Общо 19% от българите са на мнение, че изкуственият интелект (ИИ) представлява опасност и трябва да бъде забранен, докато 57% смятат, че той трябва да бъде регулиран, за да не се превърне в опасност.
Това са част от данните от ново проучване на Изследователски център "Тренд", посветено на нагласите на българите спрямо изкуствения интелект. Проучването направено по поръчка на в. "24 часа" сред 1008 пълнолетни респонденти по метода на пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет.
Според данните от проучването мнозинството от българите има представа какво е изкуствен интелект - 63% отговарят положително на въпроса, докато 37% признават, че не знаят.
Интересен момент е, че всеки 4 от 10 души изразяват отрицателно отношение към използването му. Младите са най-позитивно настроени, а с покачване на възрастта делът отрицателни отговори се увеличава. Същевременно с това за близо две трети новините и публикациите, свързани с изкуствен интелект, не представляват интерес.
На този фон идват и притесненията, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места - 45% от анкетираните са съгласни с това твърдение, докато 37% имат притеснения, че интелигентните машини ще заменят човешкия труд в тяхната сфера на работа. Най-ниските нива на притеснение, че ИИ ще им вземе работата, се регистрират сред хората до 30 г.
Междувременно само 4% смятат, че интеграцията на изкуствен интелект ще помогне за създаването на нови работни места.
До момента като най-приемлива за обществото се оформя употребата на изкуствен интелект в сфери като връзка с клиенти (кол центрове) и технологичния сектор, като там съответно 39% и 34% от респондентите заявяват, че биха се доверили на употребата на ИИ.
За сравнение, 38% при кол центровете и 41% в технологичния сектор отговарят отрицателно - че не биха имали доверие в работата на изкуствен интелект.
Сред другите професии, които са тествани тук за доверие в потенциалното интегриране на ИИ са счетоводство (28% биха се доверили на изкуствен интелект за счетоводител), финансови услуги (26% доверие), образование (26% доверие), медицина (21% доверие), журналистика (20% доверие) и самоуправляващи се превозни средства (16% доверие).
Притесненията дават отражение върху желанието за регулация. Само 8% подкрепят идеята изкуственият интелект да бъде оставен да се развива свободно, защото ще бъде от помощ за хората. Близо една пета (19%) смятат, че изкуственият интелект трябва да бъде забранен, а други 57%, че трябва да бъде регулиран, за да не създава опасност за хората.