Мащабните протести на природозащитници в Сърбия принудиха правителството в Белград да се откаже от амбициите си да развива литиеви мини край град Лозница в западната част на страната, предава Euronews.
В четвъртък властите в страната взеха решение да отменят всички лицензи на минния гигант Rio Tinto за откриване на мината край Лозница. Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич отправи специално телевизионно обръщение, за да съобщи за този ход.
"Изпълнихме всички искания на екологичните протести и сложихме край на дейността на Rio Tinto в Република Сърбия. Край. Всичко приключи", заяви тя.
Решението на правителството дойде, след като в продължение на няколко уикенда хиляди демонстранти излязоха по улиците на Белград и в други сръбски градове, блокирайки основни пътища и мостове, за да привлекат внимание към проблемите с планираната мина Западна Сърбия.
Според еколозите проектът ще причини огромни щети на околната среда. Те също така настояват управляващите да обърнат внимание на нарастващия проблем със замърсяването на природата в страната.
Президентът Александър Вучич осъди блокадите на пътищата по протестите като незаконни и заяви, че те се финансират от чужбина с цел дестабилизиране на страната.
Въпреки тези му коментари обаче протестите все пак оказаха решаващ натиск и в четвъртък премиерът Бърнабич обяви, че се отменят всички лицензи, предоставени на Rio Tinto. Тя уточни още, че те са били дадени от предишното прозападно правителство.
Независимите сръбски медии обаче твърдят, че основните договори с компанията са били подписани именно със сегашната власт.
Според критиците на властта в Сърбия отстраняването на Rio Tinto от страната се прави с мисъл за предстоящите парламентарни избори през април.
Литият, който е в изобилие по границата на Сърбия с Босна, се смята за един от най-търсените метали на бъдещето, тъй като светът все повече се насочва към възобновяеми енергийни източници.