Какво е общото между емблематичната картина на Ван Гог "Слънчогледите" и доматена супа от консерва? Или между картина на Клод Моне и картофено пюре?
Да, точно така - нищо. Имат точно толкова общо помежду си, колкото класическото изкуство има с опазването на природата и спешната необходимост от намаляване на въглеродите емисии в атмосферата.
Не така обаче мислят някои, определящи себе си за екоактивисти и защитници на околната среда, които вярват, че чрез своите радикални "пърформанси" вършат нещо полезно за Земята или там каквато е каузата им.
Последните примери са съвсем от скоро. В първият случай двама активисти с тениски с надпис "Just Stop Oil" ("Просто спрете петрола") отварят консерви с доматена супа и изливат съдържанието им върху шедьовъра на Ван Гог "Слънчогледите", изложен в Националната галерия в Лондон.
Малко повече от седмица по-късно членове на Letzte Generation ("Последното поколение") от Германия хвърлиха картофено пюре върху струващата над 110 милиона долара картина на Моне "Купи сено".
"Намираме се в климатична катастрофа и всичко, от което се страхувате, е доматена супа и картофено пюре върху картина? Знаете ли от какво ме е страх? Страхувам се, защото науката казва, че през 2050 г. няма да можем да изхранваме семействата си", казва един от протестиращите.
We make this #Monet the stage and the public the audience.
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) October 23, 2022
If it takes a painting – with #MashedPotatoes or #TomatoSoup thrown at it – to make society remember that the fossil fuel course is killing us all:
Then we'll give you #MashedPotatoes on a painting! pic.twitter.com/HBeZL69QTZ
Добрата новина в случая е, че картините са защитени и невредими. Лошата е, че тези активисти ще продължат с безумията си.
По-рано тази година екоактивист, облечен като възрастна жена в инвалидна количка, намаза ''Мона Лиза'' с торта, а пък същите тези от Letzte Generation буквално се залепиха с лепило в опит да блокират няколко оживени магистрали в Германия.
Даже и в България ги има. Преди няколко години в центъра на София на няколко пъти имаше пърформанси на вегани, които се бяха нацапали с червена боя и се търкаляха по земята увити в найлони, все едно са кебапчета в тарелка. Какво постигнаха? Нищо, ако не броим това, че предизвикаха единствено и само присмех и иронични коментари.
Цялата им дейност може да се обобщи от реакцията на един минувач, който с ирония и сарказъм им казваше, че "сънуват кебапчета и пържоли" и че след 5 кебапчета ще са забравили за каузата си.
Тези поне не си позволяват да пипат изкуството. Засега.
За разлика от своите западни съмишленици, които са решили, че точно то е най-големият проблем.
"Светът на изкуството е отговорен. Всеки сектор от нашата култура е отговорен", казва един от група протестиращи, които нахлуват в галерия в Глазгоу. Няколко от тях залепват ръцете си за рамки на картини, докато останалите набързо драскат слогани с червени спрейове.
Значи залепваш се с китайски цианоакрилат, докато носиш найлонова светлоотразителна жилетка и крещиш "Спасете природата". Или пък решаваш да унищожиш шедьовър на импресионизма, в чийто център стои именно природата, защото си мислиш, че той я застрашава по някакъв начин.
O Sancta Simplicitas, както би възкликнал Ян Хус.
Правото на протест и изразяване на несъгласие е основно политическо и социално право. Гражданското неподчинениe, стачките, окупациите също са приемливи форми. Оказвай натиск върху правителства, атакувай корпорации или други, които действително имат вина за климатичните промени.
Така нареченото пряко действие е запазена марка за природозащитни организации като Грийнпиис, които през десетилетията са показали как ефективно могат да се използват както директни атаки, така и лобиране или други подходи, за да се привлича обществено внимание към проблема.
Но да се прицелиш в културата е абсурдно, а подобни активисти смятат, че могат да нападнат символите на Западната цивилизация като съсипят някои от най-прекрасните образци на класическото изкуство.
Само че със своите действия не постигат нищо друго, освен да настроят срещу себе си всеки един неутрален наблюдател и да влияят негативно на каузата си.
Истерията и крякането няма да намалят въглеродните емисии. Няколко домата по платно на Ван Гог няма да спрат климатичните промени.
Единствено ще докарат бой на някого.