Тенденцията свръхбогатите да стават още по-богати, а броят на бедните да се увеличава в условията на пандемия, се задълбочава. Това показва последният доклад на неправителствената организация "Оксфам".
10-те най-богати хора на света са удвоили богатството си от март 2020 г. досега, докато нови 160 милиона души на планетата вече живеят в бедност. А заради ниски доходи ежедневно умират 21 000 човека, сочат изчисленията на "Оксфам".
Ежегодният доклад на неправителствената организация обикновено се публикува преди Световния икономически форум в Давос, на който се срещат корпоративните и политически лидери от цял свят. За втора поредна година обаче партита в швейцарския курорт няма да има - заради коронавируса форумът ще се проведе онлайн.
"Това, което се случва тази година, е невиждано. По време на пандемията почти всеки ден се появява нов милиардер, а междувременно 99% от населението на планетата живее по-зле заради локдауните и намалелите международни търговия и туризъм", коментира директорът на "Оксфам" Дани Срискандараджа.
Така, в резултат на пандемията, нови 160 млн. души живеят в бедност. Под бедни "Оксфам" разбира хората, които живеят с под 5,50 долара на ден.
"Нещо в нашата икономическа система е дълбоко дефектно", допълва Срискандараджа.
Според данните от "Форбс", цитирани от неправителствената организация, най-богатите хора на света са Илон Мъск, Джеф Безос, Барнар Арно, Бил Гейтс, Лари Елисън, Лари Пейдж, Сергей Брин, Марк Зукърбърг, Стив Балмър и Уорън Бъфет. Общо тяхното богатство по време на пандемията е нараснало от 700 милиарда долара на 1,5 трилиона долара.
Между самите милиардери все пак има значителни разлики. Богатството на Мъск например се е увеличило с над 1000 процента, а на Бил Гейтс - с 30 на сто.
Докладът на "Оксфам" се базира на данни от списъка с милиардерите на "Форбс" и годишния доклад на "Креди Суис" за богатството. "Форбс" използва данни за стойността на личните притежания, най-вече имоти и земя, но не и доходи от заплата. Включени са и данни от Световната банка.
Освен всичко друго, проблемът с големите разлики в богатството се задълбочава и заради ръста на цените по време на пандемията и съответно - по-високата цена на живота. Лошо отражение дават и лошият достъп до медицински грижи, гладът и климатичните промени, които също допринасят за смъртта на един беден на всеки 4 секунди.
Според организацията са нужни промени - като по-прогресивни данъчни режими, при които се облагат с по-високи ставки по-богатите, а приходите от тях се харчат за универсално здравно осигуряване и социални защита за всички граждани.
Наскоро и Световната банка предупреди, че инфлацията ще удари по-тежко най-бедните страни и ще засили неравенството в световен мащаб.