Училището е мястото, което най-силно изгражда общностното самосъзнание. Сещаме се за това в дните на националния празник, когато въздухът прелива от думи като "патриотизъм", "отечество", "родолюбие".
В последните месеци именно училището се оказа арена на политически битки, а патриотичният въпрос беше използван, за да може обществото като кучето на Павлов инстиктивно и първосигнално да започне да скача в бясна защита на всичко свързано с родината, България и националната памет - от робството и учебниците по история, до народните танци в часовете по физическо.
Стотици хиляди деца на България - същите онези ученици, с чиито знания постоянно се експериментира, ще завършат училище след няколко месеца.
И всички тези младежи, които днес катерят Шипка, споделят статуси с трибагреник или снимка на Левски във Facebook - на абитурентския си бал ще се покатерят на токчетата, ще възседнат джипове, ще нахлузят рокли с камъни Сваровски. И всичко това само за да докажат, че могат да броят до 12.
Завършването на гимназията е малка сватба, за която българските семейства се готвят половин година по-рано, теглят кредити и търкат талони от Държавната лотария (която отдавна не е държавна), с надеждата да осигурят всички нули за финансиране на най-безсмислено скъпото събитие на света.
За щастие вече 3-та година в България се формира и поощрява друга група бъдещи абитуриенти, които вместо с костюми с папионки и рокли тип "Оскар" или "ромска сватба", посрещат навечерието на зрелия живот, облечени с... тениска.
Инициативата #steniskanabala има просто послание: инвестирайте в знания, а не в парцали. Идеята е толкова практична и човешка, че звучи почти възрожденски на фона на общество, чиито най-високи ценности често приключват с придобивката на Порше Кайен.
Действително революционно е да отидеш с тениска на бала, докато в Студентски град се организират конкурси тип "Малко коте", където балната рокля влиза в употреба, но тройно скъсена, за да се вижда я бедро, я цица.
Възрожденско е да спестиш пари на родителите си.
Отказът да бъдеш конформист е и патриотичен, защото предизвиква промяна в нагласите, което от своя страна би могло един ден да създаде личности, които няма да развяват татус на Левски върху голия си бицепс на фона на ориенталски ритми.
Защото е много по-вероятно млади хора, които не са дали стотици левове за костюм на бала, да не дадат и десетки левове за салфетки.