Влаковете от Хамбург към Берлин в съботния ден са десетки. Спират един след друг в столицата, а от тях като в някаква анимация бликат тълпи от хора със синьо-червени шалчета, шапки и якета. Има толкова много полиция около централната гара, че ако в този ден търсите полицай из някой берлински квартал, може и да не намерите.
Колко бяха ли? 21 хиляди, според организаторите на мача. В този ден нямаше ни финал за Купата на Германия, ни голям сблъсък в Шампионската лига. Нямаше и мач на националите.
Херта прие Хамбургер на 25 януари в двубой от поредния кръг на Втора Бундеслига. И 21 хиляди гостуващи фенове се изсипаха за мача.
Повечето дори успяха да влязат в три сектора на огромния бетонен мастодонт "Олимпиащадион", за да видят един от мачовете на сезона. Хамбургер би драматично с 3:2 навън, а гледките след края, когато това море се изливаше обратно към гарите, за да отпътува победоносно към пристанищния град, иззеха челните страници на медиите в страната.
Официалната посещаемост на мача бе 71 770 зрители. С 21 хиляди гостуващи. Споменаваме го за трети път.
Това е ежедневието на Втора Бундеслига този сезон.
Всъщност, най-точно казано, това е апотеозът на един процес, който се наблюдава след пандемията в Германия, особено извън елита. Че клубове като Байерн, Айнтрахт или Борусия Дортмунд разпродават всяко място, едва ли е изненада. Но второто ниво на немския футбол е абсолютен феномен в това отношение.
Връщаме се към лятото на 2024-та. Целият свят гледаше към тази страна, за да следи драмите на Евро 2024, разпръснати из 10 стадиона в Германия. Пет от тях - точно така - пет, половината, бяха на клубове, които след европейското заживяха с реалността на Втора Бундеслига. Ако се сещате за друга държава, където това може да се случи, слушаме ви.
Арените в Кьолн, Дюселдорф, Берлин, Хамбург и Гелзенкирхен приеха големи мачове на Евро 2024, включително финалът. Той бе в Берлин, а на този стадион - споменатия вече "Олимпийски", не играе елитен клуб. Там домакин е Херта, който в момента е 13-и във Втора лига и дори може да изпадне.
А средната му посещаемост е 50 828 зрители през сезона. На 72-хилядна арена. И процентно, това дори не е един от най-впечатляващите примери.
Само прочетете следващите редове:
"Фелтинс Арена" в Гелзенкирхен, където играе Шалке, е приел 613 734 зрители този сезон. Това са 61 373 средно на мач. При капацитет 62 271. Казано съвсем на езика на точните науки - 98.6 процента от възможните за продаване места през сезона дотук в дома на "кралскосините" бяха заети. Това е изумително, не мислите ли?
И не е изключение.
"Фолкспаркщадион", където играе споменатият вече Хамбургер, записва дотук средна посещаемост от 56 016 фенове на мач. При капацитет от 57 000 места.
"Райн Енерги" в Кьолн, където прочутите "козли" домакинстват, е пълен с 49 938 фенове средно на двубой при общ капацитет от 50 000 места.
Още два клуба имат средна посещаемост от над 40 000 за сезона - Кайзерслаутерн и Фортуна Дюселдорф, а над 30-хилядната бариера пък са още два - Нюрнберг и Хановер.
Ако имената ви звучат познато, то това не е изненада. Много от тези клубове всъщност са редовни участници в елита през годините.
Просто силуетът на немския футбол се промени с тимове като Хофенхайм, РБ Лайпциг и други, за сметка на традиционни елитни клубове, които останаха извън най-високото ниво.
А тяхната популярност и "болестта", която тресе градовете им, държи толкова високо средната посещаемост в лигата през сезона, че тя е №5 по гледаемост в цяла Европа.
Още малко статистики.
След 20-ия кръг измериха 30 329 като маркер - това е средната посещаемост в цялото първенство на този етап на сезона. Над 30 хиляди на мач във второто ниво на футбола! И още:
Топ 10 на най-гледаните отбори през сезона в Германия изглежда направо куриозно, но е добра препратка към това, което вече научихме за инфраструктурната организация на Евро 2024.
- Борусия Дортмунд - 81 365 средно на мач
- Байер - 75 000
- Шалке - 61 373
- Щутгарт - 59 150
- Айнтрахт - 57 622
- Хамбургер - 56 016
- Борусия Мьонхенгладбах - 53 341
- Херта - 50 828
- Кьолн - 49 938
- Кайзерслаутерн - 45 773.
Пет от десетте най-гледани тима за сезона са от второто ниво. Не е ли това най-странният, но едновременно с това и романтичен футболен факт, който ще видите през този сезон?
На какво се дължат феноменалните числа?
Първо - на огромната популярност на няколко от клубовете, които изобщо не са за Втора лига в германския футбол. Хамбургер е отбор - шампион на Европа. Шалке е играл полуфинали в турнира на шампионите.
Кьолн и Кайзерслаутерн в определени периоди не излизаха от Европа, а Херта бе част от Шампионската лига допреди две години.
Второ - ниските цени на билетите и изключително изгодните възможности за пътуване в съботните и неделните дни в Германия. В онази паметна събота на 25 януари ръководителите на прочутия "Бан" - немската железопътна система, отвориха хиляди възможности за билети от 7.99 евро в една посока, за да стигнат ордите от Хамбург до Берлин за мача.
Добра работа заедно с полицията и клубовете, които подадоха сигналите за огромния интерес. И добра реакция да се улеснят хората, които искат да идат на мача.
Фортуна Дюселдорф пък направо прекрачи в една епоха напред, опитвайки да превърне стадиона си в крепост и да даде на феновете най-доброто изживяване, нищо, че става дума за Втора лига.
Да, заслужава си да отворим тази отделна скоба за Фортуна.
От октомври 2023-та клубът задвижи проект, който остави без думи грандовете в Германия и футболната федерация, но срещна масова обществена подкрепа. А в тази страна, нека го подчертаем дебело, продължава да се гледа на феновете като на движеща сила на футбола и на клубовете. Не като на клиенти и дойни крави. И дори за Германия, ходът на Фортуна бе невероятен.
Това е проектът Fortuna fur Alle (Фортуна за всички), който вече е наричан от медии и фенове "Футбол за всички". Стартира с три "пилотни" мача, в които билетите струваха 0 евро, през сезон 2023/24. През този са шест такива двубоя.
До края на следващия - през лятото на 2026-а, клубът трябва да е стигнал до момент, в който всяко място за домакинствата ще струва... без пари. Просто ще стигат до точните фенове, но те няма да плащат за билета си. Такъв ще се издава само за пред финансовите власти в страната. Но няма да струва и цент.
Идеята е да има постоянно пълен стадион с по-добра атмосфера, по-големи емоции за феновете, по-силна и надъхваща подкрепа за отбора. Разбира се, гостуващите фенове също не плащат за билет.
Как е възможно?
За пилотните мачове, които тестваха проекта, Фортуна приемаше заявки стандартно. Притежателите на абонаментни карти са с предимство, после идват семействата, после училища, домове за хора в неравностойно положение, ведомства... За първия такъв двубой постъпиха 120 000 заявки. Първите 52 000 бяха одобрени - толкова са местата на стадиона. И тези хора получиха на имейл билета си, струващ 0 евро.
Финансово, ефектът се прогнозира да е горе-долу такъв: Фортуна печели между 450 000 и 500 000 евро от билети за едно домакинство. Те трябва да бъдат компенсирани от други пера. А те са:
По-голяма активност в клубния феншоп, а хората с удоволствие купуват повече артикули, защото билетът е без пари, а и това е направило по естествен път сантименталната връзка с клуба още по-здрава.
Спонсори и партньори - а те вече се интересуват. Няколко големи компании подкрепиха проекта. Не са само германски, между другото.
Други клубове от Втора Бундеслига също обмислят подобни ходове. Но и да не се стигне до тях, билетите са достатъчно евтини, за да може всеки да си го позволи.
И не на последно място - качеството на футбола.
О, повярвайте - нивото във Втора Бундеслига е страхотно. Кеф е да идеш в съботния следобед да гледаш своя местен отбор, а после да седнеш в бирарията и да видиш какво правят тези в елита. Защото и часово мачовете умело са разминати.
А колко е добро първенството, достатъчно ясно говори класирането. Първият Кьолн е с 40 точки. Десетият Карлсруе - с 30. Всеки един от тези десет тима може да вземе в оставащите 13 кръга поне място в плейоф. Ако не и директна промоция.
Резултатността е великолепна. Хамбургер, който е втори в класирането, е вкарал 47 гола в 21 мача. И е допуснал 28. Това означава, че средно в двубоите на този отбор има над три гола. Това може да се каже за още осем тима в таблицата.
В миналия 21-ви кръг деветте мача донесоха 24 попадения, като нямаше 0:0. Такъв резултат във Втора Бундеслига е виждан три пъти за последните 8 кръга (72 мача).
Невероятна атмосфера, атакуващ и резултатен футбол, страхотно отношение и улеснения за феновете. Какво повече може да иска човек, ако обича тази игра?
Истината е, че втората по сила лига на Германия е оазис, който връща лентата към годините на романтиката във футбола.
И това се случва във време, в което банкнотите са основният фактор в играта, любима до болка на милиарди.