По случай Световния ден на щастието - 20 март, беше изнесен Доклада за световното щастие, в който място има и световната класация на най-щастливите държави, съобщава "Си Ен Ен".
Докладът, който е публикация на мрежата за решения за устойчиво развитие на ООН, се основава на данни от глобални проучвания на хора в повече от 150 държави. Държавите са класирани по отношение на щастието въз основа на техните средни оценки на живота през предходните три години, в този случай от 2020 до 2022 г.
Според информациите в доклада доброжелателността, която хората проявяват към околните е 25% по-висока спрямо времената преди пандемията.
"Доброжелателността към другите, особено помощта към непознати, която се повиши драматично през 2021 г., остана висока през 2022 г.", коментира пред "Си Ен Ен" Джон Хелиуел, един от авторите на Доклада за световното щастие.
По думите му оценките на хората между 2020 г. и 2022 г. за собствения им живот и за щастието им са "забележително устойчиви", като през трите години на пандемията от COVID-19 те не са пострадали. Глобалните средни стойности по този показател до голяма степен съответстват на трите години, предхождащи пандемията.
"Дори през тези трудни години положителните емоции остават два пъти по-разпространени от отрицателните, а чувствата на положителна социална подкрепа са два пъти по-силни от тези на самотата", казва Хелиуел.
За шеста поредна година Финландия е най-щастливата страна в света според класацията в доклада.
Докладът за най-щастливите държави се изготвя всяка година по следните критерии - социална подкрепа, доходи, здравеопазване, свобода, щедрост и липса на корупция.
В топ 10 попадат още Дания, Исландия, Израел, Швеция, Норвегия, Швейцария, Люксембург и Нова Зеландия.
За първи път в топ 20 на най-щастливите държави попада Литва, като регионът на Балтика и цялостно Източна Европа показват по-добри резултати в сравнение с предишни години, отбелязва Хелиуел.
В най-долната част на списъка е Афганистан под номер 137. Ливан е с една позиция по-нагоре под номер 136. Средните оценки на живота в тези страни са с повече от пет точки по-ниски (по скала от 0 до 10), отколкото в 10-те най-щастливи държави.
Заради инвазията на Русия в Украйна интерес предизвиква как двете държави се класират.
Авторите на доклада отбелязват, че и в Русия, и в Украйна се е повишила вярата в държавното ръководство заедно с усещането за обща цел, което повишава оценките. Така Русия заема №70 в тазгодишната класация, докато Украйна е под №92.
България заема 77-о място в тази класация.
Ето и кои са 20-те най-щастливи държави за 2023 г.:
- Финландия
- Дания
- Исландия
- Израел
- Холандия
- Швеция
- Норвегия
- Швейцария
- Люксембург
- Нова Зеландия
- Австрия
- Австралия
- Канада
- Ирландия
- САЩ
- Германия
- Белгия
- Чехия
- Великобритания
- Литва