Всекидневният сексизъм на дамските тоалетни

Ако сте жена, не може да не ви се е случвало поне хиляда пъти - да стоите дълго на опашка в някое обществено място пред дамската тоалетна, докато в съседната мъжка няма никого.

Обикновено имате избор: а) да се врътнете и с нахакан жест да влезете в тази за другия пол; б) да продължавате да мрънкате и да се надявате, че останалите жени пред вас ще излязат по-скоро. Уви, възможността да махнете с ръка, отидете навън и свършите работата набързо и накрак между стена и борче, също ви е изначално отнета.

Дори и най-дългата опашка обаче все някога свършва и веднъж облекчени, мнозинството жени бързо забравят неудобството... До следващата опашка пред следващата тоалетна.

Чакането е станало вече толкова тривиално и ежедневно за повечето жени, че мнозинството от тях дори не се сещат, че в самата му натрапчива повтаряемост има нещо нередно.

Как е възможно всички да знаем, че дамите ходят по-често и за по-дълго до тоалетна и въпреки това никой да не помисля за възможно решение? Толкова ли е сложно архитекти и собственици на обществени заведения, които трябва да мислят за нуждите на посещаващите, да планират повече места за жените?

В крайна сметка това засяга и голяма част от другата половина от човечеството - мъжете, които, в ролята си на съпрузи, гаджета, приятели и т.н., също трябва да се въртят отпред докато жените се върнат от дългото си редене пред тоалетната.

Проблемът не е точно подходяща тема за изискана вечеря или интелектуална дискусия. Това може би и обяснява защо жените, въпреки че едва ли не всекидневно се сблъскват с опашките, избягват да дискутират безумието и неудобството на ситуацията.

Всъщност темата не е чак толкова непозната, колкото изглежда на пръв поглед. От поне две десетилетия в САЩ например съществува терминът potty parity, или нещо като "тоалетно равенство".

Изследванията показват, че уж привидното равенство на 50/50 мъжки и женски помещения не решава проблема. Според статистиката дамите не просто прекарват двойно повече време във WC-то по естествени причини, но и често водят със себе си и децата.

Мъжете ползват и предимството на писоарите, което още повече намалява пребиваването им в "едното място". Т.е. "тоалетното равенство" не се постига с еднаквия брой помещения, а когато двата пола прекарват еднакво дълго време чакайки или, още по-добре, не чакайки пред WC-то.

Веднъж квалифициран и изследван, проблемът започна да получава повече внимание. В САЩ например са приети закони, изискващи промяна на съотношенията. Двайсет и един щата имат различни разпоредби - от търсене на реален баланс до разпределение 2:1 на пространството в полза на жените. Япония, Сингапур и Хонг-Конг също имат подобно законодателство. Дори протестите на изнервени жени в китайските градове Гуанджоу и Пекин през 2012 г. бяха толкова подробно отразени от местните и международните медии, че доведоха до обещания за налагане на 1,5:1 съотношение между тоалетните за различните полове.

Проблемът е, че, както в САЩ, така и във всички останали държави, изискванията засягат само новото строителство. Вече построените сгради в Ню Йорк например трябва да приложат разпределението 2:1, едва когато минат основен ремонт, а малкият бизнес е изключен. И ако за второто има резон, то първото води до факта, че близо едно десетилетие след приемането на щатския закон жените много не усещат разликата. В крайна сметка едни от най-посещаваните места като училища, държавни институции и обществени сгради не са се променили особено.

В края на миналата годината дори една толкова уважавана институция като Британския музей в Лондон стана обект на феминистки гняв и кампания в Twitter заради дългите опашки и липсата на промяна.

Допълнителна горчивина носи познаването на историческата истина, че мнозинството обществени сгради поначало не са имали дамски тоалетни, защото или строилите ги са вярвали, че жените нямат място в тях (като парламенти и правителства), или защото са искали да ограничат достъпа им до тях (офиси).

Още е пресен споменът, че чак до 2011 г. жените в Камарата на представителите (долната камара на американския Конгрес), е трябвало да използват тоалетната за туристи. Мъжете-конгресмени са имали отделна, при това с такива удобства като телевизор, камина и охранител.

Може би решението не е просто да променяме вече съществуващите пространства в полза на жените, а да помислим как да ги направим удобни за всички.

С какво реално помага на милиони жени по света новината, че мъжете в централата на Amazon в Сиатъл се редят на опашки пред WC-то? Миналият месец гръмна разкритието, че служителите от силния пол най-често се оплакват пред щатското министерство на труда заради липсата на достатъчно тоалетни в ултрамодения кампус на компанията.

В централата на Amazon работят диспропорционално много мъже и това води до драстични ситуации - на един етаж има 60 мъже и 3 жени. Ситуацията с опашките пред тоалетните е довела достъчно мъже до отчаяние. Някои дори са развили стратегии като например да тичат по стълбите и щурмуват едното място на етажите където се намират Amazon Mom и Amazon Baby, населени предимно с жени.

Новината за растящия брой унисекс тоалетни в САЩ в обществените сгради и дори инсталирането им в Белия дом, публикувана в няколко български медии миналата седмица, предизвика ураган от негативни коментари. Те варираха от "Тоя свят полудя!", „Кой ги мисли тези глупости, умът ми не го побира...," през дълбокомислени заключения, че декадентска Америка най-после загина, до притеснени въпроси как мъжете ще ползват писоари, ако наоколо щъкат жени.

Факт е обаче, че това е бъдещето. Не става дума, че най-после мъже и жени ще бъдат наравно на опашката. Всъщност може би чакането ще бъде намалено за всички, защото едната половина няма да стои празна докато другата е пълна.

За цели групи от хора полово неутралните тоалетни са реално облекчение. При това не става дума за транссексуалните, чиито движение за равни права набира сила по света. За семейства с малки деца възможността да не се делят също е удобство.

Може би най-важният аргумент за унисекс тоалетните е, че те просто се строят по-добре, за да гарантират лично пространство и сигурност (стени от горе до долу, по-добро заключване и т.н.). Неслучайно организациите за защита на правата на хората с увреждания също са сред най-големите им привърженици.

Както показва опитът на Amazon в Сиатъл, светът се променя по-бързо, отколкото някой очаква. И онези, които са били привилигировани, лесно могат да се окажат в по-неизгодната позиция.

#1 Skrita_Sila_M 12.11.2015 в 14:04:45

Ванче, Ванче, Ванчееееееее,...... Ванче! Защо?!?

#2 Дракон с кисело зеле 12.11.2015 в 14:17:56

Верно ли статия за кенефи ви е на първа страница в момента или само така ми се струва?

#4 bludniq_sin 12.11.2015 в 16:02:35

Да ви сера в устите на всичките! Тва ли ви е проблемът бе!? Ми вместо да се почесват по сливките след като ги изпикаят е редно момите да запретнат набързо гащите да забършат копчето и да се изнасят. Никой не е виновен, че жените се моткат (да - не се бавят щото така им се налага, а се МОТКАТ) в нужника! Нито бизнеса, нито мъжете, а само и единствено самите жени щото едната гънка в повече от кокошката която имат за да не си вършат работата из двора за разлика от нея явно не им стига както казва и авторката и бързо бързо след като се изкендзат или измочат забравят че има други патки пред кенефа и почват я да се гледат, я да си правят селфи в нужника (УАТ ДА ФАК??!) и накрая някой шатнал в гащите. Аре по сериозно!

#5 Bacillus Bulgaricus 12.11.2015 в 16:47:19

Уеб Кенефето отново е в течение на въпиющата проблематика, която вълнува всички нас. Нали си решихме всички останали проблеми.

#6 dedo adji 12.11.2015 в 17:21:10

Това е върхът. Сексизъм и в тоалета. Да се задейства ООН. Още по-голям сексизъм. В дамските тоалетни няма писоари. Да се сезира комитетът за защита от дискриминация и да се осъдят мъжете да плащат обезщетение при всяко посещение на тоалет без писоар. Тъй, де, няма да се оставяте да ви потискат. Всъщност, като се замислиш, има резон. Мнозинството конструктори са мъже, и те нямат хабер и не се интересуват от точно ТАЯ физиологична функция на женската долна половина. Но,драги дами, да не отрежете едно клонче, на което седите. Като отнемете на сексизма зловещия ореол на заговор на мъжете за потискане на жените, и го сведете до просто неразбиране и незнание, как след това ще ги заклеймявате като сексисти? Незнанието не е грях, нито престъпление. Аз не съм сексист. Като купих апартамента в който живея, инсталирах втора тоалетна. Едната, по-голяма и луксозна за жените. (бяха 3, остана 1) В другата, по-проста и тясна мога спокойно да си чета вестника.

#7 Fifi 12.11.2015 в 18:10:33

Ваня Ефтимова, когато копирате стари статии от американски списания е редно да посочите източници в края на материала!

#9 pepe 12.11.2015 в 19:19:25

Всъщност "седящите" места в женските тоалетни са повече /по правила/, но мъжете имат и писоари, които заемат много по-малка площ.

#10 deowin 12.11.2015 в 19:41:02

Не разбирам защо коментиращите протестирате срещу статията. Описаният проблем с тоалетните е съвсем реален и засяга съвсем нетривиално производителността на цялото човечество. Какво точно е идеята на негодуванието ви - че понеже деца мрат от глад в Африка значи не трябва и не можем да обръщаме внимание на каквито и да било други проблеми? Винаги има по-голям проблем. Слънцето ще угасне след няколко милиарда години! Ентропията се увеличава и вселената отива към пагубен за нас край! Може би е по-практично да бъдем реалисти и все пак да обръщаме внимание на другите проблеми, били те и по-маловажни (което винаги е спорно, защото оценката за значимост е по дефиниция субективна). Според мен бъдещето е в добре проектирани унисекс тоалетни, които осигуряват достатъчно комфорт и лично пространство, и чрез които се постига оптимално използване на площта, оптимална заетост на съоръженията и оптимално време за използването им.

#11 thefish33 12.11.2015 в 20:07:16

deowin-e, що пък теб те бърка ,че другите се възмущават от статията? А , и да питам така, ти коя толетна ползваш, че се вълнуваш толкова?

#12 deowin 12.11.2015 в 20:23:11

Бърка ме, защото показва нежелание да обърнат внимание към проблема, и то с някакви измислени абсурдни извинения - че имало по-големи проблеми. Проблемът с тоалетните е съвсем реален и съвсем реално би било добре да му обърнем внимание и да го разрешим. Освен всичко е low hanging fruit - решението му не е трудно, а ползите от решаването му биха били съществени.

#14 Вълков 12.11.2015 в 21:04:52

Просто, ясно и елементарно махнете табелите ,защо трябва да са мъжки и женски???????????????????????

#15 Dox 12.11.2015 в 22:40:28

Да-а-а. Съвсем на място са проблемите, дето поставя горната статия. Блудният Син е прав. Женурята яко се моткат, но ..... мисля си, дали не го правят нарочно. С надеждата някой на края на силите си от стискане мъж да нахлуе при тях Идеята да няма обозначения в тоалетните също е разумна. Колко приятно и весело би било. У нас нямаме тоалетна и за това ползваме все обществени такива. Освен това, когато ще ходим на концерт или на театър, аз задължително преди това изпивам три кафета, три минерални води /от 1/2 литър, де/, три натурални сока и три бири. Защото за мен е много важно как ще ползвам тоалетните по време на концерта/театъра.

#16 dedo adji 12.11.2015 в 22:50:13

Мануела, винаги съм се възхищавал на честността ти, макар понякога насочена накриво. Така дръж, квакерите са казвали, че честността е най-добрата политика.

#18 dedo adji 13.11.2015 в 08:40:21

А бе, тук гледам, по чисто женски проблем се изказаха само две жени, от тях само едната по същество. Излиза, че чисто женския проблем трябва пак мъжете да го решават. Е, това ако не е сексизъм, аз съм Арнолд Шварценегър.

#20 Harry 13.11.2015 в 09:43:34

Унисекс тоалетни!!! Поне в кенефа не искам да ме разсейва женско бърборене и истерични припадъци. Те жените за това се бавят в кенефа, щото и там не спират да говорят и така се разсейват, а да й блести носът е трагедия!

Новините

Най-четените