5 стъпки как Висшата лига може да реши проблемите си с ВАР

ВАР се оказва огромен провал във Висшата лига, след като бе въведен в употреба от началото на сезона. Проблемът обаче не е в самата система, а как боравят с нея в Англия.

Отменени голове за милиметри, неясни критерии за дузпите, прекомерната му употреба и никаква помощ за главните съдии от мониторите край тъча. Това са само част от проблемите със системата.

Висшата лига отново реши да бъде различна и не използва ВАР, както се използва в другите първенства (например: в Англия не се позволява използването на ВАР за разглеждане на потенциално пребиване на дузпата, ако поне един от двата крака на вратаря не е на голлинията при изпълнението).

Затова трябва да бъдат направени кардинални промени и то в най-кратък срок. Иначе любимата ни игра се намира под заплаха.

Вижте в галерията как Висшата лига може да се справи с проблемите си с ВАР в пет лесни, но решителни стъпки.

#1 Дарби 05.11.2019 в 12:08:38

Гледам мачове по ТВ и на стадиони от 1965 г. Винаги са ми казвали и съм знаел, че в продължение на 90 минути властта на терена принадлежи на главния съдия. Неговите колеги с флагчетата, или както им казват в Англия - асистент-рефери, му помагат, но той не е длъжен да ги слуша и да се ръководи от тях. Щом властта е негова и само негова на футболното поле, най-добре е да отива на монитора, както беше на световното 2018-та, да разглежда ситуацията и сам да отсъжда. А че ВАР има своето място във футбола, е очевидно. При мача Сити-Тотнъм Майкъл Оливър не видя, че топката удари ръката на Лапорт и се превърна в голов пас към Жезус, но ВАР видя ситуацията. В сряда на 30-ти октомври нямаше ВАР-система на мача от Купата на лигата между Ливърпул и Арсенал и дори ние като зрители видяхме, че при изравнителния гол на артилеристите (1:1) техния голмайстор беше в засада, но асистент-реферът си замълча. Наистина беше доста смешно да се гледа как до милиметри се формализират съдиите от ВАР-стаичката и щом малка част от рамото на Фирмино беше в засада, значи не признаха гола. Имаше и други подобни случаи. На мача Айнтрахт-Байерн (5:1) сега в последната събота, Боатенг като последен от отбраната фаулира откъсващ се състезател от Айнтрахт, главният съдия му показа жълт картон и определи да се изпълнява удар извън полето, но от ВАР-стаичката отмениха жълтия картон, казаха нещо в ухото на същия главен съдия и той показа червен картон на Боатенг и определи да се изпълни някакъв удар за Айнтрахт. Въпроса ми е: при определени случаи хората от ВАР-стаичката над главния съдия ли са, или не?

#2 Кумчо Вълчо 05.11.2019 в 20:33:18

"например: в Англия не се позволява използването на ВАР за разглеждане на потенциално пребиване на дузпата, ако поне един от двата крака на вратаря не е на голлинията при изпълнението)." Оказва се че това е най-големия проблем на ВАР в Англия.Дрън дрън ярина.