Суровата санкция срещу Евертън е главната тема в английския футбол и големият въпрос е какво означава тя за други разследвани отбори и за Висшата лига като цяло.
На ливърпулския клуб бяха отнети 10 точки от актива заради нарушаване на финансовите правила на Премиър лийг.
Наказанието с незабавен ефект прати Евертън в зоната на изпадащите и на предпоследното място в таблицата с 4 т.
"Карамелите" обявиха, че са шокирани и разочаровани от "напълно непропорционалната и несправедлива спортна санкция", като се зарекоха да обжалват.
Клубът добави и че ще следи "с голям интерес решенията, които ще се вземат в други случаи, касаещи правилата на Висшата лига за печалба и устойчивост".
Това очевидно отпраща към разследванията срещу Челси и Манчестър Сити, при които тепърва се очаква лигата да обяви резултати.
Според The Times, съществува реална опасност наказанията на Сити и Челси да бъдат много по-сериозни от това на Евертън.
На двата отбора могат да бъдат отнети по цели 30 точки или дори да се стигне до автоматично изпадане - стига обвиненията срещу тях да бъдат доказани от независима регулаторна комисия.
На "гражданите" бяха повдигнати 115 обвинения за предполагаеми финансови нарушения и се очаква случаят да бъде разнищван още дълго.
Лондончани пък са обвинени в извънбюджетни плащания.
Челси продължава да е обект на разследване за нарушенията, извършени още в ерата на Роман Абрамович. Настоящите собственици признават, че е имало нарушения при предишното управление и сътрудничат на Висшата лига при разследването.
Авторитетният журналист Дейвид Орнстайн обаче разясни, че казусът с Евертън не бива да бъде сравняван с тези на Челси и Сити.
"На първо място трябва да се уточни, че тези случаи не са еднакви. Може да се каже, че този на Евертън беше доста ясен, защото за тях се считаше, че са нарушили ограниченията за допустими финансови загуби".
"Те работеха по изясняването с Висшата лига и признаха, че има нарушение, макар че съществуваше противоречие относно мащаба на това нарушение", каза Орнстайн.
"Не ни е обяснено какво става в случая със Сити. При тях много от обвиненията се повтарят сезон след сезон, така че не са 115 различни провинения, а по-малка бройка. Сити яростно отрича всичко, така че няма гаранция, че случаите ще бъдат решени по един и същ начин".
"Но ще има нарастващ натиск върху Висшата лига и властите да разнищят тези казуси в името на бъдещия интегритет на първенството, в името на справедливостта и на това всички да бъдат третирани по еднакъв начин", допълни Орнстайн.
Междувременно четири клуба обмислят да съдят Евертън след наложените санкции, тъй като се считат за ощетени от това, че техен директен конкурент е харчел неправомерно и в нарушение на правилата.
"Дейли мейл" пише, че Лийдс, Бърнли и Лестър възнамеряват да съдят Евертън за общо 300 млн. паунда.
Към тях се присъединява и Саутхемптън, който изпадна през миналия сезон - когато Евертън се спаси, завършвайки само на 2 т. над чертата.