Гиганти отново крачат по земята, но и звучат в слушалките или от тонколоните ви! Подкастът на Webcafe.bg за кино "Тихо, филмът започва" отново е при вас, за да капитализира популярността на една от големите холивудски поредици.
Темата на новия епизод са динозаврите и по-конкретно - франчайзът, започнал като "Джурасик парк" и превърнал се в "Джурасик свят".
От традиционните ви познати на линия този път са Зузи Аспарухова и Павел Симеонов-Пачето, а на гости в студиото им е стар познайник и вероятно най-подходящият човек, когато става дума за разговор за динозаври - Благой Д. Иванов.
Тримата са гледали пресният "Джурасик свят: Господство" (2022 г.), който завършва втората динозавърска трилогия, и са готови да споделя с вас своите впечатления. Без спойлери, разбира се. Това обаче не е всичко - превеждат ви през цялата поредица до момента, ровичкайки из нейните силни и слаби страни.
Чуйте ги тук:
Повод за разговора е именно най-новият "Джурасик свят: Господство", който постави рекорд в България за дебютен уикенд на филм от поредицата с над 30 хиляди зрители и 380 000 лева боксофис. В световен мащаб заключителният за новата трилогия филм вече има приходи в размер на 389 милиона долара - достатъчно масивни, за да отговарят на гигантите вътре.
Но има ли достатъчно динозаври там? Пачето отбелязва, че според него филмът се е фокусирал твърде повече върху преследвания из различни държави, шпионски истории и "лоши хора", отколкото върху динозаврите.
Благо, най-добре запознатият с поредицата, е харесал новия филм най-малко от новата трилогия. Справедливо отбелязва, че "Господство" е "B-movie, но правен с пари", като все пак отбелязва, че динозавърското забавление е налице. Зузи, от своя страна, е получила точно това, което е очаквала, в някаква степен и заради занижените очаквания от ниски оценки от критици.
Тримата ни подкастъри възраждат за живот от спомените ви всички шест филма - "Джурасик парк" (1993 г.) и "Изгубеният свят: Джурасик парк 2" (1995 г.) на Стивън Спилбърг, потъналият в забвение "Джурасик парк 3" (2001 г.), възродилият поредицата "Джурасик свят" (2015 г.), мрачният "Джурасик свят: Рухнало кралство" (2018 г.) и "Джурасик свят: Господство" (2022 г.), събиращ героите от двете трилогии на едно място.
Споделят мненията си за изпълненията на актьори като Брайс Далас Хауърд, "излъчващият умност" Джеф Голдблум и "евтиния Индиана Джоунс" Крис Прат. Разсъждават върху въпроса на какво се дължи масивният финансов успех на втората трилогия и ролята на носталгията в наши дни.
"Аз бях убедена, че динозаврите ще възкръснат и тиранозавърът ще ни хване с малките си ръчички и ще ни изяде", разказва Зузи за спомените си от първия досег с поредицата.
Пачето признава смело, че познава само два динозавъра - велоцирапторите и тиранозавър рекс. Големият въпрос в епизода все пак е кой беше "оня с дългия врат". Ако и вие сте като него, в епизода ще се запознаете с поне още няколко от разказите на Благо.
Гост подкастърът прави едно пътуване във времето, за да припомни на всички ви други филмови продукции с динозаври - от първата екранизация на "Изгубения свят" по Артър Конан Дойл и "Кинг Конг" (1933 г.), през дино-бума в киното на 60-те години, до анимацията "Земята преди време" и поредицата "Джурасик".
И тримата оценяват факта, че "Джурасик парк" привлича млади хора към палеонтологията, а Благо препоръчва и документалната поредица Prehistoric Planet на онези, които не търсят забавлението, а искат да разберат най-актуалните неща от гръбначната палеонтология.
И още:
- магията на първия филм и правилните съставки
- защо Спилбърг не се връща за третия
- сценарият за "Джурасик парк 3", който така и не е използван
- мета коментара в новите филми.
Ако ви е по-удобно, чуйте епизода и в Spotify:
Във всички случаи, харесайте групата "Тихо, филмът започва" във Facebook и споделяйте с нас вашите препоръки и мнения за филми, а също така се абонирайте за подкаста "Тихо, филмът започва" чрез платформата за подкасти, която използвате. Може да го откриете в:
- Apple Podcasts
- Spotify
- Google Podcasts
- Soundcloud
- Overcast
- Castbox
- Pocket Casts
- Както и през RSS за всички ентусиасти.