Вече сме "с двата крака" в 2025 г. и е време да започнем да планираме пътешествията си.
През следващите 12 месеца едни се канят да почиват по екзотични плажове, други - да покоряват планини и върхове, а трети - да обикалят забележителности до припадък. Независимо за какво точно си мечтаем, вече обмисляме както дестинацията, така и бюджета.
Защото не е необходимо след дългоочакваното мечтано пътуване да се окажем "на червено" от неразумни харчове.
Ето пет грешки, които правим като туристи и които неусетно източват портфейла:
Предпочитаме Airbnb пред хотел
Имаше време, в което Airbnb и сходните платформи предлагаха далеч по-ниски цени.
Това време обаче отмина отдавна. Имотите под наем вдигнаха цените си и вече са почти изравнени с тези на хотелите, но заедно с това въведоха и непосилни изисквания за гостите си, които трябва да чистят като луди след себе си.
Хотелите не само не търсят такива подвизи от клиентите си, а и могат да предложат по-бюджетен престой.
Малките семейни хотели предлагат добри пакетни цени, разнообразни промоции извън най-силния сезон и комплименти като безплатен престой за деца под определена възраст. Често са включени и закуска или закуска и вечеря, което допълнително разтоварва бюджета.
И няма изисквания и излишни такси по почистване и поддръжка - накрая си взимаме багажа и си тръгваме спокойни.
Държим да сме в центъра на града
В градския център винаги е по-скъпо - и по местата за настаняване, и по заведенията.
От друга страна големите градове и популярните туристически дестинации имат уреден градски транспорт и придвижването е изключително лесно със смартфона в ръка. GPS-ът услужливо ни подсказва на кой номер транспорт трябва да се качим, за да стигнем до точка Х.
Няма нужда да сме в центъра на Барселона, Прага, Лондон или Париж, за да се насладим на тези градове.
Да не говорим, че страничните квартали могат да предложат от своя чар под формата на фермерски и занаятчийски пазари, местни ресторантчета и автентична кухня извън "капаните за туристи".
Ако спирка на градски транспорт и метро е наблизо - всичко е наблизо.
Настояваме да пътуваме само в силен сезон
В силен сезон всичко е по-скъпо - от самолетните билети, през престоя до цените в много заведения.
Затова ако искаме да спестим някой лев, можем да се огледаме за оферти, близки до датите на силния сезон, но извън него. Чудесен пример са южните дестинации като Гърция и Турция, където е топло и подходящо за плаж дори и през октомври, но месецът вече е извън високия сезон.
Големите европейски столици са приятни за обиколка и през пролетта и есента, само че цените са по-ниски тогава. А с все по-топлите зими дори и зимна ваканция там вече не е непоносимо трудна.
Като изберем пътуване извън най-популярните месеци, спестяваме и пари, но и нерви.
Рискът да сме сред тълпи от туристи е по-малък, а и да има и други пътешественици, те няма да са прекомерно много.
---
Ето как да пестим, когато сме в ресторант:
Държим да сме на някоя хитова дестинация
Иска ни се да пътуваме, но не знаем накъде. Затова избираме свръхпопулярните Париж, Барселона, Рим... и се прибираме разорени.
Светът е пълен с по-малко известни дестинации, които са също толкова живописни. Родос е също толкова красив, колкото и Санторини, а Валенсия трудно отстъпва на Барселона. Сиена все още се бори с Флоренция дали не е по-хубавият италиански град.
Списъкът може да продължи безкрай.
Ако мечтата ни точно в момента не е да видим задължително Париж или Рим и бюджетът ни го потвърждава, няма нужда да насилваме съдбата. Още следващата година бихме могли да заделим повече средства и да отидем там, ако толкова искаме.