Осакатеният Ливърпул отново подчини Челси, този път малко преди дузпите

Осакатеният Ливърпул отново подчини Челси, този път малко преди дузпите Снимка: Getty Images

Ливърпул спечели Купата на лигата след победа на финала с 1:0 над Челси след продължения с единствено попадение на капитана Върджил ван Дайк в 118-ата минута.

Двубоят предложи изключителна палитра от положения и пред двете врати, като само головете липсваха, заради което финалът стигна до продължения.

В редовното време по един гол и на двата отбора беше отменен поради спорни засади, за да се стигне до 118-ата минута и попадението на Ван Дайк.

Ливърпул беше без цял отбор контузени, сред които Салах, Нунес, Жота, Трент Александър-Арнолд, Алисон, Къртинс Джоунс, Собослай, Алкантара и Жоел Матип.

Челси можеше да поведе още в 21-вата минута, но Келъхър отрази удара на Коул Палмър, след което Ендо блокира добавката на Джаксън.

Секунди по-късно нова контузия разтресе Ливърпул. Реферът Крис Кавана не видя остро влизане на Мойзес Кайседо срещу Гравенберх, което извади от игра холандеца, а на негово място се появи Джо Гомес.

В 32-рата Челси вкара чрез бившия играч на Ливърпул Рахийм Стърлинг, но попадението му бе отменено заради изключително тънка засада в изграждането на атаката на Джаксън, който му подаде за гола.

Малко преди края на първата част удар на Гакпо с глава закова Петрович на място, но топката срещна страничната греда.

15 минути след началото на втората част и попадение на мърсисайдци бе отменено поради много спорна засада. Ван Дайк засече центриране на Робъртсън от фаул и с глава вкара, но след преглеждане на ситуацията с ВАР Кавана отсъди засада на Уатаро Ендо, който блокира движението на Ливай Коулман към мястото, където бе центрирана топката.

В края на редовното време Челси организира няколко опасни ситуации, от които обаче не успя да се възползва.

"Сините" удариха греда в 76-ата минута, след като Галахър отклони центриране на Палмър, след което англичанинът пропусна още няколко положения.

В 85-ата Галахър се озова сам срещу Келъхър, но се забави, стражът на Ливърпул излезе бързо и отрази удара му. В добавеното време Келъхър направи още две спасявания, отразявайки последователно ударите на Палмър и добавката на Джаксън.

Така Ливърпул и Челси направиха поредното 0:0 - както и на финалите на двата домашни турнира миналата година. Този път "червените" стиднаха до победата малко преди дузпите.

В 115-ата минута Харви Елиът пропусна най-доброто положение в продълженията. Неговият удар с глава бе изваден от Джордже Петрович от гол линията с крак.

Три минути по-късно дойде и попадението на Ван Дайк. Капитанът надскочи Михайло Мудрик при центриране от корнер и с глава завърши по прекрасен начин по диагонала, този път без да остави шансове на Петрович.

Така Ливърпул спечели първи трофей през сезона, като продължава битката си и на останалите три фронта: Висшата лига, Лига Европа и ФА Къп.