Под банданата

Външният вид на Силвио Берлускони привличаше много медийно внимание, докато беше на власт. Какво обаче научаваме за бившия италиански премиер от стила му?

Докато Берлускони се подготвя да прекара 12 месеца домашен арест за данъчна измама, имаме доста време да си припомним неговите най-забавни гафове - дипломатически и други. Няма как да пропуснем банданата.

Тя се появи през 2004 г., когато политикът с вечния тен прие тогавашния британски премиер Тони Блеър и жена му Чери за един уикенд в голямата си "Вила Чертоза" в Сардиния. Гримасата тип "Чешърски котарак" на лицето на Блеър казва всичко, докато Берлускони се усмихва пред камерите - като пират с кърпа на главата си и с риза, разкопчана до пъпа. Класически стил на застаряващия плейбой. Единствено му липсва медалион.

В интервю за италианско токшоу недискретната Чери сподели какво неудобство изживяла с мъжа си: "Тони ми каза: Каквото и да правиш, гледай да не ме снимат до него, трябва да си между нас..." И тя стриктно го изпълнява, както личи от всички снимки по време на престоя.

Dolce Vita

Берлускони е човек, критикуван, че си боядисва косата (и междувременно прибягва още до молив за очи, обувки на платформа и ботокс) почти толкова, колкото и за политическите му ходове.

Преди време той даже гордо обяви, че пластичната операция "показва уважение към тези, които очакват да ги представляваш на национално и международно равнище".

Появата му в този разпасан вид заедно със семейство Блеър беше еквивалент на това да се покаже с превръзка на главата след трансплантация на коса. Той изпращаше посланието, че се гордее с козметичните процедури, които му помагат да запази своята dolce vita.

Последваха заглавията. "Банданата на Берлускони крие мистерия", съобщи Би Би Си, като допълни в материала си, че слуховете за новата визия на италианския премиер са засенчили разговорите му с Тони Блеър за ситуацията в Ирак.

Макар и иронично, британският The Independent го защити. Според изданието, Берлускони е яхнал модната вълна в Европа, която върнала от небитието мъжкия аксесоар (познат у нас покрай Йордан Лечков в средата на 90-те - бел.р.).

"На следващата сутрин след изявата на Берлускони, на пристанището в италианския курорт Порто Ротондо, недалеч от "Вила Чертоза", беше пълно с мъже с бандани", писа тогава изданието.

Критика

Макар модите да идват и да си отиват, снимка на Берлускони с кърпата е незаличима. Основателят на Microsoft и настоящ филантроп Бил Гейтс се сети за нея 6 години по-късно, когато постави Берлускони (един от най-богатите италианци със състояние от приблизително 9 млрд. долара) в своя "списък на срама", който е част от годишния доклад на фондацията му "Бил и Мелинда Гейтс".

"Богаташите харчат много повече за решаване на собствените си проблеми като оплешивяването, отколкото за да се борят с маларията", коментира Гейтс пред германския в. Süddeutsche Zeitung.

И все пак, през четирите си мандата начело на Италия, Берлускони има много повече (секс) скандали и политически издънки, отколкото стилови гафове. Инцидентът е банданата е един от редките случаи, в които Берлускони се показва неподготвен пред камерите - противно на репутацията му, медиите никога не са го хващали по долни гащи (във всеки смисъл на думата).

Безупречен стил

От многото му прякори, сред които "Рицарят" и "Великият прелъстител", "супер продавач" най-добре описва стила му: винаги излъскан до блясък, с добре скроен класически костюм, светлосиня или бяла риза, голяма вратовръзка. Като го гледаш и си мислиш за заседателна зала, а не за "бунга бунга" - на този човек явно в момента му се занимава с бизнес.

В същото време, купонджийските му изпълнения казват друго - например когато се появява иззад паметник, за да се пошегува с германския канцлер Ангела Меркел или когато се прави, че плесва пътна полицайка (отзад), докато тя пише фиш.

Берлускони е в развлекателния бизнес от по-отдавна, отколкото в политиката - извървял е пътя от певец на кораб до медиен магнат, но винаги облечен подходящо и с класическата италианска самоувереност.

"Тези, които помнят Берлускони от първите му дни в Милано, разказват, че той винаги се е обличал шикозно, понякога слагал стария си моряшки жакет с месингови копчета", казва в репортажа си Дейвид Уили от Би Би Си през 2011 г.

"Той е много педантичен по отношение на облеклото си, почти винаги идва в парламента в морскосин костюм, с бяла риза и черна вратовръзка, но за повечето хора беше по-важно, че не само има хубава жена (и, както е скандално известно, няколко други хубави жени), но и притежава футболен отбор.

Заедно с костюмите Brioni (с каквито сте виждали и Барак Обама и Джеймс Бонд), подбрани съобразно дълбокия му, ако и не съвсем натурален, средиземноморски тен, Берлускони слага и най-скъпия часовник, носен от държавен глава. Неговият Vacheron Constantin Patrimony Minute Repeater Perpetual Calendar струва 540 000 долара и така бие даже Владимир Путин.

Полубог за обикновения италианец

Както и да го приемат в чужбина, мъжът, който доминираше италианската политика в продължение на 20 години, има стил и мъжкарско поведение, което се възприема много добре от сънародниците му. Както Уили посочва, "много италианци все още го защитават и го обичат като полубог... Той продължава да е велик комуникатор - един по-нецензурен Роналд Рейгън с неопетнена аура".

Даже сега, след унизителното му поражение в Сената по-рано през този месец и докато се влачат още и още съдебни процеси, на ревера на костюма му стои патриотична значка с трибагреника. Дали това ще се промени, ако адвокатите на Берлускони успеят да сменят домашния арест с обществено полезен труд? Малко вероятно. Вероятно ще се поучи от опита на Наоми Кембъл и ще навлече дизайнерски парцали, за да мете улиците.

Защото за 76-годишния велик шоумен имиджът е всичко.

Новините

Най-четените