В Холивуд са доста разнопосочно настроени по темата за ползването на изкуствен интелект (ИИ) в киното. Това стана една и от разделителните линии между филмовите студия от една страна и актьори и сценаристи от друга, заради което се стигна и до замразяване на работата по нови филми и сериали.
Нашите филмови подкастъри не остават по-назад! Драго Симеонов даже готви протест от трима души (предполагаме, че той ще е единият) срещу ползването на такива технологии в изкуството, но засега не казва дата и час.
В студиото на подкаста на Webcafe.bg за кино "Тихо, филмът започва" Драго, Зузи Аспарухова и Павел Симеонов-Пачето вадят саби и започват спора има ли изкуственият интелект място в киното.
От писането на сценарий от не-човек до използването на лицата на починали актьори - всяко проявление на тази технология намира място в разговора.
Чуйте епизода тук:
Зузи обяснява, че и преди са се ползвали дигитални помощници при създаването на сценарии, а тя самата е твърдо убедена, че така са писани филмите от поредицата "Бързи и яростни".
Дава пример и как самият Холивуд спекулира върху намесата на ИИ в киното чрез епизода Joan is Awful от новия сезон на сериала Black Mirror - история за жена, която разбира, че неволно се е съгласила собственият ѝ живот да бъде филмиран с участието на Салма Хайек... която обаче не е истинската Салма Хайек.
Звучи ви сложно? Повечето въпроси за това дали и как да се ползва изкуствен интелект в киното са сложни, но най-вече от морална гледна точка.
Пачето е особено разпален след филма "Светкавицата" и използването на лицата на вече починали актьори, играли ролята на Супермен.
Възможността за подобно "виртуално участие", без значение дали актьорът се е съгласил, или не, е сред основните теми на разговора, както и дали няма да стигнем до момента, в който богаташи ще дават по 200 милиона долара, за да имат някой с лицето на Том Ханкс в свое клипче за Instagram.
Драго е изявен противник на тези технологии в киното (казахме ви, ще протестира) и дори сравнява един евентуален изкуствен интелект, пишещ сценарии, с "Франкенщайн на сценаристите без абсолютно никаква история зад себе си, опит и авторски права".
Друго, което ще разберете от "Тихо, филмът започва":
- Кои са някои от най-добрите филми, които са посветени на темата "изкуствен интелект";
- Защо Джеймс Камерън днес е "роб на машините";
- Какво е мнението на оператора на Уес Андерсън - Робърт Д. Йеоман;
- Кой от подкастърите би продал образа си.
Всичко това и още в новия епизод на "Тихо, филмът започва", който - ако ви е по-удобно - може да слушате и в Spotify:
Добра идея е да се абонирате за "Тихо, филмът започва", за да разбирате първи за всеки нов епизод. Ето къде може да откриете филмовия подкаст на Webcafe.bg:
- Apple Podcasts
- Spotify
- Google Podcasts
- Soundcloud
- Overcast
- Castbox
- Pocket Casts
- Както и през RSS за всички ентусиасти.