Дени Вилньов в момента е един от най-актуалните режисьори в Холивуд след безспорния му успех с двата филма по романите "Дюн". Като добавим към тях и "Блейд Рънър 2049", то определено не остава съмнение, че Вилньов е майстор на научната фантастика.
Затова е логично името му от време на време да се свързва с една от най-влиятелните поредици в жанра - "Междузвездни войни".
Най-малкото е любопитно как би изглеждал филм от света на онази "далечна галактика", минал през призмата на човека, който толкова добре пресъздаде света на Пол Муад'Диб.
Самият режисьор неведнъж е споделял, че е като дете е бил голям фен на "Междузвездни войни", но това не означава, че има желание някога да се свърже лично с поредицата. За съжаление, още някъде в детството си остава много разочарован.
В интервю за подкаста The Town обяснява, че за него проблем се е появил още в първата трилогия на Джордж Лукас.
Спомня си, че е бил на 10, когато през 1977 г. излиза първият филм - "Нова надежда".
"Премина през мозъка ми като сребърен куршум, тъй като именно аз бях целевата аудитория", спомня си режисьорът. "После "Империята отвръща на удара" се превърна във филма, който съм очаквал най-много през живота си. Гледал съм го милиард пъти. Бях обсебен и наистина обожавах "Междузвездни войни"."
Докато не идва голямото разочарование за канадеца, който тогава живее в далечен Квебек.
"Всичко дерайлира през 1983 г. със "Завръщането на джедаите", обяснява Вилньов. "Помня как с най-добрия ми приятел бяхме толкова ядосани, че искахме да вземем такси и лично да си поговорим с Джордж Лукас."
В действителност последният филм от трилогията е считан за най-слаб от нея. Печели много пари, но за разлика от първите два, които са обект на масово одобрение, този е посрещнат с доста смесени чувства от фенове и критика.
Вилньов дава пример за недоволството си със съществата еуоки. Те представляват раса от миниатьорни създания, които приличат на плюшени мечета и говорят забавно. Според режисьора обаче те са пример за това как третият филм от оригиналната трилогия се е превърнал в наивна комедия за деца.
Но проблемът не е само в еуокитата - продължава и в следващите филми.
"Междузвездни войни" кристализира в собствената си митология. Стана прекалено догматична поредица", обяснява Вилньов. "Изглежда като готова рецепта - без повече изненади. Така че не мечтая да направя "Междузвездни войни", защото имам чувството, че вече всичко е кодифицирано."
Вилньов категорично отхвърля и възможността да навлезе в света на "Стар Трек" с лаконичния коментар, че чисто и просто не е фен на тази научнофантастична поредица.
Оказва се, че не е фен и на стрийминг платформите като Netflix.
"Големият екран е част от езика, на който говорим, когато искаме да споделим история заедно, за да получим общо емоционално изживяване", смята той. "Не ни е писано да бъдем сами, писано ни е да споделяме заедно. Вярвам, че киното в крайна сметка ще надделее."