Колкото и учудващо да звучи, това куче е било дори по-грозно в миналото.
Упорита генетична селекция обаче успява да го сдобие с нещо като грива, чорапки от косми и опашка, подобна на птиче перо. И всичко това дори всъщност не е дело на китайци, въпреки името на породата.
Наричат се китайски голи качулати кучета, но произходът им до голяма част си остава мистерия.
Знае се, че предшествениците на тази порода са се срещали и в Египет, където са го наричали Пирамида или Голо куче от Гиза. В Китай пък в различните части на страната са го наричали "ядливо куче", "китайско овчарско куче" и "китайско кралско голо куче". Следи от породата са открити и в Африка и Източна Европа.
Там то е било популярно като южноафриканско голо куче и като турско голо куче. Придобива невероятна популярност и под прякора "кучето на доктор Сюс" - известен американски писател и илюстратор на комикси, който много обичал да изобразява именно китайското качулато куче.
На породата първоначално се натъкват испанските изследователи през XVI век в части на Централна и Южна Америка, но те също нямат идея откъде са корените на кучето. На идентично изглеждащи животни попадат и британските и френски мисионери в Африка през XVII и XVIII век.
Кинолозите смятат, че първоначално кучетата са били по-големи, но именно китайците са ги селектирали до по-компактен размер, за да ги водят със себе си по време на морските си пътешествия. По това време качулатите кучета са се използвали, за да ловят мишките на борда и да им пречат да се развъждат.
След откриването на екземплярите в Африка и Южна Америка интересът бързо нараства и към САЩ и Европа заминават първите кучила с малки китайски качулати кученца.
Когато достигат до Северна Америка и Западна Европа, учените се заемат по-подробно да проучат как се е получила тази интересна порода. И до днес няма категорични заключения, но най-вероятно те произлизат от африканското голо куче - диво куче, впоследствие опитомено от африканските племена.
Началото на XX век пък прави китайските голи качулати кучета все по-популярни и по-популярни. Първо, тогава породата се появява в редица списания като Harpers Weekly и The New Yorker.
Второ, по това време изложбите за кучета започват да придобиват все по-състезателен характер и да се търсят все по-екзотични екземпляри.
Китайското качулато куче става още по-известно, когато две звезди на Холивуд открито се сдобиват с такова. Тази порода избира Джипси Роуз Лий, която е бурлеска танцьорка, както и актрисата и режисьор Джун Хавок.
В наши дни китайското голо качулато куче често попада в класациите за най-грозни породи, въпреки че цената на кученце може да надхвърли 5000 долара.
През 2015 г. куче от тази порода, наречено Рамбо, печели приза "Най-грозно куче на света" на традиционния тематичен фестивал в Калифорния. Заедно с не особено завидния приз върви и премия от 1500 долара за собственика.
Породата е достатъчно малка, за да се гледа и в условията на апартамент, но трябва да се има предвид, че китайското голо качулато куче не обича самотата. То изисква сравнително кратки разходки - най-много по 30 минути на излизане - но през останалото време също предпочита да има човешка компания.
Думата "голо" в наименованието на кучето не бива да ви подвежда - гривата, чорапките и опашката му имат нужда от редовно разресване.
Ако обаче не се притеснявате от дружелюбно, прилепчиво куче, което се нуждае от малко повече грижи като разресване, очни прегледи и грижа за голите части на козината, и не се стряскате от необичайния вид на кучето, може би това е идеалната за вас порода.