Няма тики, няма така

Юки Оцу наказа фаворитите в 34-ата минута Снимка: Getty Images
Юки Оцу наказа фаворитите в 34-ата минута

Вчера нямаше нито тики, нито така. Златното поколение на Испания може да спечели всичко през последните шест години, но олимпийското злато изглежда трудна мисия след изненадващата загуба с 0:1 от Япония на старта на футболния турнир на Лондон 2012.

По принцип испанците са известни с трудните си стартове - на Евро 2012 те завършиха наравно 1:1 с Италия, след като изоставаха в резултата, а на Мондиал 2010 дори си позволиха загуба от Швейцария.

Поражението от японците обаче може да струва по-скъпо. Не че Испания не може да се класира за четвъртфиналите, но футболистите на Луис Миля също така биха искали да избегнат сблъсък с другия фаворит Бразилия, който е вероятно да оглави Група "С" след победата си с 3:2 над Египет.

За да стане това обаче, "червената фурия" (която игра в светлосиньо вчера) трябва задължително да спечели следващите два мача с Хондурас и Мароко и да се надява Япония да загуби.

На "Хемпдън парк" в Глазгоу отборът, включващ пресните европейски шампиони Жорди Алба, Хуан Мата и Хави Мартинес изглеждаше стъписан от бързото темпо на азиатците и не можа да наложи своя стил на контрол на играта и преса по целия терен. И докато се окопитят, испанците вече изоставаха с един гол. След това и с човек по-малко и вече нямаше връщане назад.

В 34-ата минута Юки Оцу изведе "самураите" напред, а в 42-ата Иниго Мартинес бе изгонен заради нарушение срещу Кенсуке Нагаи. Играчът на Реал Сосиедад беше последен в защита и нямаше начин да стане другояче.

Испанците заиграха по-добре след почивката, но не успяха да застрашат с кой знае какво вратата на Шюичи Гонда и след като Жорди Алба пропусна в самия край единственото чисто положение, се озоваха на дъното на класирането на Група "C" след първите мачове.

Сега, в ситуация тип "дежа вю", точно както бе и на Световното първенство в ЮАР, след загуба с 0:1 в първия мач, "фурията" ще се срещне с Хондурас във втория.

Ако завърши на втора позиция, Испания най-вероятно ще се срещне с бразилците на четвъртфинал, а, съдейки по вчерашното представяне на двата отбора, едва ли "селесао" ще бъде тимът, който ще отпадне рано.

Така, след само един мач, моментът на истината настъпи за златното поколение на "ла фурия роха" и те трябва да отвърнат като шампиони!