Детайлите около коронацията на крал Чарлз III започват да звучат като част от някаква вълшебна церемония.
Имаме Камък на съдбата, който пътува километри наред, за да стигне до Уестминстърското абатство. Към това прибавяме и чудноват на вид трон, който е на 700 години и британската монархия нарича "Столът на коронацията".
Още на пръв поглед разбираме защо тронът ни се струва странен - вместо като изваден от приказките, изработен от благородни метали и скъпоценни камъни, той е направен изцяло от дърво.
Тронът се прави по заповед на крал Едуард I и изработката му отнема около година - от 1300 до 1301 г.
Той е специално проектиран така, че под него да бъде поставен Камъкът на съдбата, за който ще стане въпрос по-надолу. Използвана е дъбова дървесина, а самият трон официално е използван за коронация за първи път през 1308 г. от крал Едуард II.
На трона са извършени общо 38 коронации на действащи крале, както и 15 церемонии по коронация на кралици консорт.
При по-внимателно вглеждане се вижда, че тронът съдържа в себе си внимателно резбована декорация на природна тематика - птици, животни и растителност. В краката на краля стоят четири лъва, които гледат в различни посоки, които обаче са прибавени много по-късно - чак през 1727 г.
Някъде тогава Камъкът на съдбата вече не се поставя под трона, а пред него, за да не наруши декорациите. В момента тронът преминава през реставрация, защото не е в най-доброто си състояние.
Камъкът на съдбата обаче си остава незаменима част от коронацията на британските монарси.
Това е парче пясъчен камък, което тежи 136 килограма. Около него има куп легенди, като една от най-чудноватите е, че Яков го е използвал за възглавница. В Битие се казва, че Яков е заспивал на купчина камъни и затова някои смятат, че един от тях е бил Камъкът на съдбата.
По-вероятно е произходът му да е от първите крале на Шотландия, които са го възприемали за важна реликва по време на коронациите си. После войниците на Едуард I завладели тези земи и отмъкнали камъка.
А защо един камък става важна част от коронацията на монарсите?
По мнение на британските историци Камъкът на съдбата е имал прозаично предназначение - помагал е на кралете да се възкачат на трона. Постепенно от тривиален предмет се превръща в ценен талисман за всеки нововъзкачил се крал.
Цялата коронация на Чарлз III се очаква да бъде значително по-кратка от тази на кралица Елизабет.
Новият великобритански крал ще бъде коронясан с корона, копие на тази на свети Едуард, направена от масивно злато и инкрустирана с 444 скъпоценни камъка. Втората корона, която Чарлз III ще използва за специални случаи, е с 2868 диаманта и отново е от чисто злато.
Камила, кралицата консорт, също ще бъде коронясана.
Присъствието си вече потвърди принц Хари, който подчерта, че ще пътува без съпругата си Меган Маркъл.