Колкото и условен да е броят на звездите на хотелите, знаем, че някои от тях си заслужават петте звезди.
Някои са чували, а други и виждали на живо разточителството, което предлагат вериги като "Четири сезона" и "Риц-Карлтън". Някои хотели от вериги като "Хилтън" и "Хаят" също се хвалят с пет звезди и всячески се стараят да ги оправдаят.
Но докато се чудим какво точно отгоре ни предлага петзвезден хотел, вече се появяват и все повече места за настаняване, които претендират, че са дори още по-елитни.
Те са луксът на лукса или по-точно - обявили се за шестзвездни хотели.
Обикновено твърдението, че имат шест (а понякога дори и седем) звезди, идва от самите хотели, като срещу това обещание предлагат разнообразни екстри и специалитети.
Един от първите хотели, които се обявяват за седемзвездни, е прословутият Бурж ал Араб в Дубай, който отваря врати още през 1999 г.
Какво повече предлага той? Флотилия от Rolls-Royce Phantom на разположение на гостите, площадка за кацане на хеликоптери, декорации от истинско злато и камъни Swarovski и юргани, изработени от ръчно събран гъши пух от изоставени гнезда в Исландия.
Хотел "Бристол" в Париж също претендира, че далеч задминава петте звезди, с които доста от европейските хотели се фукат. Най-скъпите апартаменти там имат по два балкона, обикновено с изглед към Айфеловата кула, на покрива има частен басейн на разположение на гостите, както и няколко ресторанта и бара с авторско меню.
Но тъй като шестте звезди не съществуват в нито една официална система за рейтинги, дефиницията на шестзвезден хотел остава по-скоро мъглява.
Единственото, с което един хотел с шест звезди разполага със сигурност, е изобилие от екстравагантност.
Обикновено на подобни места задължително има личен иконом за всеки гост, обслужване на всички (законни) прищевки на клиентите, ресторант със звезда "Мишлен" или поне с уникално авторско меню, луксозни превозни средства на разположение и неповторими развлечения и заведения.
Ако говорим за екстравагантност, дори и Бурж ал Араб в Дубай не може да бие места като курорта COMO Laucala Island на остров Фиджи.
Най-малката частна вила е 315 квадратни метра, а най-голямата - 930 квадратни метра. Към всяка вила има собствен басейн и външна баня.
За гостите се грижи персонал от над 300 души, които предлагат приключения като плуване с акули, пикници на пустинни острови и наблюдение на звездите с професионален астроном.
Курортът разполага и със собствена ферма за органични плодове и зеленчуци, с които се приготвят голяма част от ястията.
Всеобщ консенсус е, че подобни екстри, както и наличието на специфична архитектура, произведения на изкуството и преживявания правят един хотел над-петзвезден.
"Най-общо казано, това са петзвездни хотели на стероиди", обобщава един потребител в Quorra. Идеята им е не само да предложат топ обслужване, джакузи във всяка баня или пък вкусна храна, а да надградят до смайващ ултралукс, който малцина могат да имитират.
Различните организации, които оценяват хотелите, обикновено имат скала, която започва от "среден/посредствен" и стига до "луксозен".
Шестзвездните (и седемзвездните) хотели са онези места за настаняване, за които думата "луксозен" не е достатъчна. Често "шестте звезди" са и маркетингов трик за привличане на повече знаменитости, милиардери, олигарси и скъпо заплатени инфлуенсъри.
В хотел "Атлантис Роял" в Дубай, самопровъзгласил се за шестзвезден, например обожават да отсядат Бионсе, Джей Зи и Тейлър Суифт. Там са отдъхвали и сестрите Кардашиян-Дженър и куп популярни личности и влиятелни политици.
"Шестзвездните хотели - това са места, на които получавате всичко, което искате, и всичко, което не сте предполагали, че искате", обобщава за The Hotelier пиарът на "Атлантис" - Ханан Ейса.