С наближаването на Оскарите в неделя вечер, повечето киномани забравят що за събитие ще протече само ден преди това. Церемонията по връчването на „Златните малинки" с все по-голям размах отличава най-слабите постижения на американското кино и им връчва „престижни" пластмасови призове.
По традиция тя се провежда ден преди Холивуд да изтъкне най-бляскавите свои представители чрез Оскарите.
Всеизвестно е, че меката на киното не спира да бълва нискоразредни продукции и провалени блокбъстъри, но и лошите филми притежават своя стабилна база от фенове, които успяват да оценят неотразимия им чар. В тяхната паралелна вселена също си има класации, знаменитости, легенди, раздават се и награди.
Този тип филми обикновено се мъчат да затрогнат, стреснат или впечатлят зрителя, но гледането им предизвиква единствено подигравателен смях - за истинските им привърженици това всъщност са възможно най-забавните комедии.
Доайенът
Един такъв ценител на пошлостта в седмото изкуство е американският публицист Джон Уилсън, който осъзнава: „Много по-лесно е да създадеш и финансираш лош филм, следователно е и много по-вероятно да гледаш такъв".
През 1981 г. Уилсън организира домашно парти в нощта на Оскарите и прави импровизирано представяне на най-слабите филми, които е гледал. Следващата година той решава да формализира събитието и тържествено обявява музикалната комедия „Не спирайте музиката" (Can't Stop the Music) за първи носител на „Златната малинка".
Наградите се превръщат в традиция и от година на година привличат нови съмишленици. Церемонията се измества в деня преди Оскарите и това й носи още повече медийно внимание.
Статуетката за отличените представлява пластмасова фигурка на малина върху ролка с филмова лента, а символът е свързан с жаргонното значение на английската дума „raspberry" - „освирквам", „дюдюкам".
Така благодарение на напредничавия Уилсън и лошите филми получават място в залата на славата.
Кандидатите
Тази година традицията е спазена и сред номинираните попаднаха някои от най-големите имена в индустрията като Джони Деп и Наоми Уотс, както и млади таланти (Джейдън Смит, Селена Гомес), направили грешни стъпки в кариерата си.
В списъка са и ветерани на „Малинките" като Адам Сандлър (с шанс за безпрецедентна трета поредна награда за най-слаб актьор), Ащън Къчър, Линдзи Лоън и вездесъщия Силвестър Сталоун - световен шампион на тези награди, записал смайваща 31-а номинация за най-лош актьор с цели три филма от 2013 г.
Откъм филми безспорният лидер в номинациите е „Дърти хлапета 2". Лятната комедия с Адам Сандлър, Кевин Джеймс и Крис Рок се споменава в 8 категории, сред които за най-лоши главни мъжка и женска роля, както и за поддържащите участия.
Комедията е продължение на не по-малко оплювания „Дърти хлапета" от 2010 г., който обаче поне се представи добре в боксофисите. Втората част, в чието начало горски елен влиза в къщата на главния герой и уринира върху лицето му, беше низвергната и от критиката (7% в RottenTomatoes), и от публиката.
С шест номинации за „Златни малинки" тази година е „Земята: Ново начало" с участието на Уил Смит и сина му Джейдън. Фантастичната лента се бори за най-лош филм със „Самотния рейнджър" с Джони Деп и „Пълен т*шак" , наричан „нецензурна оргия на суперзвезди".
Шоуто е утре вечер, а борбата е безмилостно жестока. Феновете на лошите филми със сигурност ще се насладят на празника.