"Winamp - it really whips the llama's a*s" - някои от най-яките тийнейджърски вечери на родените в края на 80-те и началото на 90-те са започвали именно с тази реплика. Защото Winamp беше музикалният плейър, който всички ползваха.
Нямаше значение, че нерядко песните бяха озаглавени Track 5, а изпълнителят беше Unknown artist.
Не ни пречеше и че някои имена на български изпълнители на кирилица излизаха под формата на странни йероглифи в списъка с парчета - винаги знаехме точно къде из плейлистата е "Бягство" на Авеню и "Спасение" на БТР.
А сега Winamp се готви за нов живот - с ново лого, опреснен уебсайт и нови функции.
Програмата, която е създадена от AOL и в момента е собственост на Radionomy, получава последния си голям ъпдейт през 2013 г. През 2018 г. пък изтичат продуктови изображения, които показват как ще изглежда изцяло новата версия на софтуера и разработчиците решават да я пуснат безплатно на сайта на приложението.
Сега обаче Winamp прави крачка напред към бъдещето и обещава пълен редизайн и "иновативно обновяване на най-иконичния аудио плейър на този свят". Желанието на разработчиците е програмата да надскочи обикновен инструмент за пускане на музика, за което подсказват и някои нововъведения.
Wondering what's coming next?
— Winamp (@winamp) December 2, 2021
Our incredible team is passionately developing the next-generation media player.
Sign up and be the first in line to test the Beta version.
⚡️ https://t.co/XonMVI1gEm#SetTheTone #Winamp pic.twitter.com/kJDnlYRRyk
Така например вече ще има "място за създатели", което ще свързва музикантите и феновете им. Освен това ще бъдат създадени и пространства за подкасти, аудиокниги, радиостанции и друго звуково съдържание.
Новият Winamp звучи по-скоро като платформа, подобна на Spotify или Tidal.
Това е необходима промяна, за да може софтуерът да се приспособи към времето, в което живеем и в което потребителите не се задоволяват вече със стандартни музикални плейъри. А и в момента се усеща сериозен недостиг на приложения за музика, които да могат да работят напълно независимо от свързаността с интернет.
За най-любопитните какво ще представлява новият Winamp я има и възможността да се регистрират за екипа, който тества бета версията.
Останалите ще трябва да почакаме (поне) до 2022 г., за да видим как ще изглежда новият плейър.