Епохата на Студената война, за щастие, отдавна отмина, но тя вдъхнови някои от най-добрите образци на западната литература - книги, които завинаги продължават да поддържат напрегнатия дух на онази епоха.
Един от майсторите в жанра дълги години бе Дейвид Корнуел, по-известен като Джон льо Каре, чиито произведения като "Шпионинът, който дойде от студа" и "Дама, поп, асо, шпионин" разчупиха завинаги догмите на романите за тайни агенти.
Льо Каре почина през уикенда, но остави своя следа първо чрез тайната си дейност в името на кралицата, а по-късно като титан на англоезичната литература от миналия век.
Животът на писателя напомня този на негов персонаж, който дълго време играе двойна игра.
Така той е писателят-шпионин и шпионинът-писател, но в това изглежда няма сблъсък. Писането и агентурната дейност са две неща, които нямат нищо общо помежду си, освен изключителната наблюдателност и търпение, което изискват.
А Джон льо Каре е човек, който успява да съчетае всичко необходимо, за да бъде главен герой от роман, който се пише първо в реалността, а след това - на белия лист. Великолепна история, сър!
Но този текст не е жалейка за британския джентълмен Дейвид Корнуел, а представлява почит към неговата дейност - както на литературния, така и на тихия фронт.
Разберете повече за него, както и за други бойци на перото и родината, в нашата галерия.