Как смартфоните с гъвкав дисплей ще променят света (или поне пазара)

След години на частични подобрения, смартфоните се насочват към един голям технологичен скок: огъващи се дисплеи.

Телефоните с гъвкав дисплей сякаш ни чакат зад ъгъла вече години наред: подавани са молби за патенти, показвани са прототипи, витаят слухове. Но разговорите по темата през последните месеци носят съвсем различно усещане.

Изглежда, че 2019-а може да е годината, в която новата технология най-накрая ще ни "залее".

Компанията ZTE вече пусна един продукт в категория "сгъваеми". Става дума за излезлия през 2017-а ZTE Axon M. Той обаче разполага с два отделни екрана и се сгъва в средата. Очаква се за разлика от него новата порода смартфони да запалят света с един, но наистина гъвкав дисплей.

Тези устройства може да се появят в различни форми, но първите версии вероятно ще имат "огъващ се навън" дисплей, доближавайки една до друга двете "задни" страни (т.е. тези, върху които няма екран).

Ето как тази технология може да промени индустрията:

Нови начини за взаимодействие

През последните години производителите направиха смартфоните по-добри – с повече RAM, по-хубави камери и по-бързи процесори. С изключение на някои дребни изключения като скенера на пръстови отпечатъци, нищо не се е променило в това какво може да прави смартфона в ръцете ни.

4K дисплеят може да изглежда по-хубав от традиционния HD дисплей, но като цяло основната му функция си остава същата. От друга страна добавянето на втората камера към телефоните създаде много нови възможности, сред които видеоразговори лице в лице и правенето на селфита. Никой не иска да се връща във времената преди телефоните да се сдобият не само със задна, но и с предна камера. Огъващите се дисплеи могат да имат също толкова голямо отражение върху индустрията.

Тези екрани в общи линии могат да превърнат един дисплей в два. Използването на два монитора е вече установена практика в света на компютрите. Има хора, които не могат да си представят да живеят и да работят без това удобство. Гъвкавите телефони могат да имат същите предимства за извършването на няколко различни дейности едновременно – т.нар. мултитаскинг.

Скорошното мултитаскинг меню на Android стана изключително популярно, защото ускорява достъпа ви до предишното приложение. Но какво би било, ако можехте да оставите за постоянното предишното или най-използваното от вас приложение на някой от екраните ви? Какво щеше да е, ако там имахте икони за бърз достъп до всяка често проверявана от вас информация? Вместо екранът да се дели на две за всяко от нещата, ще е възможен отделен екран в пълен размер за всяко от тях.

Не става дума само за ползване на шорткъти. Приложенията и игрите също могат да бъдат разработвани с идеята, че ще се ползват на два екрана, което ще носи допълнителна функционалност. Не е нужно бутони и менюта да запълват "основния" екран, когато могат да бъдат на допълнителен такъв. По този начин могат да се появят множество игри, подобни на тези за Nintendo DS.

Всичко това е базирано на предположението, че телефоните ще бъдат направени така, че да се огъват по средата. Възможно е обаче да видим още възможности за огъване – за три или четири екрана. Освен това самите екрани могат да позволят и нови методи за подаване на команди, различни от вече стандартните докосвания, задържания с пръст и суайпове. Защо не и "огъването" да е начин да се даде някаква команда?

Производителите винаги са се опитвали да съберат възможно най-голям дисплей върху възможно най-малък екран. С един-единствен ход сега те имат възможността да увеличат екранното пространство на смартфоните си и да осигурят някои страхотни нови функции.

Патент на Samsung за сгъваем дисплей. Снимка: Patently Mobile

Камерите ще станат много по-добри

За много хора камерите на смартфоните са най-важната им характеристика. Производителите са изправени пред предизвикателството да дадат на потребителя възможно най-качествено изживяване както със задната, така и с предната камера. До момента всичко се развиваше добре. Предните камери са ориентирани към портретни изображения за селфита и видео разговори. Задните камери в общи линии са предназначени за всичко останало.

Това обаче води до неизбежната ситуация, при която едната камера е по-лоша от другата, тъй като производителите се опитват да оптимизират разходите си и вложените ресурси. При огъващите се телефони основната камера може да работи както като предна, така и като задна, в зависимост от това дали устройството е отворено или затворено.

Това означава, че подизпълнителите могат да фокусират усилията си върху една изключителна камера, вместо да разделят вниманието си по работата върху две. В същото време в устройството може да се освободи пространство и за други компоненти.

Да направиш само една страхотна камера може да доведе до края на специализацията "предна/задна", с която свикнахме през последните години, но ако единствената камера върши и двете функции и снима страхотно, бихте ли се оплакали?

Без повече счупени екрани

Добре е да отбележим, че гъвкавите екрани може и да не сложат край на проблема "счупих си дисплея", но поне ще направят така, че да е по-малко вероятно нещо подобно да ви се счупи. Сгъваемите дисплеи са замислени с идеята да са гъвкави. Това означава, че ще е по-малък шансът да се счупят при инцидентна среща с пода.

Сегашните смартфони са постигнали сериозен напредък в това отношение – стъклото Gorilla Glass, разработено от Corning, ги направи по-здрави и устойчиви на счупване от когато и да било, но все пак има още какво да се желае.

Макар все още да не се знае какви материали ще бъдат използвани при създаването на гъвкави екрани, ясно е, че те ще са много по-устойчиви на удари, което означава, че ще можем да кажем "сбогом" на счупените дисплеи, скъпите поправки и огромните калъфи за телефон.

По-голям избор за потребителите и спокойствие за производителите

Трябва ли да си взема телефон с 1080p дисплей или такъв с 1440p? 3GB или 4GB RAM искам? Това са въпросите, които могат да се появят в главата на човек, който иска да си купи нов телефон днес. Скоро обаче ще има много по-интересен такъв: искам ли дисплей, който се огъва, или не?

Това нововъведение е добре дошло. Ще се появи един изцяло нов вид телефони, които ще ни предложат допълнителен избор, когато дойде време за смяна на старото ни устройство. Ясно е, че производителите няма веднага да се откажат от стандартните модели, които виждаме и сега, така че за потребителите изборът ще е голям и няма да им се налага задължително да се сдобиват със сгъваем смартфон, ако искат да притежават новия флагман на Huawei или Samsung.

За Samsung Galaxy X, сгъваемият смартфон, за който се носят множество слухове, се предполага, че ще се появи на пазара заедно с Galaxy S10 и S10 Plus. По-същия начин както iPhone X излезе заедно с iPhone 8 и 8 Plus.

Тази нова технология със сигурност ще е от полза на производителите. Сега всички се опитват да продадат повече от другия, но в крайна сметка и с малки изключения предлагат доста сходни продукти.

Motorola RAZR V4. Снимка: YouTube

Сгъваемите телефони могат да осигурят на компаниите с повече пари нова ниша на върха на пазара. За по-малките производители ще остане възможността да се фокусират върху това, което правят най-добре: производството на нормални смартфони.

Компании като OnePlus и HMD Global могат да оставят Huawei и Samsung да се тревожат за сгъваемите телефони през следващите няколко години. И без това първите поколения такива телефони вероятно ще са скъпи и ще имат нужда от бъдещо изпипване на детайлите.

По-малките производители ще могат да се възползват от потенциалните слаби места на тези устройства като например кратък живот на батерията и големите им размери.

Последният пирон в ковчега на таблетите

Таблетите се превръщат в изчезваща порода. През 2014 г. изпълнителният директор на Best Buy Хюбърт Джоли каза, че никога преди не е виждал продуктова категория в историята на технологиите, "която така бързо да става популярна". Вероятно не е виждал и някоя да умира така бързо.

Причината донякъде е в това, че таблетите, лаптопите и смартфоните се сляха в едно през последните години. Потребителите получиха малки лаптопи хибриди с touchscreen, както и смартфони с голям екран, които работят като персонален компютър. Сгъваемият телефон може да доведе и до тяхното изчезване.

Да разтвориш джобен телефон, за да получиш двойно повече екранно пространство може преспокойно да превърне устройството в малък таблет. Със същата операционна система тези устройства могат да бъдат повече от добър заместител. Единственият проблем е само в това, че вероятно в началото ще струват повече.

И все пак, когато както лаптопите с touchscreen и сгъваемите смартфони могат да се превърнат в таблет, какъв ще бъде смисъла човек да си купи само таблет?

Новините

Най-четените