През очите на необременените

Как така стотина камбани могат да зазвучат заедно с джаз оркестър, 200 ударни инструмента, 4 пиана и гимназиален хор?

Отговорът получиха софиянци вчера сутринта в парк-комплекса „Камбаните". Там се проведе уникалният „Концерт с монумент", целящ да преобразува соц комплекса в сцена за модерен експериментален арт.

От ранните часове из местността ехтеше характерен равномерен звън и успешно притегляше посетители към мястото на действието. Те с любопитство очакваха да чуят първата музикална проява на обширната територия, която до момента не беше използвана за концерти.

Но защо точно там?

"Камбаните" са избрани за международния проект за преобразуване на соц паметници "Атриум" отчасти заради съвременната нотка в посланието си - навремето Людмила Живкова е създала комплекса специално за деца с цел обединяване на различията, а лозунгът "Единство, творчество, красота" е изписан навръх камбанената кула.

Именно децата бяха основни действащи лица и вчера. За тях бяха разположените около комплекса работилници по пиано, по ударни инструменти и по оцветяване на камбани.

С тях започна и официалната част: десетки малчугани се включиха във взирвната импровизация с барабани и перкусионни яйца, която ги запали по ударните инструменти от най-ранна възраст (тежко́ на родителите им).

Атмосферата се промени

Самият концерт предложи джазколаж с мотиви от творчеството на Панчо Владигеров, проф. Добри Палиев и известни детски мелодии.

Музикалният експеримент сля звука на джаз оркестъра с биещите наоколо камбани и свирещите на пиано деца. По-късно се включи и хорът на Класическата гимназия.

Макар резултатът на моменти да беше леко произволен, мястото придоби съвсем друга атмосфера, тъй че определено целта беше успешно изпълнена.

Както признават организаторите от архитектурното сдружение „Трансформатори", идеята беше хората да видят комплекса с други очи - не просто като един стар паметник, а като нещо, което може да бъде актуално и днес.

С чисти очи

В този ред на мисли, не е случайно, че само на децата е позволено да бият камбаните в комплекса.

Именно те могат да погледнат на такива паметници с чисти очи, защото имат преимуществото на необременеността. Те не знаят комунизма, не знаят за Людмила Живкова и защо въобще е открила „Камбаните". Не ги и интересува.

Те владеят това простичко умение, което всъщност е сред най-сложните: да възприемат нещата такива, каквито са, тук и сега.

Затова когато вчера подскачаха, за да докопат със сетни сили махалото на някоя камбана и увисваха на него като същински Спайдърмени, те помагаха на възрастните поне за малко да погледнат нещата през техните очи. И гледката си заслужаваше.

Паметникът пред НДК е следващият

Нестандартните архитекти от „Трансформатори" въобще не мислят да спират дотук. За ноември те готвят преобразуване на жестоко осмивания паметник пред НДК чрез триизмерни 3D mapping прожекции.

„Трансформаторите" са на мнение, че именно това е начинът да се отнасяме към своите паметници - вместо да ги събаряме, заличаваме или вкарваме в музеи.

„Те са построени за добро или лошо, трябва да направим нещо от тях, а не да си затваряме очите за проблемите им", обобщава един от организаторите Валери Гюров.

Новините

Най-четените