Проектът за европейска футболна Суперлига, която да замени Шампионската лига и да разбие модела на УЕФА, рухна много бързо през 2021 г.
Оттогава обаче архитектите на цялата идея продължават да работят и изведоха на преден план нова концепция, която поне привидно е по-приемлива.
Съмненията и скептицизмът около проекта няма как да изчезнат, но напоследък плановете придобиха по-ясни очертания и тези дни Суперлигата атакува отново.
Вчера A22 Sports (компанията, организираща Суперлигата) обяви, че е изпратила молба до УЕФА да одобри новото състезание.
Ходът е вследствие на решението отпреди година, издадено от Съда на Европейския съюз, че УЕФА и ФИФА са длъжни да признаят нови турнири, стига те да отговарят на определени критерии.
Сред критериите са състезанието да позволява класиране и съревнование на отборите по приобщаващ и меритократичен начин, както и да е съобразено с глобалния футболен календар.
От A22 настояват, че отговарят на тези критерии и че УЕФА е длъжна да признае Суперлигата.
Главният изпълнителен директор на А22 Бернд Райхарт твърди също, че води преговори с десетки европейски клубове месеци наред и има "положителен колективен отговор" относно тяхната склонност да се включат в проекта.
Разкрито беше новото име на Суперлигата - тя вече се нарича Unify League и може би най-важното обещание за феновете е, че всички мачове ще се предават чрез стрийминг на живо в специална Unify платформа.
Съдържанието ще е достъпно напълно безплатно и става въпрос не само за двубоите на живо, но и за обобщения, анализи на мачовете и ексклузивни материали за всеки клуб.
Безплатната опция на платформата ще се финансира от реклами. Ще има обаче и платен вариант за потребителите, които предпочитат да плащат за абонамент, за да сведат до минимум рекламите и да се възползват от екстри като избор на камери, от които да гледат мача, статистика на живо и други интерактивни опции.
Unify League предлага съвсем нов турнирен формат с три отделни дивизии.
Първа дивизия (Звездна лига) ще се състои от 16 топ клуба от петте големи европейски първенства (Испания, Англия, Италия, Германия и Франция) плюс други силно представящи се тимове. Втора дивизия (Златна лига) също ще се състои от 16 отбора и двата финалиста в нея ще се класират за Звездната лига.
В третата дивизия (Синя лига) ще има 32 отбора, 20 от които ще отпадат всяка година. При нея ще има най-голямо текучество и отборите ще се класират там в зависимост от представянето си във вътрешните първенства.
Веднъж попаднали в Синята лига, те ще се борят за промоция в Златната, като за целта също ще трябва да достигнат до финала.
В Звездната и Златната лига 16-те участници ще бъдат разделени в две групи по 8, където ще играят на разменено гостуване.
Първите 4 от всяка група ще се класират за елиминациите, които ще започнат с четвъртфинали, играни също на разменено гостуване.
После обаче идва нещо различно - полуфинали само в един мач на неутрален терен и няколко дни по-късно финал, определящ големия победител.
В Синята лига участващите отбори ще са 32, разпределени в 4 групи по 8 отбора, но по-нататъшното развитие на надпреварата ще е сходно.
Така участниците в трите турнира ще са общо 64, в сравнение с цели 108, които в момента се включват в трите европейски клубни турнира.
The #EuropeanSuperLeague was designed with the clubs in mind. With increased visibility of resources and sensible, long-term commitments, we're setting up clubs for success. #BetterForFootball pic.twitter.com/6T9vEpsJLJ
— A22 Sports (@A22Sports) February 16, 2024
Защо този път Суперлигата има по-добър шанс да проработи?
От A22 поставят голям акцент върху факта, че са се съобразили с критиките, които Суперлигата получи през 2021 г. от фенове в цяла Европа.
Тогава концепцията предвиждаше постоянни клубове, които неизменно участват, независимо от представянето си във вътрешните първенства. Сега системата е базирана на отворен формат, в който изпадането и изкачването в по-горна група е възможно, поне хипотетично.
Организаторите вярват, че много европейски отбори са недоволни от т.нар. швейцарски модел, наложен от УЕФА в трите клубни турнира този сезон, и че искат пълен контрол върху европейския клубен футбол.
Именно това обещава Суперлигата - контрол от страна на клубовете, колкото и относително да е това.
Реакцията от Асоциацията на европейските клубове и от УЕФА със сигурност ще бъде враждебна, но не може да се отрече, че новата Суперлига опитва да поправи някои грешки и да предложи по-приемлив модел.
Остават обаче много въпросителни, включително дали клубовете ще са готови да рискуват с нова надпревара и да се откажат от гарантираните доходи в успешните турнири на УЕФА.
"Няма да има фиксирани клубове в надпреварата, освен победителите в нея", гарантира Бернд Райхарт и допълва, че не е нужно клубовете да подкрепят публично проекта, щом са изразили съгласие в конфиденциални разговори.
По въпроса кога е реалистично Unify League да стартира, германецът отговаря: "Сезон 2025/26 би било твърде рано. Не искам да отписвам такава възможност, но следващата година изглежда твърде амбициозна цел засега".
В Ла Лига са едни от най-отявлените критици на Суперлигата и този път реакцията от Испания отново не закъсня.
"Телевизионният модел, който те предлагат, облагодетелства само големите клубове. Те го знаят и излагат на риск икономическата стабилност на националните лиги и техните клубове", заяви президентът на Ла Лига Хавиер Тебас.
От Ла Лига добавиха, че новият турнир все още "няма никаква подкрепа от клубове, федерации, играчи, фенове и институции".
Знаем обаче кой клуб продължава да бъде двигател на проекта и това е Реал Мадрид, начело с идеолога на идеята за Суперлига Флорентино Перес.
Не е тайна, че за тази идея Перес има подкрепата на Барселона и на Жоан Лапорта, който вижда в новия турнир възможност Барса да се измъкне от тежкото си финансово положение и да погаси огромните си дългове.
Изпълнителният директор на Реал Хосе Анхел Санчес много рядко говори публично, но наскоро се впусна в яростна атака срещу УЕФА и заяви, че футболът се нуждае от спешна смяна на модела.
"Ако искаме да запазим водещата позиция на футбола в индустрията на спорта и развлеченията, трябва да променим системата. Настоящите управляващи органи са като музикантите от "Титаник", които продължават да свирят, докато корабът потъва. Системата, която познаваме, вече е приключила - трябва да организираме нещата по различен начин в индустрията", категоричен е Санчес.
"Това беше основната идея зад Суперлигата и тя е още по-належаща сега. Мадрид ще продължи да работи непрестанно по осъществяването на идеята."
"Английската Висша лига има колосални финансови ресурси с постъпленията от медийните права, които са толкова големи, че ни затрудняват да се състезаваме с това първенство, най-вече на трансферния пазар. А тази разлика вероятно ще се увеличи".
"Имаме все по-силно усещане за несправедлива конкуренция заради суверенни фондове, притежаващи клубове, както и заради управляващите органи за контрол в Англия и Европа, които не предприемат действия, за да спрат увеличаващото се влияние на тези клубове. Тези органи явно не са в състояние или не желаят да гарантират честна конкуренция между клубовете".
"Извън това футболният бизнес е изправен пред предизвикателството да се конкурира за влияние с много и различни начини, по които хората могат да прекарват времето си. И трябва да се уверим, че продуктът, който предлагаме на феновете, е възможно най-добрият".
"Но футболната индустрия - и ние включваме клубове като нашия - обикновено е предпазлива към всякакви промени. Трябва ли да променим формата на турнирите и мачовете? Може би продължителността им? Кои ще се състезават помежду си в този турнир? Кога да се провеждат мачовете - през уикенда или през делничните дни?"
"УЕФА е враг, картел, който владее футбола. Защо управляващият орган да има толкова голямо влияние върху медийните права? Клубовете трябва да поемат контрола върху тях. Ние подкрепяме модел, при който клубовете могат да определят собствената си съдба, както се случва във всяко друго спортно събитие или дори в местния футбол - модел, в който те имат контрол върху управлението на състезанията и могат да създадат отношения лице в лице с феновете си", допълва Хосе Анхел Санчес.
Така изпълнителният директор припомни тезата, която Флорентино Перес развива от години.
Все още обаче сме далеч от това да имаме реален конкурент на Шампионската лига и на другите състезания на УЕФА.
Европейската централа най-вероятно тепърва ще влиза в още съдебни спорове с A22 относно правото за организиране на новата надпревара.
И дори ако клубовете наистина получат право да избират в кой турнир да се състезават, не е ясно дали ще изберат Суперлигата, тъй като остава въпросът дали тя ще генерира повече постъпления от Шампионската лига.
Бизнес моделът на Суперлигата все още не е съвсем изяснен, остава си и недоказан в реални условия. Трудно ще бъдат предоставени гаранции пред клубовете, че новият турнир ще донесе повече пари от изпитания модел на УЕФА.
Съществува и кошмарен сценарий, при който част от топ клубовете се прехвърлят при A22 и друга част остават с УЕФА, което би отслабило и двата турнира.
Но такова развитие също засега е малко вероятно.
Все пак проектът се развива и е рано да бъде отписван. А очакваме и официалната реакция от Александър Чеферин и европейската централа на тази нова хвърлена ръкавица.
Каквото и да се случи в този нов епизод от противопоставянето, най-вероятно това ще бъде сага, която ще се точи с години.