Много американци имаха проблем с наложените строги мерки за карантина и със затварянето на редица бизнеси заради пандемията от коронавирус и не се притесниха да изкажат на висок глас критиките си.
Стигна се до масови протести, които бяха на ръба между комедия и трагедия заради плакати като "Професионалните масажи са жизненоважни" и "Не мога да пия домашно кафе повече, отворете Старбъкс веднага!".
В социалните мрежи започнаха да се редуват лозунги, че COVID-19 е силно надценена зараза, която причинява само "лек грип", и конспиративни теории, че всичко е машинация на правителството с неясна цел. А общият призив на недоволните американци беше "Отворете Америка!" - и в интернет, и на хората по улиците на САЩ.
Оказва се обаче, че в условията на пандемия е изключително важно на кого се доверяваш в мрежата, особено ако те приканва на протест срещу противоепидемичните мерки.
Проучване на университета "Карнеги Мелън" анализира над 200 млн. поста по темата "Reopen America" в Twitter, Instagram и Facebook и открива, че най-малко 34 на сто от тях са писани от ботове.
За други 32 процента има съмнение дали са генерирани автоматично, или все пак зад авторството им стои истински човек. Това означава, че се е формирала солидна армия от ботове, които непрекъснато са генерирали фалшиви новини, манипулативни постове и откровено неверни данни за коронавируса.
А влиянието на тази армия никак не бива да бъде подценявано - същото проучване доказва, че 82 на сто от 50-те най-популярни, споделяни и коментирани туитове са генерирани от ботове. В тези толкова популярни мнения се редуват призиви за протести срещу карантината, конспирации за световна доминация и, не на последно място, напълно фалшива информация за чудодейни лекарства и лечения срещу COVID-19.
"Карнеги Мелън" проследява създаването на тези ботове и установява, че много от тях се появяват в социалните платформи още през февруари, когато епидемията набира скорост в Европа, а редица от китайските мегаполиси са под стриктен локдаун. По това време тези призрачни потребители разпространяват дезинформация за произхода на новия коронавирус и критикуват Китай за предприетите крайни мерки.
Когато вирусът стъпва на американска територия, започва втора фаза - на яростно отричане на и без това закъснелите противоепидемични ходове от страна на Вашингтон. Въпреки че смъртността на места като Ню Йорк бележи рекорден скок, армията от ботове призовава Америка да се върне към обичайния си ритъм на живот възможно най-скоро и се вижда, че е само въпрос на време, преди съвсем истински хора да излязат на протест.
Защо някой ще има интерес да предизвиква подобно масово обществено недоволство, дори и то да е с риск за здравето на събралите се накуп протестиращи?
Кейтлин Карли, професор по компютърни науки към "Карнеги Мелън", обяснява, че отговорът на този въпрос съдържа няколко важни компонента. Пред "Си Ен Ен" тя уточнява, че при такъв глобален мащаб на пандемията, какъвто достигна коронавирусът, все повече и повече различни групи хора се опитват да се възползват от ситуацията и да капитализират хаоса, страха и объркването у потребителите.
Постове на ботовете с фалшиви новини като тези, че коронавирусът е биологично оръжие, създадено за контрол над световната популация, или че заразата се разпръсква през 5G клетките, водят към още по-съмнителни "новинарски" сайтове и блогове. Те от своя страна са изпълнени с толкова много реклами, че понякога конкретното съдържание е почти невидимо.
През подобни портали с лекота се разпространява и зловреден софтуер, който започва да следи поведението на потребителя извън социалните мрежи и може да получи достъп даже и до чувствителна информация като данни за банкови сметки и кредитни карти. По този начин невинно наглед действие като кликването на "новината", че COVID-19 е създаден в лаборатория, може да доведе до неподозирано неприятни последици.
Професор Карли допълва, че друг сегмент от армията от ботове има за цел да поляризира обществените нагласи и да извлича ползи именно от това разделение. След пика в постове в Twitter и Facebook на тема "За и против карантината" се наблюдава видимо разединение в мнението на американците за пандемията и то не е ограничено само до социалните мрежи.
Докато едни са искрено уплашени за здравето и живота си и са готови да спазват строгите мерки, други спокойно излизат на протест и настояват, че опасността е преувеличена.
От подобна ситуация лесно се извличат съвсем реални политически дивиденти. Президентът Доналд Тръмп като по учебник събра симпатиите именно на американците, които прецениха, че вирусът не е толкова страшен и че Китай се опитва да ги измами с цел да съсипе американската икономика и така окончателно да спечели търговската война между Вашингтон и Пекин.
Настроенията срещу мигрантите също преживяват небивал разцвет и Белият дом се възползва от пандемията, за да засили реториката си срещу тези, които се опитват да намерят убежище и по-добър живот в САЩ. Президентът дори стигна до заплахи, че ще спре всякакви мигрантски потоци към Щатите, макар че в същото време там вече тлееха десетки локални огнища.
Опозицията му пък се оказа в благоприятна позиция и оттук нататък би могла да уязви Тръмп при всеки удобен случай като му припомни смъртността в Ню Йорк или Ню Джърси, която до немалка степен се дължи на неглижирането на опасността от COVID-19. Това разделение по оста опасен ли е, или надценен коронавирусът до голяма степен дойде именно от социалните мрежи и от ботове, които умело насочваха разговора по темата в една или друга посока.
Проф. Карли споделя, че все още няма изработен сигурен алгоритъм за справяне с дезинформацията, която идва от тези орди неистински потребители. Най-малкото всяка социална мрежа има различен начин за справянето с неверните новини и конспирациите.
Във форумите на Reddit например модераторите не се колебаят да гонят коментиращи заради фалшиви новини, а и самите потребители често разобличават провокаторите.
Facebook и Twitter по мнение на Карли имат сериозен проблем със справянето с ботовете и с информацията, която идва от тях.
"Не вярвайте на нищо, което се пише там", лаконично обобщава тя. Въпреки че и от двете социални платформи заявяват, че коронавирусът ги е накарал да се борят още по-яростно с конспиративните теории и неверните данни, в действителност тази битка е неравна и рядко завършва с успех за модераторите.
А примерът за този неуспех е налице - армия от ботове в социалните мрежи успява да подтикне десетки да не спазват карантината и да рискуват живота си, само и само за да бъдат отворени отново кафетериите и веригите за бързо хранене.