Ливърпул се устреми директно към титлата с бой над Сити

Ливърпул надделя в големия сблъсък Снимка: Getty Images
Ливърпул надделя в големия сблъсък

Ливърпул взе голямото дерби на върха във Висшата лига с 3:1 над Манчестър Сити на "Анфийлд".

В звезден мач за играчите на Юрген Клоп, отборът победи големия си конкурент и му поведе с цели 9 т. след само 12 изиграни кръга - това превръща Ливърпул в абсолютен фаворит за титлата този сезон.

Още началото беше вихрено. Сити пресираше агресивно, но Ливърпул нанесе тежки удари с уникална скорост при контраатаките.

В 6-ата минута с първия удар в мача Фабиньо откри резултата. Бразилецът отправи зверска тупалка от над 20 метра, при която Клаудио Браво нямаше какво да направи - 1:0. Гостите обаче протестираха бурно, защото секунди по-рано топката беше срещнала ръката на Трент Александър-Арнолд в наказателното поле на Ливърпул и Сити поиска дузпа.

Положението беше много спорно, защото до ситуацията се стигна след игра с ръка и на Бернардо Силва. В крайна сметка ВАР не се намеси и голът на Фабиньо беше признат.

"Гражданите" натиснаха, но Ливърпул направи страхотна контраатака, Робъртсън центрира отляво и Мохамед Салах с глава покачи на 2:0 в 13-ата минута.

До края на полувремето наблюдавахме невероятен футбол и от двата тима. Сити натисна и създаде опасности, като веднъж Анхелиньо уцели гредата, а Серхио Агуеро имаше няколко отлични възможности най-сетне да се разпише на "Анфийлд".

Клаудио Браво също направи важни спасявания при изстрели на Фирмино и Салах и така резултатът не се промени до почивката.

Второто полувреме започна като първото - Ливърпул вкара от първата си ситуация.

В 51-ата минута Хендерсън проби отдясно и центрира, Браво увисна и Садио Мане с глава покачи на 3:0.

Темпото спадна и опитите на Сити да се върне в мача не даваха резултат до 78-ата минута, когато Бернардо Силва с много хубав удар до гредата намали на 1:3.

Това даде надежди на "гражданите", които отново усилиха натиска си и още един път поискаха дузпа за игра с ръка на Александър-Арнолд. Ливърпул обаче удържа до края и се поздрави с победата.

В класирането "мърсисайдци" водят с 34 т. пред Лестър и Челси с по 26 и Сити с 25.