Най-великият обрат във Висшата лига в последните 20 години

Най-великият обрат във Висшата лига в последните 20 години Снимка: Getty Images

Докато всички бяха вперили поглед в Шампионската лига, феновете на английския футбол станаха свидетели на нещо специално.

Далеч от драмите в Мадрид и Дортмунд, Борнемут сътвори най-великия обрат във Висшата лига в последните 20 години.

"Черешките" спечелиха домакинството си на Лутън с 4:3, след като на почивката изоставаха с цели три попадения.

Доминик Соланке даде тон за песен рано през втората част, преди Илия Забарни с глава да намали на 2:3. След това дойдоха двете страхотни попадения на Антоан Семеньо, второто от които само шест минути преди края.

"Това беше невероятно - каза Семеньо след мача. - За мен е успех просто да играя във Висшата лига, а да вкарам победния гол за моя тим, е направо неописуемо."

Борнемут се превърна в едва петия отбор, обръщал мач от Висшата лига, след като е изоставал с три попадения, и третия, който успява да го направи след 0:3 на почивката.

Предишните два подобни случая са при победата на Манчестър Юнайтед над Тотнъм с 5:3 през септември 2001 г. и успеха на Уулвс с 4:3 срещу Лестър през октомври 2003 г.

Неслучайно на Острова веднага лепнаха етикета "най-великия обрат в последните 20 години във Висшата лига" на двубоя между Борнемут и Лутън.

Футболистите на "черешките" обясниха, че мениджърът Андони Ираола не им е чел конско в съблекалнята на почивката.

"Каза ни, че просто трябва да излезем, да играем като отбор и да покажем характер", разкри героят Семеньо.

Още по-важното от обрата е, че с победата Борнемут на практика си осигури оставане в елита.

10 кръга преди края на сезона "черешките" са с 14 точки над зоната на изпадащите. Всъщност сборът им от 35 точки ги прави по-близо до Топ 6 (12 т.), отколкото до тези под чертата.

Междувременно момчетата от Лутън са точно на противоположния полюс. С една победа срещу "черешките" можеха да се измъкнат от опасната зона, но вместо това записаха пета загуба в последните шест кръга от Висшата лига.

"Разбира се, че поемам отговорността - отговори мениджърът на Лутън Роб Едуардс на въпрос чия е вината за загубата, след като отборът му водеше с 3:0 на почивката. -

Водехме с 3:0, но след това им отстъпихме инициативата. Те разполагат със страшно качествени футболисти, особено в ситуации едно в едно, а ние не успяхме да се защитим в тези момент. Всички съжаляваме."

Лутън се разписа в 16 поредни мача от Премиършип, което е рекорд за клуба, но продължава да е един от двата отбора, който няма суха мрежа като гост от началото на сезона. Другият е намиращият се на последното място Шефилд Юнайтед.

Само няколко дни по-рано Борнемут прие и "остриетата" и бе на крачка от нов обрат. Шефилд водеше с 2:0 до 70-ата минута, но с късни голове домакините стигнаха до точката.

В тези два мача "черешките" демонстрираха дух, но и сериозна пропускливост в защита - нещо върху което ще трябва да се работи до края на сезона и през лятото, за да бъдат целите по-високи догодина.