случаи събраната информация от активистите се е оказала достатъчна за предявяване на обвинения. ФБР отказа официален коментар.
Пенсионираният генерал Майк Хейдън, бивш ръководител на Агенцията по национална сигурност на САЩ и ЦРУ, коментира, че официално службите не припознават заслугите на анонимни хакерски организации и онлайн общества. „Обаче съм сигурен, че колегите тайно се радват, както и аз", допълва той. Това обаче е само едната страна на медала.
Желанието за борба с ислямистките сайтове крие много опасности
Хакването на профили в социалните мрежи и атаките от типа "отказ от услуга" (DDoS) от страна на активистите са незаконни, независимо какъв е обектът, срещу който се прилагат. А по-сериозните и организирани начинания, като тези на Anonymous и Ghost Security Group, могат да провалят разследвания и да попречат на истинските пазители на реда да си свръщат работата.
Най-лесното лесно, което всеки потребител може да направи, е да докладва за опасно съдържание администраторите на YouTube, Facebook и другите социални мрежи. Обикновено подобни видеоклипове, снимки и постове се свалят за няколко часа, а Twitter дори поддържа списък на проблемни акаунти, който гарантира бърза реакция при оплаквания.
Покрай сухото гори и мокрото
В последните часове изключителна популярност събра историята на Айсис Анчалий, инженер в Сан Фрациско, която с изненада установила, че профилът й във Facebook е деактивиран. Причината е, че нейното име Isis съвпада с това на „Ислямска държава". „Facebook смята, че аз съм терорист", оплака се жената в Twitter.
Въпреки опитите да докаже, че е истински човек - чрез изпращане на сканираните си документи за самоличност на Facebook и три писма, профилът й остава „замразен". В крайна сметка социалната мрежа се извини за неудобството, цитирайки последните правила на защита на личните данни и сигурността, според които профилите трябва да носят автентичните имена на притежателите им.
NO I will NOT change my name. Wtf people
— Isis Anchalee (@isisAnchalee) November 16, 2015
Айсис споделя, че има проблеми с редица онлайн услуги и приложения, включително Uber. Тя в никакъв случай не е сама. 58 000 души досега са подписани петицията „Спрете да наричате „Ислямска държава"/ терористите с нашето име". Автор е Айсис Мартинез от Флорида, която през януари е отказала Facebook и твърди, че редица нейни съименници са жертва на ежедневна дискриминация, присмех и тормоз.
Тя не е от хората, които могат да се промъкнат в ислямистки Twitter профил или да разкодират зловещи съобщения, но със сигурност е засегната от интернет джихада. Както казват военните - на война като на война.