Нека си го признаем - на прага на 2020 г. си пожелахме тя да бъде интересна и динамична, но нямахме идея, че ще предизвикаме така съдбата. Да, едва за няколко месеца всичко се преобърна, премина в друг ритъм и бавно, но сигурно заживяхме живот, който някои наричат "новото нормално".
Да се адаптираш към ситуацията и даже да я превърнеш в бонус за служителите си - специалистите от Tek Experts определено знаят как да го сторят.
Какви са плюсовете и минусите на работата от вкъщи, какви хобита има един софтуерен специалист и верни ли са вицовете за компютърджии - решихме да разпитаме Крис Лилкин, който е в компанията от 2018 г.
Като за начало връщаме лентата назад и първият ни въпрос е как човек попада в този бранш - дали се ориентира "от малък", или е странна комбинация от случайност и доза късмет. Крис споделя, че отрано е усетил влечението си към технологиите, макар и не точно тези, с които борави в момента.
Като дете обожава конструкторите и прекарва часове в сглобяване, разглобяване и модификация на различни модели, които има. Когато на българския пазар навлизат първите компютри, той веднага е запленен и заинтригуван от този нов вид "конструктори". Така пътят му към тех-индустрията се оказва почти предопределен.
В Tek Experts пък с радост го посреща сплотен и амбициозен екип, който веднага го приема като един от тях и до ден-днешен му помага да усъвършенства попрището си. Постепенно стига до сегашната си отговорна позиция на Trainer, която заема от април тази година.
Лилкин приема новите служители на Microsoft Dynamics CRM проекта и се грижи те да разработят инженерен подход към софуерните казуси, с които им предстои да се сблъскат. Той подчертава, че работата в екип също е от първостепенна важност за съвестното изпълнение на ежедневните задачи.
Признава, че в дневните си задължения в Tek Experts понякога среща предизвикателства, но се е научил да гледа на тях с усмивка и да ги припознава като поредната стъпка в опита и развитието му.
А как протича един работен ден на експерт като Крис?
Сутрините обикновено започват с кратка презентация, в която новите колеги се запознават с дневния план и с нещата, които трябва да се свършат за деня. Лилкин е натоварен с отговорността да разясни на екипа си какво, кога, как ще се случва в работния делник.
През деня той, разбира се, се включва в различни работни срещи и дискусии и съдейства, ако колегите му срещат затруднения. Според него предизвикателствата в софтуерната поддръжка се преборват най-лесно с лични примери и със споделяне на личен опит в справянето с разнообразни казуси.
Пандемията може и да промени доста неща в работното ни ежедневие, но Крис посочва, че при служителите на Tek Expert то протича по почти същия начин и при хоумофиса. Само удобната бяла дъска от офиса е заменена с виртуална такава - далеч по-удобно е, когато всичко е "черно на бяло".
"Комфортът на дома допринесе положително и в развитието на личните качества и развитие на уменията на колегите", убеден е Лилкин.
Той допълва, че за него най-ценният ресурс е времето, а работата от вкъщи спестява ценни минути, които иначе се губят в натоварения трафик в София. Не крие обаче, че този тип работа носи и своите минуси, като най-много му липсва живото общуване и личния контакт, който определя като изключително важен за професията.
Крис откровено казва: "Нямаше да съм на тази позиция, ако не бяха колегите ми" и допълва, че колективната работа изисква най-вече добра комуникация.
На мнение е, че цялостната дигитализация, с която живее по-младото поколение, се отразява негативно щом стане въпрос за общуване лице-в-лице, а оттам страда и общуването в екипа. Убеден е, че личният контакт си остава най-важен за гладкото протичане на общуването по време на работа.
Това е и причината Лилкин да смята преминаването към работа от вкъщи доживот за доста крайно решение. "Някъде там със сигурност има формула за добър баланс между офис и дистанционна работа", казва още той.
Независимо дали задачите се вършат от дивана или от офисното бюро, работата в компания като Tek Expert има своите незаменими предимства.
На първо място, както отбелязва Крис, е възможността да се развиваш в международна фирма с утвърдена през годините репутация.
Освен това всеки един служител има свободен достъп до програми и обучения и то от ден първи. Централната локация на офиса също е доста примамлива, откровено посочва Лилкин.
Любопитно ми е дали и хобитата му са толкова свързани с технологиите, колкото и кариерата му, но Крис леко ме изненадва. Да, всичко тръгва от екшън игрите, но впоследствие се увлича по пейнтбола и по високите скорости на пистовите мотори.
Обединяващият фактор е адреналинът - съотборниците на Лилкин му споделят, че само моторите докарват такава доза адреналин, каквато носи пейнтболът. На Крис не му трябва повторно убеждаване да пробва и да увери лично, че е точно така.
Все още няма личен мотор, а необичайната ситуация слага пауза и на сбирките за отборната стрелба с топчета боя, но всичко това той заменя с дълги разходки в планината. А в края на разговора ни не мога да се въздържа и да не попитам Крис дали са верни вицовете за компютърджии, на които всеки от нас е попадал в интернет.
"Едно е вярно - всичко се оправя с рестарт", отговаря с усмивка той.
Бърза да допълни за финал обаче, че дали ще се намери правилната настройка, или бутон за въпросния рестарт много зависи от уменията - компютърни, но и не само...