Един стар виц гласеше, че съветското радио "Москва" излъчвало три вида новини: верни, вероятни и неверни. В първата група влиза съобщението за точно време. Във втората - синоптичната прогноза. В третата - всичко останало.
Ако обърнем внимание на заглавията, които се изливат през фунията на българските медии по теми от международен характер, ще осъзнаем, че вицът е съвсем актуален.
Заглавията от типа "Мохамед е най-разпространеното име сред новородените в Берлин" например попадат именно в последната графа на новините. Нещо като опит да се вдъхне живот на друг виц, който разказва как през 2040 г. двама полицаи спират кола на магистрала в Германия, единият взима книжката на шофьора и ахва от изненада: "Ей, Осман, я виж какво странно име - Ханс Мюлер".
Естествено, форумните философи побързаха да обявят преждевременната смърт на западната цивилизация, да оплачат Хензел и Гретел, които щели да станат "малцинство в собствената си родина", да оплюят Меркел за съсипията на чистата арийска нация, и да призоват духа на хан Тервел, за да спаси Европа от нашествениците... през Facebook.
"Не е далеч денят, в който и тук ще се "поздравим" със същото", предупреждава горко един от коментиращите, за когото имаме "новина". Но за нея - малко по-късно.
Какво всъщност се случва в Германия?
Всяка година Обществото за немския език извършва проучване за най-често срещаните имена на момчетата и момичетата. Анализаторите работят по този проект от 1977 г., а от 2004 г. списъкът с Топ 10 от любимите имена на германците се ползва официално и от Федералната статистическа служба.
Изненада - в тази класация не присъства името на пророка Мохамед.
Фаворитите за 2018 г. сред личните имена на момчетата са: Паул (1,32% от новородените германски деца носят това име), Александер (1,3%), Максимилиан (1,29%).
Останалите в топ 10 са: Елиас, Бен, Луис, Леон, Ноа, Хенри и Феликс. Това е справката за честотата на ползването им в т.нар. Vorname - личното име на новороденото дете, което може да бъде и конструкция от две или повече съставки.
Например, "Мария" често е попадало в класациите с "любими мъжки имена" в Германия, защото през годините много от силно религиозните християнски семейства са добавяли името на Божията майка към това на синовете си.
През 2018 г. децата с едно-единствено лично име в Германия са 56,2%, както показва статистиката. Поради тази особеност, създателите на списъка го разделят на две части - любими "първи" имена (Erstnamen) и любими "следващи" имена (Folgenamen).
Съответно двете класации при момчетата изглеждат така:
Е, добре, къде е все пак Мохамед?
Името се появява начело на списъка с любими "Erstnamen" (първи имена) сред момчетата в Берлин. Присъства и в челните десетки за първи имена в Хамбург, Хесен, Северен Рейн-Вестфалия и Саарланд.
Въпреки този "пробив" обаче Мохамед пак не е сред най-често срещаните лични имена на новородени в германската столица. Пред BILD Андреа-Ева Евелс от Обществото за немския език обяснява: "От общо 22177 момчета, родени през 2018 г. в Берлин, точно 280 са получили името Мохамед".
Топ 3 на имената за новородените момчета в Берлин за 2018:
1) Александер (за втора поредна година)
2) Максимилиан
3) Паул.
Впрочем, в Бремен Мохамед действително е бил най-честото име за момчета през 2017 година, в компания с Леон. Уви, през 2018 г. е изместен по предпочитания от Елиас и Бен.
Обяснението за успеха на името Мохамед има много причини, пише "Зюддойче цайтунг" по повод истерията в крайната десница по тази тема.
На първо място - името на пророка присъства под една или друга форма в документите на почти всяко мюсюлманско момче (не само в диаспората в Германия) заради религиозните особености и заради ограничения избор на родителите, които се стараят да запазят традицията на общността. Това не се отнася за модерните германски семейства, които предпочитат да избират сред повече и по-светски имена, като кръщават децата си.
На второ място - под общото име "Mohammed" са включени над двадесет различни изписвания. Ако всяко от тях се броеше за самостоятелна единица в статистиката, то делът му на общия фон щеше да е пренебрежим.
С други думи, концентрацията на едно конкретно и много често срещано име в малка общност, на територията на отделна провинция, е изкривила данните заради огромното разнообразие на имената в много по-голямата германска група.
Достатъчно е да погледнете и списъка с най-популярни фамилни имена в Германия, за да видите, че в топ 50 не присъства нито едно мюсюлманско име. Делът на турските семейства в страната е малко над 3 процента, а заедно с тези от Близкия Изток и Северна Африка стигат до 5% (по данни от 2017 г.).
Имигрантите в Германия, които декларират турския си произход, към 31 декември 2018 г. наброяват 1 476 410 души от общото население на Германия, което възлиза на около 83 милиона.
Колкото до българската "изненада" от ситуацията в Германия, тя не издава нищо повече от непознаване на собствената ни национална статистика.
По данни на НСИ за 2017 г., името "Мехмед" е най-често срещаното сред мъжете и момчетата в област Разград и е на второ място в Кърджали и Търговище. И въпреки това то не попада нито в топ 10 на предпочитаните имена на новородени български граждани, нито в топ 20 на най-разпространените лични български имена - от Георги, Иван и Димитър, до Ивайло, Мартин и Валентин.
А за медиите, чиито източници на "авторитетна" информация се ограничават до Дейли мейл, Спутник и Брайтбарт, остава тази утеха, че с уверени стъпки влизат в историята на журналистиката. В графата с вицовете. Но все е нещо, нали?
* "Wo bist du?" - Къде си?