Ако сте от хората, които дори и по време на ваканцията си се придържат към познатото, когато става дума за избора на питие - ще ви разбера. Пиете само готови натурални сокове, бира или залагате на твърд алкохол с доказан разредител. Естествено е да правите така, особено ако имате горчив си опит от опитването на скъпи и безвкусни коктейли на случайни места.
Не рискувате да си поръчате нищо ново и интересно, защото... Ами защото не сте имали късмета да срещнете собственика на "Гоблет" Владимир Петров, който може да ви запознае изкуството на коктейла от "а... " до "... я".
Или по неговите думи: "На повечето места не е приятно да пиеш коктейли, защото барманите нямат достатъчен ценз. Истинският майстор е онзи, при когото отиваш да изпиеш една кола, а си поръчваш "Манхатън". И не си тръгваш, докато не изпиеш поне няколко".
Иманно Влади е барманът, който може да предложи най-интересните рецепти за коктейли от своя богат опит. В следващите седмици ще ви престави някои от неговите рецепти от листа на "Гоблет", придружени от обяснения и други полезни знания за коктейлното изкуство. Но нека първо се запознаем с някои тънкости на изисканите питиета.
Коктейли могат да се пият винаги
Първото основно нещо, което Влади държи да се знае е, че коктейли могат да се пият цяла година и по всяко време на денонощието.
Тоест - забравете че с лятото отминава времето за екеприментиране с различните питиета. Има горещи коктейли (Блу блейзър с уиски и гореща вода), млечни коктейли (серията коктейли "Ласи" с кисело мляко и плод - боровинка, ягода), безалкохолни коктейли.
"Всъщност всеки един фреш - дори смесването на ябълка и морков вече е коктейл" - казва Владимир. Безалкохолнте плодови и зеленчукови коктейли обикновено се пият или през деня (например на плажа), или след тежка вечер, както в случая с коктейл Детокс, който може да съдържа цвекло, целина, лимон и който буквално изсмуква токвините от тялото, подобно на лекарство.
Но да се върнем на алкохолните коктейли.
Знаете ли, че само със смяната на основния алкохол и запазването на другите две съставки можете да получите голямо разнообразие от коктейли? Ето примерът на Влади. "Имаме две основни съставки: лимон и захар. Добавяме различни алкохоли и получаваме следното:
Лимон + захар + водка = Кайпирошка
Лимон+ захар + ром = Дайкири
Лимон + захар + джин = Колинс
Лимон + захар + уиски = Уиски сауър
Така със сто различни вида алкохол, можем да получим сто различни коктейла."
Класиките в жанра
Маргарита, Блъди мери - тези два коктейла Влади нарича "класики", защото са добре познати, а и широко разпространени по заведенията. Но всяко уважаващо себе си заведение има своя тайна, с която да направи и добре познатия коктейл една идея по-различен и запомнящ се.
"Да вземем например Блъди Мери-то - всеки бар се опитва да придаде собствен индивидуален оттенък на питието. Някой бар ще си направи собствен домашен сок, който ще е определени подправки. Друг ще вкара екзотични неща. Аз съм традиционалист и според мен този коктейл специално няма нужда от "ремиксове", но съм виждал да го сервират дори и със скариди. Идеята е да сложиш авторски почерк, за да си различен."
Очевидно, освен изкуство, в алхимията на коктейла - в неговата украса, в цвета му, в избора на чаша има и... сериозна доза бизнес.
Самото приготвяне на Блъди Мери и на Маргарита също може да има тънкости. "Ако правиш Блъди Мери и го биеш много силно в шейкъра, рискуваш да вкарваш въздух, и сокът да стане на мехурчета, което не е желателно. Подобно интензивно биене аз използам само за силно алкохолни коктейли, които се пият много студени: като Маргарита."
От бармана завиди дали ще използва златна или бяла текила за Маргаритата. "Някои смятат, че златната текила има по-богат аромат, други - че трябва да се акцентира върху цитросовата страна и да се използва бяла текила. Изобщо импровизациите винаги са добре дошли при създаването на коктейли."
Авторски права
Според Владимир "да измислиш един коктейл не е като да измислиш примерно софтуер и да му сложиш авторски права. Хубаво е всеки да се наслаждава на опитаното, да променя, да го развива. Аз лично се радвам, ако създам нещо и някой го намери за достатъчно добро, че да си го сложи в менюто."
Той дава пример с коктейл "Ел мариачи", за който би могъл да претендира, че "той го е въвел". "Ел мариачи се състои от текила, грйпфрут и кампари. "Този коктейл го правят на доста места, срещал съм го и по морето. Идеята обаче е да сложиш авторски почерк, а и да направиш коктейла по най-добрия начин. Тайната е в старанието, дори и в най-дребния детайл."
Къде в София?
Е, добре, къде в София могат да се поръчат хубави коктейли, които да заменят до болка познатите традиционни питиета?
Извън "Гоблет", Влади препоръчва няколко места. "Заведенията, където коктелите са на много високо ниво и където хората, които работят са професионалисти, са "By the way" - много сериозно място с добър барман, "The Coctail Bar", който си е специализиран за коктейли, и ресторант "Щастливото прасе", където барманът е от новата "вълна" алхимици на коктейлите - така наречените миксолози.
Ще ви срещнем с Влади отново следващия път, когато той ще представи рецепта на коктейл "Текила Танго", както и ще обясни кои са основните чаши за коктейли и какво значение има това.