Сривът на Ливърпул: Сгрешени трансфери, мъждукащи звезди и "микровълнови" съдии

Сезонът на Ливърпул не върви по план. С четирите поредни победи в лигата преди Световното първенство изглеждаше, че Юрген Клоп отново е върнал магията на "Анфийлд", но загубата с 1:3 от високо летящия Брентфорд върна мърсисайдци отново на земята. И приземяването беше тежко.

Ливърпул можеше да се върне в Топ 5 с победа в първия си мач за новата година, но вместо това е вече на седем точки от четворката, която се затваря от Манчестър Юнайтед, след победата на "червените дяволи" във вторник вечер.

Автогол на Ибрахима Конате постави "червените" в догонваща позиция още в 20-ата минута, а три минути преди почивката Йоан Уиса удвои аванса на домакините. "Пчеличките" можеха да ужилят още два пъти противника си, но две техни попадения бяха отменени от ВАР.

Клоп направи радикални промени на почивката. Извади Върджил ван Дайк и още две промени, а пет минути след началото на втората част Алекс Окслейд-Чембърлейн, един от добрите на терена за Ливърпул в този мач, върна интригата.

Но гостите не успяха да измислят нищо повече. Дарвин Нунес направи поредните си пропуски пред противниковата врата, а накрая Конате допусна нова грешка в защита, за да може Брайън Мбуемо да подпечата успеха на Брентфорд.

Феновете на "Къмюнити" скандираха "Прекалено сме добри за вас" и по подобие на Юнайтед в началото на сезона, Ливърпул също си тръгна с празни ръце от Брентфорд.

Тимът на Томас Франк продължава с прекрасното си представяне през кампанията и вече е седми, само на две точки зад мърсисайдци. След последния съдийски сигнал "пчеличките" направиха заслужена почетна обиколка, докато играчите на Ливърпул се прибраха в съблекалнята с наведени глави.

Нещо куца при "червените" и за разлика в предишни години сега изглежда, че нито Клоп, нито ръководството не успява да реши проблемите.

Продажбата на Садио Мане остави Ливърпул без мотор, който да бяга и да се жертва за отбора и да върши черната работа, докато други обират лаврите. Затова и когато през лятото клубът предложи двойно увеличение на заплатата на Мохамед Салах, но не и на Мане, сенегалецът реши да отиде някъде, където качествата му ще бъдат оценявани по-добре.

Непрестанните контузии на Луис Диас и Диого Жота също осакатиха тима тази кампания в този аспект.

Халфовата линия се превръща във все по-сериозен проблем. Фабиньо бе единственият, който се опитваше да спира атаките на Брентфорд, но сам не бе достатъчен. Тиаго Алкантара раздаде няколко добри топки, но и сбърка доста, които доведоха до опасности пред вратата на Алисон.

Джордан Хендерсън изпитваше сериозни проблеми срещу Лестър, но тук не може да бъде обвиняван, тъй като и той не бе разположение на Клоп. Вместо това Харви Елиът бе сериозна дупка в средата на терена със своята пасивност и многото си грешки. Затова и бе заменен на почивката от Наби Кейта, който добави малко живец в дясната зона на халфовата линия, но също може да бъде винен за третия гол.

За него Клоп обвини не себе си или някой от играчите си, а съдията за това, че не отсъди нарушение срещу Конате. За щастие, все още има рефери, които не отсъждат фаулове за всяко единоборство. Със сигурност, ако ситуацията бе пред другата врата и Нунес, например, си бе спечелил топката по този начин и след това я бе пратил в мрежата, Клоп щеше да го засипе с похвали. Но когато противникът го прави срещу теб, съдията се превръща в "микровълнова фурна".

Истината е, че никой в Ливърпул не играе на очакваното ниво тази кампания. Салах, със сериозно подобрения си договор, има едва седем гола на полусезона. Това означава, че ако продължава в същия дух, ще вкара 14 през целия сезон, с девет по-малко в сравнение с миналия, когато мърсисайдци завършиха на точка зад шампиона Сити. Сега са на 16 от лидера Арсенал. За половин сезон.

Вместо това германският специалист трябва да се концентрира върху проблемите си в средата на терена и защо 80-милионният Нунес има само пет гола през кампанията. Преди трансфера му в Ливърпул уругваецът бе сравняван с Ерлинг Холанд, но със своите 21 гола за Сити досега Холанд бързо-бързо сложи край на подобни сравнения.

Проблемите в защита също не са за пренебрегване. Изваждането на Ван Дайк показа, че холандецът може би не е напълно възстановен от Световното, а колебливостите на Конате, които се проявяват от време на време, могат да костват много на Ливърпул.

Липсва и лидерство. Може би не точно слабата, но не толкова силната форма на Салах този сезон подрива реномето му на героя. Ван Дайк също губи почва под краката си на моменти. Защитата на Ливърпул изглеждаше смешна на моменти срещу "пчеличките". Всяко центриране носеше опасност за вратата на Алисон, а ако не бяха двете отменени попадения, мърсисайдци можеха да губят с 0:4 на почивката.

Трент Александър-Арнолд продължава да бъде хвален от някои като най-добрия краен защитник, но срещу Брентфорд бе футболистът, който губеше топката най-често - 37 пъти. От началото на сезона ТАА води в тази негативна класация с 370 изгубени топки. Предишни сезони това можеше да се оправдае заради приноса му в атака, но през този англичанинът е със само един гол и една асистенция във Висшата лига.

През лятото Клоп склони и призна, че има нужда от още един халф. Взе Артур под наем от Ювентус. В началото не бе доволен от формата му, а след това бразилецът се контузи. Късметът също не е на страната на Ливърпул този сезон, но всички отбори трябва да се справят с подобни проблеми в един или друг момент от кампанията.

А мърсисайдци не успяват засега. Клоп и шефовете на "Анфийлд" има цял трансферен януари и втората половина от сезона да променят това, ако не искат Ливърпул да се върне към дните преди ерата на германеца и вместо да мечтаят за титла, да не са сигурни за мястото си в зона "Шампионска лига".