Как Интернет да ни върне живота обратно

Ново изследване показва, че най-успешните служители са изложени на риск от изолация, депресия и тревожност, защото продължават да работят от вкъщи и в извънработно време. Според британски експерти, работохолиците развиват онлайн пристрастяване и в някои показват симптоми на абстиненция, когато не са в Интернет.

60% от анкетираните 516 мъже и жени са заявили, че използват глобалната мрежа, за да избягат от проблемите си. Заради работата си, много от тях прекрачват и невидимата граница, която прави стоенето онлайн нездравословно.

„Те прекарват все повече време в Интернет, събуждат се по три пъти на нощ, за да проверяват имейлите си, хранят се нередовно, връзките им страдат (...) По-зле е при най-амбициозните, повишава се рискът от „прегаряне". Те губят преценката си и правят грешки", коментира проф. Неда Какабадзе, съавтор на изследването.

Междувременно, друго проучване сред работещи във Великобритания показва, че повечето от тях биха се трудили на място без отопление и водоснабдяване, но с прекаран Интернет.

Резултатите от тези изследвания се възприемат като изненада - до момента се смяташе, че най-застрашени от онлайн пристрастяване са младите и безработните. В същото време, звучи логично - в гимназията може всички да сме чатили до късна доба, но за много от нас ползването на Интернет е излязло от контрол в момента, в който сме започнали работа, която е по някакъв начин зависима от админ панели, имейли, социални мрежи, редактиране на документи в движение и т.н.

Макар изследователите да призовават компаниите да въведат ясни правила за това какво в наши дни означава „работно време", няма да е лошо сами да защитите душевния си мир, като спазвате няколко прости правила.

Определете кога да сте офлайн

Това със сигурност звучи скучно, но защо не пробвате да се махате от компютъра в конкретен час - например 17:45 привечер. Естествено, ако има нещо особено важно, може да си позволите и някой час отгоре, но всъщност се свиква доста бързо да прекарвате вечерта далеч от екран.

Освен всичко друго, не можете да очаквате прекрасно развитие във връзката си, ако всяка вечер партньорът ви се връща преуморен от работа и ви намира в залепнало състояние пред PC-то.

Не всеки мейл заслужава отговор

И това звучи простичко, но има революционен ефект, ако се вслушате в този съвет. Планините от неотговорени съобщения могат да доведат човек до депресия, но ще откриете колко повече свободно време има човек, след като се примири с идеята, че скорострелното отговаряне и спокойният живот не са прекалено съвместими.

Може да си направите етикет „За отговор" и да го слагате на тези мейли, към които все някога трябва да се върнете. Така и няма да се притеснявате, че сте забравили нещо важно.

Не всички уведомления ви трябват

Android, iPhone и другите модерни операционни системи за мобилни устройства имат невероятни възможности, когато става въпрос за това да съобщават на собственика си всякакви възможни информации - от извънредните информации в „Ал-Джазира" до годежа на някой приятел в социалните мрежи. Точно това е и причината да спрете всички тези функционалности в момента, в който решите да се „скриете".

Не само това, че така няма някой да ви критикува как крадете чужди статии, докато сте на романтична вечеря. Така или иначе, ако някой ви търси по работа, най-вероятно има и телефонния ви номер. Същото важи и за близки и приятели.

И отвън има свят

Майки и баби ни съветват да излизаме от вкъщи поне веднъж дневно, но този съвет важи и за работното място. Ако ви е възможно, излизането за кратка разходка навън ще ви докаже, че и извън четирите стени се случва нещо и има човешки същества. След това сами ще усетите и че ви е по-лесно да продължите да работите.

Ако нямате как да напуснете сградата, поне си намерете някое тихо място, където да изпиете един чай.

Това е просто Интернет!

Случващото се онлайн наистина не е толкова важно. Звучи малко като евтин лозунг, но приятното прекарване с хора, на които им пука за вас, е най-доброто лекарство за пристрастени към Интернет. Трудно е да погледнеш на социалните мрежи със сериозно око, когато приятелите ти те бъзикат по телефона за подвизите ти из twitter и след това те канят за по бира.

Сами ще усетите колко по-рядко ще влизате в Интернет след работа, след като осъзнаете, че онлайн светът ще продължи да се върти и без вас. Наистина - след месец без Facebook ще се изненадате колко малко неща са се случили там, всъщност.

Новините

Най-четените